Урок-аукцион по теме "Keeping healthy"

Разделы: Иностранные языки


Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.

Цель урока: закрепление знаний учащихся по теме "Keeping healthy".

Задачи урока:

  • активизировать употребление лексики по теме занятия, совершенствовать навыки аудирования, устной и письменной речи;
  • развить речевые умения учащихся, внимание, память, умение работать группах;
  • воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.

Средства обучения:

1) раздаточный материал: карточки.

I. Организационный момент.

(На столе находится металлическая тарелочка и молоточек)

T: Good morning, boys and girls! I'm glad to see you. How are you?

Cl: We are fine, thanks. And how are you?

T: I'm OK, thank you. Sit down, please.

(Сообщение темы урока.)

II. Основная часть.

T: Today we'll have an unusual lesson. And now let's play a game. Now divide into three groups. You are the team:

Как известно, на аукцион люди не ходят без денег. У вас в качестве денег будут выступать жетоны, которые я вам раздам - каждой команде по 5 жетонов. Это ваш начальный капитал. Однако его вы можете повысить перед аукционом. Каким образом? Сейчас я буду зачитывать предложения на русском языке, ваша задача перевести их на английский.

Каждый правильный ответ дает вам шанс заработать 1  жетон. Давайте примем некоторые правила поведения на сегодняшнем уроке, например такие:

  • не кричать
  • поднимать руку
  • говорить четко
  • не перебивать и не мешать отвечающему.

You already know a lot about different diseases, medicines. Listen to my sentences and be attentive. Translate the following sentences from Russian into English.

  • У меня болит голова.
  • Меня знобит.
  • У меня сильный кашель.
  • У меня воспаленное горло.
  • Это простуда.
  • У меня боль в спине.
  • Я порезал кисть.

Наш аукцион будет проходить следующим образом: я даю задание, так команда, которая быстрее сделает задание и показывает готовность, та и купит лот. Команда, набравшая большее количество баллов побеждает в нашем аукционе и получает оценки.

T: The next task is to divide all words into 2 groups. I shall give you cards. For the each right answer I shall give 1 point. (14 баллов)

Physician, cough, pill, doctor, temperature, sore throat, flu, treatment, medicine, illness, cold, prescription, disease, headache.

T: The next task is to unite notions with the definitions. I shall give you cards. For the each right answer I shall give you 1 point. (6 баллов)

Doctor It is one of the most quite frequent in our country among infectious illness.
Disease He treats sick people.
Pill It is a : when you do compress, drink various pills.
Cold They can help you to get better.
Prescription Everybody can fall ill with it.
Treatment The doctor writes out it when you fall ill.

T: There are some packs of medicine. Fill in a table "What medicines help us to cure different diseases". ( 3 балла)

Команда 1.

Problem Medicine
Painkillers  
Cold in the head  
Sore throat  

Команда 2.

Problem Medicine
Stomach ache  
Tooth ache  
Painkillers  

Команда 3.

Problem Medicine
Painkillers  
Heart ache  
Vitamins  

T: Now I shall read the text, listen to me attentive. There are some mistakes, find them and correct. For the each right answer I shall give your team one point. (7 баллов)

Everybody can fall ill with any medicines. Fortunately, only cold and flu is quite frequent in our city among infectious illnesses. They is rather easy for the modern medicine and various pills can help you a lot in overcoming these trouble. But, of course, being sick isn`t a pleasant way of spend your time. In a situation friend`s participation in this trouble can encourage you, gave you moral supporting and even can make yourself feel better. That`s why you always should visited your sick friends. You must remember that tomorrow this happiness may happen with you.

T: The next task is to solve crossword. For the each right answer I shall give your team one point. (5 баллов)

  1. Physician.
  2. The doctor writes out a :, when you fall ill.
  3. Cold, flu, headache.
  4. You had better stay in bed, do : if you had a bad cough.
  5. Coldrax, Analgin, Bromgecsin.

T: What good and bad health habits can people have? Make a list. For the each right answer I shall give your team one point.

Good habit Bad habit
   

(Учащиеся каждой группы готовят список плохих и хороших привычек, затем один из учащихся каждой группы представляет.)

III. Заключительная часть

T: Our lesson is over. Did you like our game? Thank you for your active work at the lesson.

(Учитель подводит итог урока, команда, набравшая большее количество баллов получает оценки).