Цели урока:
- социокультурный аспект – знакомство со стихотворениями и загадками на английском языке;
- развивающий аспект – развитие способности к догадке, анализу, сравнению, соотнесению, предположению, развитие самостоятельности;
- воспитательный аспект – воспитание уважительного отношения к окружающим, любви к природе и животным;
- учебный аспект – формирование лексических и грамматических навыков чтения и говорения.
Оборудование урока: Урок проводится в компьютерном классе: компьютер учителя, компьютер для каждого обучающегося, проектор, карточки с транскрипционными знаками.
Ход урока
I. Организационный момент.
Teacher: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you!
Pupils: Good morning, teacher! We are glad to see you!
Teacher: How are you today?
Pupils: We are fine, thank you.
Teacher: Sit down, please. And let’s start our lesson.
II. Warm up. Фонетическая зарядка.
Teacher: Let’s remember some English words and sounds. Look at the cards and name the sounds.
Учитель показывает обучающимся карточки с транскрипционными знаками, просит назвать звуки и вспомнить английские слова с этими звуками на тему «Животные».
Например,
[k] – cat, crocodile
[t] – tiger, elephant
[f] – frog, giraffe
[h] – horse, hare
Teacher: Thank you.
III. Речевая разминка.
Teacher: Do you remember any poems with these words?
Pupils: (ожидаемые ответы обучающихся)
I have a dog. His name is Pat.
He can do this, he can do that.
Look at my dog! Tricks he can do.
I love my dog. He loves me too.
Fly, little bird, fly,
Fly into the blue sky!
One, two, three,
You are free.
I love my cat.
It’s warm and fat.
My cat is grey,
It likes to play.
IV. Представление темы урока.
Teacher: Today we’re going to tell about animals. What some animals can do and what they cannot do. Look at the screen (слайд 2).
V. Актуализация грамматических навыков.
Teacher: What can these animals do (слайд 2)?
Pupils: Horses can run. Frogs can jump. Fish can swim. Birds can sing. Monkeys can climb.
Teacher: Now let’s remember the rule (слайд 3).
Обучающиеся читают правило и примеры предложений, затем пытаются придумать свои собственные примеры предложений с глаголом can.
Teacher: Thank you. Not bad.
VI. Тренировка навыка устной речи.
Teacher: Now I’d like to see if you remember the rule. Look at the screen and choose the correct answers (слайды 4-13).
Pupils: Foxes can run. Cows can’t ride a bicycle. Crocodiles can swim. Dogs can’t fly. Bears can’t sing. Elephants can’t jump. Giraffes can’t dance. Fish can’t walk. Frogs can jump. Monkeys can climb.
Teacher: Thank you very much! Well done! Now look at the table and complete the sentences (слайд 14). But read the rule first (слайд 15).
VII. Физкультминутка.
Обучающиеся слушают песенку с глаголом can, подпевают и имитируют движения животных, о которых поётся в песне (слайд 16).
VIII. Тренировка грамматических навыков.
Teacher: Now you’ll have a short test. Take your sits in front of the computers. You’ll write down the correct variant: can or cannot.
Обучающиеся выполняют тест, созданный в редакторе «easyQuizzy», которая самостоятельно формирует отчёт (Приложение).
- They … play basketball.
- We … sing.
- He … drive a car.
- I … run.
- She … play the piano.
- He … swim.
Ключи: 1.can, 2. can, 3. cannot, 4. can, 5. cannot, 6. cannot.
IX. Подведение итогов урока.
Teacher: Our lesson is over. Thank you for your work. And let’s read a poem that can help you remember the verb can better (слайд 17).
Pupils:
I can jump, I can run,
I can sing, I can dance,
I can swim, I can’t fly,
I can climb and say “good-bye”!
X. Домашнее задание.
Teacher: Learn the poem by heart. Good-bye, everybody. See you tomorrow.
Список литературы:
- Илюшкина А.В. Справочник по английскому языку. – Санкт-Петербург: Литера, 2011, 128 с.
- Илюшкина А.В. Изучаем английский легко и весело. – Санкт-Петербург: Литера, 2010, 64 с.
- Илюшкина А.В. Английский с подсказками и ответами. Учим правила 3 класс. – Санкт-Петербург: Литера, 2010, 64 с.