Лексическая тема урока – “Животные”.
Грамматическая тема урока – “Простое прошедшее время”.
Уровень образования школьников – 5 класс.
Медиапродукт – презентация (среда PowerPoint).
Продолжительность использования ЦОРов на уроке: в соответствии с требованием СанПИНа.
Форма использования – проецирование на экран при фронтальной работе с классом, работа в малых группах, индивидуальная работа.
Оборудование: компьютер, материалы ЦОР, интерактивная доска, карточки.
Цель: повторение и закрепление знаний по теме.
Задачи:
- Практиковать учащихся в устной речи, чтении, аудировании.
- Развивать умение сравнивать, обобщать.
- Развивать навыки самостоятельной работы.
- Повышать мотивацию к изучению иностранного языка.
Тип урока: применение умений и навыков.
Формы обучения:
- Фронтальная;
- Индивидуальная;
- Групповая.
Методы обучения:
- объяснительно-иллюстративный;
- частично-поисковый;
- исследовательский метод обучения.
Ход урока
1. Introduction
Teacher.
Good afternoon, children.
Greet our guests.
Sit down, please.
How are you today?
Puipils greet and answer the questions
2. Warming-up activities.
Teacher.
Today we are going to speak about past creatures in English
Ни одно английское предложение невозможно построить без глаголов. Поэтому необходимо знать, как ведут себя глаголы в различных ситуациях. Для этого мы отправляемся в путешествие по стране ДуДидДан, в которой живут английские глаголы.
Страна разделена на три графства – Прошедшее (Past), Настоящее (Present) и Будущее (Future). В каждом графстве по четыре города. Глаголы постоянно путешествуют из одного города в другой.
Мы побывали с вами в 5 классе в графстве Present и его городе Simple,а на последних уроках мы познакомились с графством Past. Для того чтобы попасть в город Simple графство Past нам нужно вспомнить ключ-пароль к воротам этого города.
На этой карточке-ключе есть ключевое слово этого города “Yesterday”
Когда глаголы попадают в этот город, с их помощью описываются действия, которые происходят в прошлом. Сегодня мы с глаголами пройдемся по улицам этого города – “Утвердительное предложение”, “Общий вопрос”. (на доске карта и рисунки с изображением глаголов – дракош ) [1]
3. Phonetic activities.
Teacher.
Look at the screen and name the animals, check if you spell these words well.
Pupils say the words using phonetic script and practise saying them.
This exercise can be also given with the help of ICT. <Рисунок 1, 2 >
4. Lexical activities
.Teacher.
You have to read and answer the questions
This exercise can be also given with the help of ICT. <Рисунок 3>
Pupils read and answer the questions, practise using the words.
5. Listening
Teacher.
We are going to visit the Prehistoric Animal Museum and listen to the guide who tells about prehistoric animals. Open your exercise books. Write down letters for the pictures A to D in their exercise books and put the pictures in the same order as the guide talks about the animals. There is one extra picture
Tape script
Hello, everybody. Welcome to the Prehistoric Animal Museum. I'm Ann Anderson, your guide, and I'm going to tell you about some amazing huge creatures such as woolly rhinos, mammoths and sabre-toothed cats. Feel free to ask questions. Well, let's start here. You can see what the Earth looked like about 10 thousand years ago. There was ice and snow everywhere.
These animals look like elephants. Look! They're eating leaves.
They are mammoths. They were really huge animals and had long thick hair.
Oh! Is it a cat? Or is it a tiger? It has big teeth. Why are they so big?
It's a sabre-toothed tiger. Its teeth are just huge, very frightening. They were dangerous angry animals and ate meat.
And I think it's a beautiful animal. Even the teeth. And where are the dinosaurs? I can't see any.
It's because dinosaurs disappeared long before that time. Mammoths and sabre-toothed tigers lived at the same time as early man. People hunted and ate mammoths. And I'm sure they were afraid of sabre-toothed tigers. Now let's look at this exhibit. Can you name it? It looks like a rhinoceros, doesn't it? In fact, it's a woolly rhinoceros. It lived in Siberia.
This exercise can be also given with the help of ICT. <Рисунок 4>
Answer key: 1C, 2D, 3A.
Pupils practise listening for gist
6. Reading.
Teacher.
You are going to choose one of the words or phrases to complete the information.
Earth before Time
During the last Ice Age, there were many (1) small / large animals, like the sabre -toothed cats, woolly rhinos, and mammoths. These animals disappeared about (2) ten thousand /million years ago. Mammoths were (3) plant eaters / meat eaters and had a long (4) tail / nose, and long 5) tusks / ears. The sabre – toothed tiger was a (6) friendly / dangerous animal. It was a (7) meat eater /plant eater, of course.
Archaeologists think that mammoths and sabre-toothed tigers lived long (8) after / before dinosaurs.
Pupils read the information on the museum web-site and choose the right answers.
Answer key: 1 large, 2 ten thousand, 3 plant-eaters, 4 nose, 5 tusks, 6 angry, 7 dangerous, 8 meat-eater, 9 after.
7. Grammar activities.
Teacher.
Refer to the Grammar Support, p.145.
Pupils revise the past simple of regular and irregular verbs.
Pupils practice saying the second forms of the irregular verbs individually
This exercise can be also given with the help of ICT. <Рисунок 5, 6>
8. Speaking.
Class is divided into Pupils A and Pupils B.
Pupils read the texts and find the underlined words.
Pupils ask and answer the questions depending on what they read in the text. < Приложение 1>
9. Homework.
Teacher.
You should practise writing about prehistoric animal tousing the past simple of regular and irregular verbs. Use ex.1 as a model.
Список литературы
- И. И. Кауфман, М. Ю. Кауфман, “Happy English.ru”учебник английского языка для 5 класса общеобразовательных учреждений. Издательство “Титул”, 2004 год.
- Н.Н. Деревянко, “New millennium English” учебник для 5 класса общеобразовательных учреждений. Издательство “Титул” 2009 год.