Цели:
- познавательный аспект – знакомство с особенностями географического положения США и ее природой, системой национальных парков, развитие извлекать детальную информацию при аудировании и чтении небольшого текста;
- развивающий аспект – развитие способности к догадке по аналогии с русским языком и по дефинициям;
- воспитательный аспект – воспитание уважительного отношения к природным богатствам другой страны, к другой культуре. Сравнение географического положения и природы своей собственной страны, своей культуры, что способствует осознанию ценности природы и родной культуры, воспитание самостоятельности.
- учебный аспект – консолидировать грамматические и лексические знания, проконтролировать умения понимать на слух и чтение с детальным извлечением информации, контроль грамматических знаний: употребление артиклей с географическими названиями.
Речевой материал:
- рецептивный: prairie, canyon, wood, geyser, glacier, spring, tributary, range, wilderness, to erupt;
- грамматический: артикль с географическими названиями;
- продуктивный: desert, plain, coast, hill, forest, ocean, unique, huge, flat, extensive, deep, vast, mountainous.
Учебные пособия: Карта США, компьютер, презентация о Национальных парках и семи природных чудес Америки, раздаточный материал – таблицы, тесты.
План урока:
Этапы урока | Деятельность учителя | Деятельность учащегося | Форма взаимодействия |
1. Организационный момент (2 мин.) | Беседа с дежурным. Сообщение целей и задач урока | Ответы на вопросы учителя | Фронтальная Индивидуальная |
2. Фонетическаязарядка (1 мин.) | Произношение слов | Повторение за учителем | Фронтальная |
3. Активизация лексики (5 мин.) | Учитель задает вопросы | Ответы на вопросы учителя | Фронтальная Индивидуальная |
4. Речевая зарядка (4 мин.) | Учитель задает вопросы | Ответы на вопросы учителя | Фронтальная |
5. Введение НЛЕ (4 мин.) | Учитель задает вопросы | Ответы на вопросы учителя | Фронтальная Индивидуальная |
6. Презентация «Семь природных чудес США (7 мин.)» | Организует презентацию | Индивидуальная работа с компьютером | Индивидуальная |
7. Тест на понимание текста (5 мин.) | Организует работу учащихся | Выполняют тест | Индивидуальная |
8. Аудирование текста (6 мин.) | Организует аудирование | Отвечают на вопросы на понимание текста | Фронтальная, индивидуальная |
9. Активизация грамматических знаний (4 мин.) | Организует заполнение таблицы | Ученики заполняют таблицу | Фронтальная Индивидуальная |
10. Выполнение грамматического теста (5 мин.) | Выполнение теста | Индивидуальная | |
11. Информацияо Д.З. (1 мин.) | Объясняет домашнее задание | Фронтальная | |
12. Подведение итогов урока (1 мин.) | Подводит итоги урока | Рефлексия |
Ход урока
1. Организационный момент.
Teacher:
Good morning dear girls and boys!
Today we will talk about the nature wonders of one of the English-speaking countries.
Firstly we will remember different types of landscapes. Then you’ll speak about one of the English-speaking countries, its geographical position, the climate and the relief. Secondly you will see a presentation about system of national parks of the USA and its seven natural wonders. At last you will check your know ledges on using the articles with geographical names.
2. Фонетическая зарядка.
- [t] – coast, vast, flat, mountains, tributary, to erupt, extensive
- [d] – desert, land, island, landscape, deep;
- [r] – forest, river, prairie, range, various, spring;
- [w] – wood, world, washed by, warm, west, wide-spread.
3. Активизация изученной лексики.
Teacher: Give me one word that means:
T:A large area of sand. – P1: a desert.
T: Several mountains one after another. – P2: a mountain range.
T: A very flat territory without mountains covered with grass. – P3: a prairie
T: A narrow part of land at a sea or an ocean. – Р4: a coast
T: Something very big. – P5: extensive or huge
T: A large area of land that is thickly covered with trees – P6: a forest
T: A very high hill – P7: a mountain
T: A deep valley with very steep sides of rock that usually has a river running through it. – P8: a canyon
T: A large area of flat dry land. – P9: a plain
T: Being the only one of its kind (no comparative). – P10: unique
Make up the word combinations
Flat | Prairies |
Deep | Plains |
Vast | Mountains |
Huge | Lakes |
High | Oceans |
Unique | Canyons |
Endless | Deserts |
Picturesque | Forests |
Lonely | Coast |
Useless | Island |
4. Речевая зарядка (с использованием географических карт).
Teacher: Answer my questions, please.
- What country is this?
- Where is it situated?
- What ocean is this country washed by?
- What countries it borders on?
- Is it a large or a small country?
- How many time zones are there in the country?
- What can you say about the climate of the country?
- What are the main rivers?
- What mountains of this country do you know?
- Prairies lands are typical of the USA?
- Is it rich in resources?
- What landscapes are typical for the country?
5. Знакомство с новыми лексическими единицами с определением их значений с помощью языковой догадки по дефинициям и аналогии с родным языком.
To erupt – to eject something violently, geyser – a spring that ejects steam and hot water, glacier – a large mass of ice, range – a group of mountains, spring – where water comes up from below the ground, forming the start of river, tributary – a small river that flows into a large river, wilderness – a wild, natural place.
6. Презентация на тему «The Seven Natural Wonders of America».
Ученики могут сами начать показ слайдов. Переход к следующему слайду в режиме демонстрации осуществляется щелчком мыши, нажатием клавиш (Enter), (Page Down), (Пробел), при помощи клавиш управления курсором «Вниз» и «Вправо».
Во время презентации ученики читают короткие тексты и извлекают из них информацию.
7. Тест на понимание текстов для первичного осмысления полученной информации.
Fill in the blanks.
- ……… …….. is the hottest and the lowest place in the USA. Here summer temperatures can reach ……… …….
- …… ……. . is the largest plant in the world. This giant redwood tree is in the ……… ……… …..……. It is ……… years old and it is ……meters tall. The bristle cone pine which grows in the …… ……... is the oldest living thing on the Earth. It is …….. years old.
- The Grand Canyon (Arizona) is ………km long and …… meters deep. It is one of the most important geological sites in the world and it is home to a great diversity of …………
- The Niagara Falls are formed where the Niagara River flows between Lake …..and Lake………..There are two main waterfalls: Horseshoe in ………….. and the ………………..Falls in the USA.
- Glacier Bay is situated in ……….. It is used for ……….. ……………
- The Great Lakes ( …, ….., ….., ….. and ……..) form the largest system of …….. ………. on the Earth. Lake ……… is the largest and deepest.
- Old Faithful is a …… and it is situated in …………. There are over ………..geysers and hot springs in the park.
При необходимости учащиеся могут обратиться к нужному слайду.
8. Аудирование текста о национальных парках с детальным извлечением информации.
Проверка понимания услышанного текста с помощью заполнения пропусков в предложениях.
- Yellowstone was …….American National Park.
- Yellowstone National Park was established in …….
- Yellowstone National Park had an area of …….acres.
- In the 1980s, the National Park System included about…..different areas.
- ……the Everglades and the Sequoia National Parks are just some of the best-known national areas.
- The system of National Parks and National Preserves has an area of over …….square miles.
9. Проверка знаний учащихся по теме «Употребление предлогов с географическими названиями».
Активизация грамматических знаний. Употребление артиклей с географическими названиями.
Now let’s remember what the geographical names use with articles
Fill in the table
The | Geographical name | Examples |
Continents | ||
- | Countries | France |
+ | Countries | The UK, the USA |
Towns | ||
Lakes | ||
Seas and oceans | ||
+ | Rivers | The Mississippi |
Channels | ||
Single islands | ||
+ | Groups of islands | The British Isles |
Single mountains | ||
Mountain ranges | ||
Single desert | ||
Group of deserts | ||
Streets | ||
Squares | ||
+ | Historical places | The Kremlin |
Museums |
10. Выполнение теста. Учащиеся выполняют тест по вариантам.
11. Объяснение домашнего задания.
Teacher: Prepare reports about National Parks of English-speaking countries and Russia
12. Подведение итогов.
Teacher: You have worked very well. I am very pleased with you. I am sure you have got some more interesting information about The USA and could check your knowledge about this country. I hope that you will use Internet to enrich your knowledge about National parks in English-speaking countries and Russia.
Литература:
- Кузовлев В.П. Учебник английского языка для 10-11 классов общеобразовательных школ – М.: «Просвещение», 2007.
- Elizabeth Sharman “Across Cultures” – Longman, 2004.
- www.squidoo.com/national-parks-usa
- en.wikipedia.org/wiki/List_of_National_Parks_of_the_United_States