Тип занятия: обобщение темы.
Цели:
- обобщение изученного материала по теме "праздники и традиции англо-язычных стран";
- стимулирование интереса учащихся к изучению предмета;
- развитие лексических навыков;
- систематизация страноведческого материала и расширение лингвистического кругозора учащихся;
- развитие творческой деятельности учащихся.
Оборудование: компьютер, проектор, таблички с буквами, жетоны.
1. Оргмомент
Good morning boys and girls. I'm glad to see you. How are you today? I hope you are fine. Today we shall play the game "The Star Hour". Our topic is " Holidays and Traditions of English-speaking countries". We shall have a talk about the most interesting customs and traditions.
Учитель приветствует учащихся и сообщает цель занятия.В игре принимают участие 6 человек. Жюри в составе 3 человек. Участники игры за правильные ответы получают жетоны. Победителем игры считается тот, кто набрал больше всего очков-жетонов.
2. 1 тур Разминка (слайд 2).
В этом задании ученики должны сопоставить названия праздников и их даты.
По сигналу учителя ученики поднимают таблички( на одной название праздника на другой дата). За правильный вариант ученик получает жетон. Выбывает ученик, набравший наименьшее количество жетонов.
3. 2 тур (cлайд 3).
I want you to listen to my stories. I'll describe different holidays. You can see the names of the holidays on the blackboard and you'll use the cards with the letters on your desks.
Учитель зачитывает небольшое описание различных праздников. На экране появляются картинки с изображением праздников. Ученики, прослушав рассказ, поднимают табличку с буквой. Если ответ ученика правильный, то он получает жетон. По окончании второго тура ученик, у которого оказалось меньше жетонов, выбывает из игры.
a. Easter
b. Mother's Day
c. Christmas
d. St. Valentine's Day
e. Thanksgiving Day
1) Many modern symbols of this holiday came from pagan times. The egg was a fertility symbol long before the Christian era. The ancient custom of dyeing eggs on this holiday is still very popular. The rabbit was a symbol of new life. Today children enjoy eating sweet rabbits and listening to stories about the bunny who brings eggs in a fancy basket.
It is a special day for families to get together and give thanks for different things. They usually thank for being well, for a healthy year and a good job, for meeting new friends. This holiday is on the 4 of November.
2) This Day is now a day for sweethearts. It is the day that you show your friend or loved one that you care. You can send candy to someone you think is special. Or you can send roses, the flower of love. Most people send 'Valentines", a greeting card . Valentines can be sentimental, romantic and heartfelt. They can be funny and friendly
3) This holiday is usually in March. People visit their mothers and give them flowers and small presents. On this day husbands and children help with the meals and washing up.
People call this person the saint of love. On this day people send special cards to someone they love. Usually they don't sign their names. The person who gets the card has to guess who sent it.
4) On 25 December children get up early in the morning. They want to see a stocking full of small presents on their beds. Other presents are around the green tree. A traditional dinner on this day is roast turkey, roast potatoes and a pudding.
5) This is a National holiday. This holiday is celebrated all over the country. This day the USA became independent from the United Kingdom. (слайд 2)
4. 3 тур (слайд 4).
Do the Crossword [1]
Учащимся предлагается разгадать кроссворд. У каждого ученика таблички со словами. Учитель зачитывает задания сначала по вертикали, затем по горизонтали.
Учащиеся поднимают табличку и затем на экране появляется правильный вариант.
Across:
1. I always forget your wedding...
2. December 26th is called... day.
3. The day Christ was crucified. (2 words)
4. The day when many people promise to try and better themselves by, for example, giving up smoking. (3 words)
Down:
1.British people call April 1st :.s' Day. (2 words)
2. Most people like to relax at the : .
3. A time in Britain when people buy a lot of presents.
4. The day of the week when people go to church.
5. 4 тур
Will you look at the blackboard, please? Let's read the words on it all together. You'll have to think of and write down as many sentences as you can on the topic "Holidays". We shall read your sentences in 4 minutes.
Учитель привлекает внимание учащихся к словам на экране. В течение 4 минут учащиеся записывают предложения с данными словами на листочках бумаги, а затем сдают свои листочки на проверку жюри. При оценивании работы учитывается количество предложений, использование различных речевых структур и грамматическая правильность предложений. Учащиеся, составившие меньшее количество предложений выбывает из игры.
Слова: eggs, celebrate, church, Christ, spring, new life, return, cake, victory, paint, begin, mean, Easter, over.
Примерные предложения.
1. People give eggs to each other and send cards on Easter.
2. People celebrate Christmas in December all over the world.
3. Victory day is the day when we remember the heroic deeds of or grandfathers during the Great Patriotic war.
4. The holidays begins with putting up the New Year Tree.
5. Во время проверки задания проводиться игра со зрителями.
6. 5 тур игра со зрителями "согласись или не согласись"
Ученики повторяют утверждения учителя, если оно верное, и исправляют, если оно неверное.
1. On St Valentine's Day people send eggs. (I disagree with you)
2. Easter always means spring, new life. (I agree with you)
3. Celebrating Halloween is a very young tradition. (I disagree with you)
4. On 5th November when it gets dark, people go out into the streets and watch beautiful fireworks. (I agree with you)
5. The British love drinking coffee with milk. (I disagree with you)
6. In Britain, the day after Christmas is called Boxing Day. (I agree with you)
7. 6round.(слайд 5).
Match the holidays and their descriptions
В этом задании ученики сопоставляют названия праздников с их описанием. Ученики поднимают таблички с цифрами и буквами. Выбывает ученик, у которого наименьшее количество правильных ответов.
8. Подведение итогов.
So you can see that the winner of our game is Katya. Now is her 'Star Hour". Let's listen to her. Thank you for the game.
По окончании игры победитель получает право выступить с речью в течение 1-2 минут. Затем учитель организует награждение участников игры.
Литература.
1. Кузовлев В.П. Рабочая тетрадь к учебнику для 8 класса общеобразовательных учреждений - 5-е издание. М.: Просвещение, 2001.-92 с.: ил.