Открытый урок английского языка по теме "Одежда". 4-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 4


Тип урока: повторение и закрепление полученных знаний с использованием информационных технологий.

Цель урока: к концу урока учащиеся представят рисунки школьной формы их мечты и ее описание.

Задачи урока:

  • Образовательная: развивать навыки монологической речи, активизировать ранее изученную лексику по теме “Clothes” в устной речи, развивать навыки аудирования, умение общаться на английском языке.
  • Воспитательная: формировать устойчивый интерес к изучаемому языку.
  • Развивающая: развивать мышление, языковую догадку.

Развитие умений:

а) языковых: умение извлекать информацию из прослушанного текста, умение строить монологическое высказывание, умение воспринимать информацию на слух;
б) надпредметных: умение определять цель своей деятельности, умение работать в команде, умение работать с информацией, умение оценивать и рефлексировать.

Практическая: совершенствовать навык аудирования, формировать умение строить высказывания на английском языке в рамках заданной темы с использованием изученного лексического материала, создать условия для систематизации знаний учащихся по теме.

Оснащение урока: УМК, доска, компьютер с выходом в Интернет, программное обеспечение –Tux Paint, Internet Explorer.

Материалы: карточки.

Интернет-ресурсы: youtube.com.

Ход урока

I. Engage.

Step 1. Task 1. Teacher: Good morning, children! I`m glad to see you! You may take your sits! How are you? Today we’re going to discuss clothes. That’s why answer my question: What’s your favourite clothes?

Pupils: Tell about their favourite clothes.

Step 2. Task 2.

Teacher: Now we are going to listen to “The Clothing song” [www.youtube.com] and you are to tell me what clothes was mentioned there.

Pupils: tell what clothes was mentioned in the song, name the topic and aim of the lesson.

II. Study.

Step 1: Pre-listening.

Task 1. Matching.

Teacher (gives out cards): Do you like school uniform? What clothes is in it? Look at the cards and match the words with the pictures.

1. Boots; 2.Blouse; 3.Socks ; 4.Jacket; 5. Shoes; 6.Trousers; 7. Tights; 8.Tie; 9.Shirt; 10.Skirt.

a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
i)
j)

Pupils: answer the teacher`s questions and match the words with the pictures.

Step 2. While – listening.

Task 2. Ticking in the list.

Teacher: And now you’ll watch and listen to a girl from the USA, who is talking about her school uniform (“Dress up your school uniform!” [youtube.com]). While listening you are to tick clothes you’ll hear in your cards.

  1. Boots
  2. Blouse
  3. Trousers
  4. Shirt
  5. Tie
  6. Socks
  7. Tights
  8. Shoes
  9. Skirt
  10. Jacket

Pupils: watch and listen to a girl (video) and tick the words in the cards.

Step 3: Post-listening.

Teacher: Now work in pairs and discuss clothes you`ve ticked and after that name it.

Pupils: work in pairs and discuss clothes they`ve ticked, name it.

III. Activate.

Step 1. Task 1.

Teacher: Your next task is to work on the computers and draw school uniforms of your dream.

Pupils: create school uniforms of their dream working on the computers (Tux Paint).

Step II. Task 2.

Teacher: Now, please, look at the board and present your pictures using the structure “School uniform of our dream consists of…”

Pupils: present their pictures using the structure “School uniform of our dream consists of…”

At the end of the lesson

Teacher: Let’s sum up. What did you like at our lesson?

What have you known and learnt today?

Have we learnt and reviewed new words?

What were your difficulties at the lesson?

I think all this information will help you to do your home task. You should draw your own school uniform and describe it in a written form.

Pupils: answer teacher’s questions, put down the home task.