Урок на тему "Путешествие в Британию"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  1. Практиковать учащихся в диалогической и моногической речи на основе изученного материала.
  2. Расширение страноведческого материала по теме “Великобритания”.

Задачи урока:

  1. Развитие умений участвовать в беседе на английском языке при обобщении лексических тем “Путешествия” и “Великобритания”.
  2. Развитие умений задавать уточняющие вопросы.
  3. Речевая тренировка учащихся в умении отвечать на вопросы собеседника.
  4. Отработка грамматических навыков в речи.
  5. Развитие умений классифицировать информацию в соответствии с заданными вопросами.
  6. Культуроведческое обогащение речевой практики школьников.
  7. Развитие коллективной деятельности.
  8. Развитие интереса учащихся в области изученной темы посредством просмотра видеоматериала.

План

  1. Организационный момент. Приветствие.
  2. Вступление (беседа о путешествиях).
  3. Рассказ о Великобритании (показ слайдов).
  4. Диалог со служащим туристического агентства.
  5. Выполнение грамматических заданий.
  6. Диалоги с билетным кассиром и стюардессой в аэропорту.
  7. Вопросы о Великобритании.
  8. Выполнение грамматических заданий.
  9. Диалог со служащим отеля.
  10. Выполнение страноведческого теста и отгадывание кроссворда.
  11. Рассказ о столице Великобритании (показ слайдов).
  12. Заключение (подведение итогов “путешествия в Великобританию”).

1. Организационный момент. Приветствие.

Hello, dear schoolchildren and our guests! Today we are going to make an unforgettable tour to Great Britain and its capital. Let us imagine that you would like to spend holidays in this country. But in order to get there you will have to test yourselves in some mental competitions and show your knowledge of the English language. Every step will approach you to your destination. First of all you will tell us everything you know about this country and its capital. Then you will have to go to Travel Agency and ask all information you need; then to the Airport where you will get tickets for plane. When you get to London, you will have to book rooms at the hotel. Your way will not be easy: you must show your knowledge of English in vocabulary and in grammar: you will have to answer the questions, do crosswords, test yourselves in grammar. Besides you must ask all information you need in all places you visit, in other words, you show how you can communicate with other people while travelling. I am sure that you will manage to overcome all difficulties. So, let’s begin.

2. Before leaving, let’s remember all you know about the UK. (Pupils say 2-3 sentences on this topic, demonstrating pictures and maps).

3. Well, haven’t you changed your mind to travel? OK, let us go on. It’s time to go to Travel agency and ask everything that interests you. (А dialogue with the travel agent, lexical and grammar tasks 1).

4. Our next task is to get tickets for plane. Let’s go to the airport. Don’t forget to take your luggage. (Decorations of the airport, the booking-office, a dialogue with a clerk, lexical and grammar tasks 2).

5. Good for you! You have bought tickets for plane. Are you ready for the further steps? Well, test yourselves on plane. (The stewardess near the plane asks questions about Great Britain, pupils answer them and do grammar tasks 3).

6. So we are flying to Great Britain. Our trip is going fine. You overcome all difficulties and show good knowledge of English and the country where people speak it. (А dialogue with stewardess who offers drinks and some food).

7. At last we have landed in London airport. Now we are going to the hotel and then we will make an excursion about the city on a famous double-decker bus. (Decoration of the hotel, a dialogue at the reception and doing the crossword).

8. And now you are welcome to do the sights of London. Are you tired? (A decoration of a double-decker bus, pupils are travelling about the city. They see photos of different sights. Two pupils guides are telling about London, using the map and pictures).

9. Well, are you pleased? I think our trip was successful. What are your impressions? (Pupils are telling in turn what they liked and planning to visit other cities of Great Britain during the next holidays).

10. I am glad that you have enjoyed our travelling very much. Now you will be able to tell about your impressions to your friends and relatives. You have shown good knowledge of English and you know much of Great Britain. Thank you. I wish you good luck. Good bye.

11. Добрый день, ребята и наши гости! Сегодня мы отправляемся в большое незабываемое путешествие в страну Великобританию. Давайте вообразим, что вы хотели бы провести там каникулы. Но для того, чтобы попасть туда, вы должны пройти несколько испытаний. И каждый шаг будет приближать вас к цели.

Прежде всего, вы расскажете все, что вы знаете об этой стране и ее столице. Затем вы отправитесь в Туристическое агентство и запросите нужную информацию; в аэропорт, где вы приобретете билеты на самолет; а по прибытии в Лондон вы должны будете устроиться в отеле. На всем пути до цели вы будете отвечать на вопросы, отгадывать загадки, проверять себя в грамматических состязаниях. Ваш путь будет нелегким, но я уверена, что вы справитесь и покажете себя с лучшей стороны. Итак, начнем.

12. Давайте вспомним, отправляясь в путешествие, что мы знаем об этой далекой стране Великобритании. (Учащиеся по очереди рассказывают по 2-3 предложения о Соединенном Королевстве, используя карту и картинки).

13. Ну что ж, вы не передумали путешествовать? Хорошо, продолжим. Нам пора ехать в Туристическое агентство и спросить все, что нам нужно. (Табличка “Турагенство”, диалог с туроператором, лексические и грамматические задания №1).

14. Наша следующая задача – купить билеты на самолет. Едем в аэропорт. Не забудьте свой багаж. (Декорации аэропорта и билетной кассы, диалог с кассиром, лексические и грамматические задания №2).

15. Молодцы! Вы купили билеты на самолет. Вы готовы к дальнейшему этапу? Ну что ж, проходим дальнейшие испытания в самолете. (Декорация самолета, стюардесса задает вопросы учащимся, они отвечают и выполняют лексические и грамматические задания №3).

16. Итак, мы летим в Великобританию. Наша поездка проходит замечательно. Вы преодолеваете все трудности и показываете хорошие знания англ. языка и владеете информацией о стране. (Диалог учащихся со стюардессой, которая предлагает им напитки и продукты).

17. Наконец-то мы приземлились в аэропорту Лондона. Сейчас мы отправимся в отель, ну а затем поедем осматривать город. (Декорация отеля, диалог на ресепшене, лексические и грамматические задания №4).

18. Ну а теперь добро пожаловать на экскурсию по городу на знаменитом двухэтажном автобусе! Вы не устали? (Декорация автобуса, фото или слайды достопримечательностей, двое учащихся-гидов рассказывают о Лондоне).

19. Ну как, вы довольны? Я думаю, что наше путешествие удалось. Каковы ваши впечатления? (Учащиеся рассказывают, что им понравилось, и планируют посетить другие города Великобритании в следующие каникулы).

20. Я рада, что вам очень понравилось наше путешествие. Теперь вы сможете рассказать о своих впечатлениях своим друзьям и родственникам. Вы показали хорошие знания. Удачи вам! До свидания!

Questions of stewardess

1) What is the unpleasant aspect of the English weather? (Fog)

2) What trees are typical for the forests of Great Britain?  (Oak, beech, pine, elm, ash, birch)

3) What is grown in Great Britain? (Wheat, barley, oat, fruit, vegetables)

4) Who is the Head of State in Great Britain? (The Queen)

5) What do you know about the Whitehall in London? (It is the street in the central part of London, where government offices are)

6) What is the most ancient historic monument in London? (It is the Tower of London, which was a fortress, a prison, and a Royal palace)

Грамматические задания

1) Дать три формы следующих глаголов/

Write -

Know -

Teach -

Think -

Ride -

Drive -

Fly -

2) Вставить артикль, где необходимо:

... Great Britain

... London

... Thames

... Ben Nevis

... North Sea

... Trafalgar Square

... Hyde Park

3) Задать специальный вопрос к данным предложениям:

He travelled by train.

She saw the Tower of London.

They stayed at the best hotel.

You came back in August

4) Ответить на вопросы:

When did you travel last?

Where did you go?

What did you see there?

Did you enjoy your trip?

5) Выбрать подходящее слово:

(a lot/much) forests

(some/any) parks

(a few/ a little) rooms

(many/much) people

(few/little) water

6) Образовать степени сравнения прилагательных:

Clever -

High -

Hot -

Happy -

Important -

Good -

Famous -

Bad -

7) Вставить подходящий предлог:

to make a tour ...the city

to go ... London

to travel ... train

be famous ... its traditions

... the railway station

be far ... the centre

turn ... left

... the north

stay ... the hotel

go abroad ... holidays

Dialogue 1 (In a travel Agency)

Pupil: Hello.

Travel agent: Good morning. Can I help you?

Pupil: Yes, please. We are thinking about a holiday in Britain. But we don’t know what places to visit. I wonder if you could advise us?

Travel agent: Oh, let me think for a moment…Well, you see, If I were you first of all I would visit the capital of Great Britain, London. It is one of the largest cities in the world and it is very beautiful. I suppose it will be interesting for you. Why could not you begin your trip with this city?

Pupil: Would you be so kind as to tell us, how much the voucher costs?

Travel agent: In order to get the voucher we must check your knowledge of English language. You will have to do some tasks. Are you ready?

(учащиеся выполняют предложенные задания)

Travel agent: That is great! Good for you! Here is your voucher.

Pupil: Thank you so much! Good bye.

Travel agent: Good bye. Good luck!

Dialogue 2 (at the airport)

(The booking office)

Pupil: Excuse me, I wonder if it is possible for us to book tickets for London?

Clerk: Of course. I will help you with pleasure. Your flight is number 216. You will arrive in Heathrow airport at 7 o clock in the morning tomorrow. Is that OK?

Pupil: Yes, that is very good. Thank you very much indeed! You are too kind!

Clerk: But first you will have to do some grammar tasks. Here you are.

(Учащиеся выполняют предложенные им задания).

Clerk: Oh, That is great! I really enjoy your good knowledge of English! Now you may get your tickets. Good bye. Be lucky.

Pupils: We are so greatful to you! Good bye.

Dialogue 3 (on the plane)

Pupil: Hello! Would you be so kind as to help us? We are going to London for our holidays. Here are our tickets.

Stewardess: Hello. Nice to see you. You will get on board our plane when you answer my questions and do the test. I suppose you do not mind if we start right now?

Pupil: I really think we are ready.

(Учащиеся отвечают на вопросы стюардессы и затем выполняют тест)

Stewardess: OK, good for you! I am pleased with your results! You are welcome…..

Ladies and gentlemen! I would like to welcome you aboard our plane. We are ready to take off. Please bring your seats into an upright position, fasten your seat belts. I wish you all a very pleasant flight. Thank you.

Pupil: Excuse me, could you tell us how long we are going to fly?

Stewardess: Oh, let me see… About 5 hours. Would you like some juice, coffee or tea?

Pupil: We would rather have some cups of coffee, please.

Stewardess: Here you are.

Pupil: We are so much obliged to you……

Stewardess: Ladies and gentlemen, our flight is finished, we have landed. I wish you good luck. Good bye.

Dialogue 4 (at the hotel)

Receptionist: Hello. I wonder if it is at all possible for me to help you?

Pupil: Hello. You see,we are from Russia. Shall we have some rooms for five days?

Receptionist: Sure. I am hoping you could write your names on these cards? Oh, thanks…And now, I suppose, you can try to guess the crossword. It is your last step.

(Учащиеся отгадывают кроссворд).

Receptionist: Oh, that is fantastic! You have very good knowledge of English. That is fine, thank you. Welcome to our hotel! Here are your keys, your rooms are on the second floor.

Pupil: Thank you ever so much. Good bye.

Receptionist: I wish you good luck!

Test

Choose the right answer:

1) Buckingham Palace is

- the Queens Residence;

- the House of Prime Minister;

- the Seat of the British Government.

2) The Tower of London is

- the museum now;

- the prison;

- the fortres.

3) The monument to Admiral Nelson is

- in Piccadily Circus;

- in Trafalgar Square;

- in Whitehall.

4) Westminster Abbey is

- the museum;

- an old and beautiful church;

- the governmental office.

5) Oxford Street is

- famous for its shops;

- the place where government offices are;

- famous for monuments.

6) Speakers corner is

- in Green Street;

- in Regents Park;

- in Hyde Park.

7) St. James Park is

- near Trafalgar Square;

- next to Buckinghan Palace;

- the biggest park in London.

8) London Zoo is

- in Regents Park;

- near Trafalgar Square;

- in Hyde Park.