Обобщающий урок "Sochi-2014" (Закрепление языкового материала по теме "Sport in our life")

Разделы: Иностранные языки


В ходе урока реализуются следующие конечные цели:

  • Практическая – обеспечение качественного изучения учащимися английского языка
  • Образовательная – общаться в рамках повседневной тематики, понимать речь в естественном темпе и говорить с достаточной степенью грамматической корректности (отсутствие коммуникативных ошибок). А также владеть нормами речевого этикета
  • Воспитательная – формировать у учащихся общей культуры и нравственности, консолидация и сплочение группы, постоянное поддерживание интереса и благожелательности друг к другу, снятие психолингвистических барьеров, затрудняющих общение
  • Развивающая – пробуждение у учащихся творческой любознательности, выработка у них логических навыков анализа, обобщения и описания информации

Задачи урока:

  • Расширение кругозора учащихся по теме «Спорт в нашей жизни», их знаний о значимости спорта в нашей жизни.
  • Воспитывать чувство гордости учащихся за достижения спортсменов своей страны.
  • Развивать у учащихся логическое мышление, умение анализировать и сравнивать.
  • Развивать речь учащихся, умение высказывать свое мнение, доказывать его, делать выводы после выступления.
  • Развивать у учащихся навыки аудирования и продолжить отработку навыков чтения c извлечением полной информации и элементарного лингвистического анализа текста.
  • Осуществить диагностику знаний, умений и навыков учащихся в ходе текущего контроля.

Материальное обеспечение урока: Телевизор, видеомагнитофон, DVD-плеер, видео- и фотоматериалы, отснятые учащимися в ходе подготовки к уроку, лингафонный комплекс, аудиозаписи, дидактический и раздаточный материалы, творческие работы учащихся.

Ход урока

I. Greeting

  • приветствие учащихся учителем;
  • беседа учителя с дежурными

II. “Public opinion”

Teacher: People all over the world are fond of sports and games. Sport makes people healthy, keeps them fit, more organized and better disciplined. It unites people of different classes and nationalities. At the previous lesson I asked a group of students to interview some pupils and teachers in our school to find out their opinion on two problems:

  • what sport is for them and
  • what they think of the Olympic Games in Sochi

(Двое учащихся демонстрируют видеосюжет-интервью учеников и учителей школы с целью выяснить их мнение о роли спорта в их жизни и Олимпийских играх в Сочи в 2014 г. По окончании сюжета они делают вывод о результатах своего исследования)

Teacher: Dear students! I’d like you to listen to a poem:

“SUCCESS BEGINS WITH A FELLOW’S WILL”
If you think you’re beaten, you are
If you think you are dare not, you don’t
If you’d like to win, but think you can’t
It’s almost certain you won’t

If you think you’ll lose, you’ve lost
For out of the world we find
Success begins with e fellow’s will
It’s all in the state of mind

If you think you’re outclassed, you are
You’ve got to think high to rise
You’ve got to be sure of yourself before
You can ever win a prize

Life’s battles don’t always go
To the stronger or fitter man
But sooner or later the man who wins
Is the man who believes he can

A very wise poem, isn’t it? Let’s take its last lines as the epigraph of our lesson.

III. “Sport Quiz”

Teacher: To become an excellent athlete and take part in the Olympic Games needs hard work and a long period of training. You have already known much about sports and games. Before speaking about the Olympiad in Sochi I want you to train. Would you mind me beeing your coach? Our first step will be doing a “Sport Quiz”. You should do it as long as music plays.

(Учащиеся выполняют спортивный тест-викторину. Отвечая на вопросы, выбирают из 4-х предложенных вариантов правильный ответ. Время выполнения тестового задания ограничено звучанием фрагмента песни “We are the champions” в исполнении группы “Queen”. Далее учащиеся обмениваются своими работами и осуществляют взаимопроверку под контролем учителя. Выставление оценок)

(Ответы: 1 D; 2 B; 3 C; 4 C; 5 D; 6 C; 7 A; 8 A; 9 C; 10 C; 11 B; 12 C)

IV. “Sport facilities in our town”

Teacher: Many people do sports on their personal initiative. They go in for skiing, skating, table-tennis, swimming, volley-ball, football, body-building, etc. All necessary facilities are provided for them: stadiums, sport grounds, swimming pools, skating-rinks, skiing stations, football pitches. We have always paid great attention to sport in our school too. I’m interested in sport facilities in our town. Where can our future champions train? (Двое учащихся демонстрируют и комментируют подготовленное ими слайд-шоу о возможностях занятий спортом в нашем городе, о подготовке будущих чемпионов)

V. “Radio interview”

Teacher: And now listen to the radio interview and write down all the names of sports which you hear mentioned.

(Работа с лингафонным комплексом. Учащимся предлагается прослушать аудиозапись аутентичного текста – радио-интервью и выписать все названия видов спорта, которые будут в нем упомянуты. По окончании учитель в режиме «цепочка» проверяет выполнение задания)

(The sports mentioned are: cricket, football (soccer), tennis, rugby, baseball, hockey, squash, American football, badminton, windsurfing, skateboarding)

VI. “The History of the Olympic Games”

Teacher: To my mind it’s time for us to speak about The Olympic movement, to revise some pages of its history. At home I asked you to read and translate the text “Olympic Games”. To check your understanding it I’ve prepared some questions on its contents:

  1. When and where did the Olympic Games begin?
  2. Why did the Olympic Games become the symbol of peace and friendship?
  3. When did the Games in Greece stop?
  4. Who renewed the Olympic movement?
  5. When and where did the first modern Games take place?
  6. When was the International Olympic Committee set up?
  7. What is its function?
  8. Are Summer and Winter Games held separately?
  9. How does the city-host prepare for the Olympic Games?
  10. When did Russia join the Olympic movement?

(Проверка домашнего задания. Учащимся было предложено дома поработать с текстом «Олимпийские игры» с целью извлечения полной информации. Обсуждение и проверка понимания учащимися прочитанного осуществляется при помощи вопросов учителя по содержанию текста. В ходе ответов учащихся отрабатываются их навыки высказывать свое мнение, делать выводы. Режим работы «фронтальный)

VII. “We salute Sochi”

Teacher: As we know the first modern Olympic Games in 1896 were held in Athens, because Greece was considered the right place to host the first Olympiad. Then it was agreed that every four years the Olympics would move to other great cities of the world. I hope your parents remember the touching days of Moscow Olympics in 1980. In 2014 Sochi will be the host-city of Winter Olympic Games.

  • “The Olympic Flame”

Teacher: The main symbol of each Olympiad is the Olympic flame. I want you to listen to a short story about its origin.

(Учитель предлагает одной из учащихся рассказать историю возникновения Олимпийского огня)

Teacher: Our country has only two years left but a lot to do for the Olympic Games in Sochi become a success. Let’s make our contribution to their preparation.

(До начала Олимпиады в Сочи осталось всего два года, а сделать надо так многою Учитель предлагает учащимся внести свой вклад в ее приготовление)

  • Sport commentators”

Teacher: A sport commentator should be intelligent and observant, sociable and fair. We are going to have a casting. I would like two students to comment some episodes from a well-known Russian cartoon. Please, be ready to tell your opinion whether they manage the task or not.

(Учитель предлагает организовать кастинг спортивных комментаторов. Двое учащихся комментируют эпизоды из знаменитого мультфильма «Ну, погоди!» (спортивный выпуск) Остальным учащимся дано задание оценить, справились ли они с заданием и подходят ли на роль спортивных комментаторов)

  • “Olympic uniform”

Teacher: I’m sure many famous designers will be happy to be invited for creation Olympic uniform for our team. Let’s see what our young designers can offer the members of our Olympic team.

(Учитель предлагает группе учащихся – молодым дизайнерам продемонстрировать свои образцы костюмов для Олимпийской сборной нашей страны)

  • “Olympic emblem”

Teacher: Each Olympiad has its own animal-symbol. Look, it’s a bear. It was the symbol of the Olympic Games in Moscow. I bought it in 1980 in memory of that event. But each Olympiad has also an emblem. What kind of emblem of the Olympic Games in Sochi can you offer?

(Учитель показывает мишку-сувенир, купленный во время Московской Олимпиады 1980 г. и просит одного из учащихся рассказать о разработанной им эмблеме Cочинской Олимпиады и аргументировать свой выбор)

  • “Olympic song”

Teacher: The song about the Olympic Games in Sochi has become very popular with people in our country. I know you have translated it into English. I would like you to sing it to show your support to our Olympic team.

(Учитель предлагает учащимся спеть переведенный ими на английский язык гимн Сочинской Олимпиады, который прозвучит в знак поддержки наших олимпийцев. Учащиеся поют, аккомпанируя себе на гитаре)

VIII. Conclusion

Teacher: “Sport means life” These are the words of a well-known French scientist and sponsor of the first modern Olympic Games Pierre de Coubertin. It’s difficult to argue with it. Sport has become an essential part of our life. It has great effect on our health and creative work for many years. Sport is one of means of bringing up a healthy and harmonious person. It is also a means of uniting people in the name of friendship and peace.

(Учитель вместе с учащимися подводят итоги урока, выясняют, смогли ли они достичь поставленных целей. Учитель оценивает работу учащихся на уроке)

IX. Task for the next lesson

Speak on the topic “My favourite Russian sportsman”

(Учитель предлагает учащимся подготовить рассказ о любимом российском спортсмене-олимпийце)

Приложения.