Урок английского языка по теме "Our Planet". 7-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 7


Цель: развитие страноведческой и речевой компетенции, а также повторение лексического материала, развитие умений и навыков аудирования, усиление эмоциональный аспект преподавания, формирование устойчивой мотивации к изучению английского языка, воспитание уважительного отношения к культуре страны изучаемого языка и собственных традиций.

Задачи:

  • Развивающая: развивать фонематический слух учащихся, навыки аудирования с полным пониманием прослушанного текста;
  • Обучающая: ознакомить учащихся с новой лексикой по теме;
  • Воспитательная: прививать учащимся любовь и интерес к родной стране путем ознакомления их на уроках английского языка с природой, родной планетой.

Оборудование: компьютер, магнитофон.

План урока.

  1. Организационный момент.
  2. Фонетическая зарядка.
  3. Введение необходимой лексики по теме.
  4. Подготовительная работа перед аудированием текста.
  5. Аудирование текста «Our Planet».
  6. Задания по прослушанному тексту.
  7. Упражнение на закрепление изученной лексики.
  8. Упражнение на закрепление пройденного материала на уроке.
  9. Итог урока, домашнее задание.

Ход урока

I. Организационный момент.

Good morning boys and girls. Sit down, please.

Who is on duty today?

What day is it today?

What is the date today?

What is the weather today?

Who is absent?

II. Фонетическая зарядка.

Look at the blackboard and listen to me, please.(Данное стихотворение во время повторения рекомендуется стирать по строчке, давая возможность воспроизвести его по памяти)

The storm came up so very quick
It couldn’t have been quicker.
I should have brought my hat along,
I should have brought my slicker.
My hair is wet, my feet are wet,
I couldn’t be much wetter.
I fell into a river once
But this is even better.

III. Введение необходимой лексики по теме.

Now look at the blackboard. Listen to me, carefully. Repeat after me.

  • Solar System [soule system] солнечная система
  • Earth [ә:Ө] Земля
  • Mercury [‘mә:kjuri] Меркурий
  • Venus [‘vi:nәs] Венера
  • Jupiter [‘dзu:pitә] Юпитер
  • Uranous [‘juәrәnәs] Уран
  • Neptune [‘neptju:n] Нептун
  • Pluto [‘plu:tou] Плутон
  • Mars [ma:s] Марс
  • Space [spies] космос
  • Air [eә] воздух

IV. Подготовительная работа перед аудированием текста.

Before the reading you must answer the questions.

  1. Do we live on a planet?
  2. What is a Solar System?
  3. How many planets are there in our Solar System?
  4. What is the first planet next to the Sun?
  5. What planets are bigger (smaller) than the Earth?
  6. Why can plants and animals live on the Earth?
  7. Are there other Solar Systems in space?

V. Аудирование текста “Our Solar System”.

The Earth is a planet. There are nine planets and they all go around the Sun. we call the planets and the Sun the Solar System.
The first planet next to the Sun is Mercury, Venus is the second and our planet, the Earth is the third.
Jupiter, Saturn, Uranous and Neptune are bigger then the Earth. Venus, Mars, Mercury and Pluto are smaller than our planet.
On Earth we have air and water for animals and plants. The other planets of our Solar System do not have air and water. But out in the space there are other planets with air and water.

VI. Задания по прослушанному тексту.

(Это задание лучше всего раздать на карточках). Make up the sentences.

Mercury
Venus
Jupiter
Saturn bigger  
Uranous is   than the Earth
Neptune   smaller
Pluto
Mars

True or false.

  1. The Earth is a planet.
  2. There are ten planets in our Solar System.
  3. All the planets of our Solar System go around the Sun.
  4. The first planet next to the Sun is Jupiter.
  5. Our planet the Earth is the fifth planet.
  6. The Earth has air and water for animals and plants.
  7. All the planets of the Solar System have air and water.

VII. Упражнение на закрепление изученной лексики.

Can you find words connected with our theme? They are written horizontally, vertically, diagonally. (Если есть возможность показать данное проблемное задание можно на компьютере)

B A O V P L U T O
U M E R C U R Y J
E A R T H U A K L
F R H S U L N P N
B S N E P T U N E
U N V E N U S A B
K J U P I T E R F
S A T U R N K U E

VIII.Упражнение на закрепление пройденного материала на уроке.

Complete the sentences using the words from the box.

W live on the….. It is a…. planet. There are ….planets in our ….. They all go around….. Some planets are….than the Earth, some of them are….. The first planet next to the Sun is….. Our Earth is the third. There is …. and…. on the Earth. So animals and plants can live on our planet. Other planets of our Solar System haven’t got air or water. But there are other planets in …., which may have it.

Beautiful, nine, Solar System, the Sun, smaller, Mercury, water, space, Earth, bigger, air

IX. Подведение итогов урока.

X. Домашнее задание.