Урок на тему "Москва – столица нашей родины". 7-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 7


Предмет: английский язык

Класс: 7.

Технологии: компьютерная презентация.

Цели и задачи урока:

  • Развивать навыки монологической и диалогической речи по теме “Москва – столица нашей Родины”.
  • Развивать навыки аудирования с извлечением конкретной информации и полным пониманием услышанного.
  • Совершенствовать речемыслительную деятельность обучающихся.
  • Систематизировать ранее изученные сведения о Москве и Красной площади.
  • Активизировать лексико-грамматический материал предыдущих уроков.
  • Развивать умение высказываться логично, связно, делать выводы, анализировать полученную информацию.
  • Развивать мышление и память.

Воспитательные задачи:

  • Прививать интерес к истории, культуре, традициям своей страны.
  • Способствовать воспитанию патриотизма, любви к Родине.
  • Способствовать воспитанию чувства коллективизма, взаимопонимания.

УМК: Афанасьева О.В. Английский язык для VII класса школ с углубленным изучением английского языка.

Ход урока

I. Организационный момент. Введение в тему урока.

Hello, dear students. I’m glad to see you. At our lesson today we will mainly speak about Moscow. You will make excursions around Red Square and make dialogues about your visits to Moscow.

II. Фонетическая зарядка.

As a phonetic drill we’ll work on the pronunciation of the names of the main Moscow sights. Look at the blackboard and read after me.

Учащиеся читают названия достопримечательностей, написанные на доске, за учителем, затем самостоятельно:

St Basil’s / Pokrovsky Cathedral

The Monument to Minin and Pozharsky

Lobnoye Mesto

The Spasskaya Tower

The Lenin Mausoleum

The State History Museum

The State Department Store (GUM)

III. Речевая зарядка.

Now answer my questions about the capital of our country.

Учащиеся отвечают на вопросы учителя, активизируя знания, полученные на предыдущих уроках.

1. Where is Moscow situated? – It is situated on the banks of the Moskva River.

2. How old is Moscow? – It is more than 800 hundred years old.

3. When was it first mentioned in chronicles? – It was first mentioned in chronicles in 1147.

4. Who founded Moscow? – Yuri Dolgoruky did.

5. When did Moscow stop being the capital of Russia? – It stopped being the capital of Russia in 1712 when the capital was moved to St. Petersburg.

6. When did Moscow become the capital again? – It became the capital again in 1918.

7. What is the heart of Moscow? – The heart of Moscow is the Kremlin and Red Square.

IV. Контроль домашнего задания в сопровождении презентации.

Your home task was to imagine that you are taking a group of tourists around Red Square. I’ve made a presentation for you with the sights of Red Square. Let’s watch it for you to see which sights you will have to speak about.

Учитель предъявляет презентацию. Учащиеся еще раз проговаривают названия достопримечательностей.

(Презентация) Слайд 1.

Moscow is the capital of Russia. Red Square is the heart of it.

Слайд 2.

St.Basil’s Cathedral is the Russian Orthodox Church which was erected in 1555–1561 on the order of Ivan the Terrible to commemorate the capture of Kazan and Astrakhan.

Слайд 3.

The sanctuaries of the church are dedicated to intercession of Mary, Christ, Holy Trinity and individual saints.

Слайд 4.

The Monument to Minin and Pozharsky commemorates Prince Dmitry Pozharsky and Kuzma Minin who gathered the all Russian volunteer army and expelled the forces of the Polish from Moscow.

Слайд 5.

Lobnoye Mesto is a 13-metre-long stone platform situated in front of St. Basil’s Cathedral.

Слайд 6.

It was constructed in brick in 1530-th and was first mentioned in 1547.

Слайд 7.

Lobnoye Mesto was used for religious ceremonies. It was never a place for executions.

Слайд 8.

The Spasskaya Tower is the main tower of the Moscow Kremlin. It was built in 1491 by an Italian architect Pietro Antonio Solari.

Слайд 9.

The Lenin Mausoleum is the current resting place of Vladimir Lenin. The monumental granite structure was constructed by the architect Alexey Shchusev.

Слайд 10.

The State Historical Museum was established in 1872.

Слайд 11.

The first 11 exhibit halls were officially opened in 1883.

Слайд 12.

The total number of objects in the museum’s collection numbers in the millions.

Слайд 13.

The GUM is the greatest country’s store which was build between 1890 and 1893.

Слайд 14.

The glass roof, the diameter of which is 14 metres, was designed by the engineer V. Shukhov.

Слайд 15.

The central fountain is the favourite meeting point for the shoppers.

Слайд 16.

The GUM facade which faces Red Square is an unforgettable sight at night.

Let’s listen to your excursions and choose the best guide. You can start your excursion at any place you wish. Don’t forget to greet your guests and to use such phrases as:

Look left/right/straight…

We are standing…

Let’s go on …

Turn to the left/right…

Pay attention to…

Учащиеся ведут заочную экскурсию по Красной площади, сопровождая ее показом сайтов. Выбирается лучший “гид”, выставляются оценки.

V. Развитие навыков диалогической речи по теме “Летний отдых. Осмотр достопримечательностей”.

1) You know that people usually visit different countries and go sightseeing during their holidays. Now you will listen to the talk of 3 people about their holidays. Say where Bob, Ann and Alice spent their summer holidays and what country Alice comes from.

Учащиеся слушают текст упр.20 стр.14 без зрительной опоры и выполняют задание. (Bob spent his holidays in Spain, Ann – in Russia, Alice in Great Britain; Alice comes from Great Britain)

2) Now listen to the text for the second time and follow it in the book. Mind the correct pronunciation.

Учащиеся слушают текст, следя по учебникам.

3) Read and translate the talk.

Учащиеся читают и переводят текст по группам из 3 человек.

4) Now you have to act out the talk. You have 2 minutes to prepare.

Учащимся дается время для тренировки, затем диалоги заслушиваются и комментируются учителем.

5) Now make pairs and have a talk about your summer holidays, but imagine that one of you have visited Moscow. Discuss the dialogues.

Учащиеся готовят диалоги.

VI. Объяснение домашнего задания.

Your home task will be to prepare dialogues about visiting Moscow .Take your diaries and write down your home task.

VII. Подведение итогов урока.

Our lesson is over. I’m pleased with your work today. Your marks are…Thank you. Goodbye.