Travelling to London

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (3 МБ)


Класс: 5.

Урок входит в цикл уроков по теме «Learning more about London».

Учебник: Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанева Н.Н.., Enjoy English: Учебник для 5-6 кл. общеобразовательных учреждений – Обнинск: Титул, 2008.

Данный урок проводился по плану в соответствии с тематическим планированием. Объем материала оптимальный по учебной программе, базируется на уже имеющуюся в опыте учащихся систему знаний. На данном уроке использовались различные методические приемы, методы и средства: работа в группах, фронтальная работа, индивидуальная работа, проектная работа учащихся. Методические приёмы соответствовали возрастным особенностям учащихся, поставленным целям.

Целью данного урока является развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся в совокупности её составляющих при решении коммуникативных задач в рамках темы урока, совершенствование коммуникативных умений в основных видах речевой деятельности – говорение, аудирование, чтение и письмо.

В ходе данного урока использовались компьютер, интерактивная доска, проектор. Основные этапы урока сопровождались слайдами заранее подготовленной презентации. Для оформления презентации были использованы ресурсы Интернета.

Содержание урока очень хорошо подходит для формирования активной учебной деятельности и повышения интереса к предмету.

Содержание и организация урока способствовали общему развитию личности школьника и детского коллектива.

Данный урок может быть полезен учителям английского языка, имеющим определенные трудности с учениками с низкой мотивацией, так как использование ИКТ на уроке значительно повышает уровень мотивации учащихся. Так же были использованы здоровьесберегающие технологии через использование физминутки.

Цели и задачи урока:

Образовательные:

  • активизация навыков устной речи по теме;
  • активизация навыков аудирования;
  • формирование грамматических навыков (настоящее завершенное время);

Развивающие:

  • активизация произносительных навыков;
  • активизации настоящего завершенного времени в устной речи;
  • прививать интерес к культуре, традициям, достопримечательностям англоязычных стран.

Ход урока

I. Организационный момент.

Введение учащихся в иноязычную культуру.

Teacher: Good morning. I am glad to see you! How are you?

What season of the year is it now?

What is the weather like in autumn?

What can you do in autumn?

II. Основная часть.

Ознакомление учащихся с целями и задачами урока.

Teacher: Of course we can travel in autumn. And today I invite you to travel.

Where would you like to travel?

Today we are going to travel to London. So the theme of our lesson is ״Travelling to London ״

1. Фонетическая зарядка.

Teacher: Before travelling let's do phonetic exercises.

Listen to me and repeat after me. (Слайд 2)

  • [әe] – travel, capital, gallery, abbey
  • [ei] – play, place, stadium, famous
  • [ju:] – museum, beautiful, usually
  • [i] – big, different, symbol
  • [a:] – park, partner, parliament
  • [eә] – square, care, where
  • [Λ] – London, lovely, country

2. Речевая зарядка.

Teacher: Well done. We start our trip. And of course we must prepare our trip.

We must get information about the country, book and buy tickets, hotels, pack our things. Let's work

Some of you will be our guides. You have to prepare an excursion for us. We are the tourists and you need read, understand and find out the main information about these sights and then speak. about them. You have only 6 minutes.

The next group should buy tickets and book a hotel. Make up dialogues using these expressions and words. You have 3 minutes.

Card 1

I would like, buy tickets

a single ticket

a return ticket

a passport

How much is it?

Card 2

book an apartment

with pleasure

stay

It will cost…

Here you are

(Класс делится на четыре группы: первая группа работает с текстами и готовит монологическое высказывание о достопримечательностях Лондона; вторая группа составляет диалоги, третья и четвертая группы выполняют лексические упражнения. Учитель работает с третьей и четвертой группами.)

Teacher: We are going to do some exercises.

Make up words

  • m, s, u, m, e, u
  • p, i, t, a, l, c, a
  • b, e, b, a, y
  • n, u, m, o, n, t, m, e
  • d, i, s, t, a, m, u
  • n, e, m, a, i, c
  • l, e, g, a, l, r, y

Put in the missing letters

Info…mation, g…llery, mus…um, the…tre, stad…um, be…utiful, pa…tner, l…vely, f…mous

Teacher: Nice job! I read a statement you guess what it is. (Слайд 3)

  1. It is a place where people watch sporting events. (stadium)
  2. It is a place where people watch plays. (theatre)
  3. It is a place where people watch films. (cinema)
  4. It is a place where people can see collections of important things. (museum)
  5. It is a place where people can see paintings and sculptures. (art gallery)
  6. It is a very large busy town. (city)
  7. It is the main city in the country. (capital)
  8. It is a person travelling for pleasure. (tourist)
  9. It is a person who takes people round places such as cities or museums. (guide)

4. Активизация навыков устной речи.

- диалогическая речь.

Teacher: Nice job! Our tourists are ready to book hotels and buy tickets.

Listen to the dialogues.

Примерные диалоги учащихся.

P1: Good morning! I would like to buy a ticket to London, please.
P2: A single or a return?
P1: A single, please.
P2: Of course? But you must give me your passport.
P1: Certainly? Here you are. How much is it?
P2: Twenty pounds.
P1: Here you are.
P2: Good bye.
P1: Good bye.

P1: Hello, I want to book an apartment, can you help?
P2: With pleasure.
P1: How long will you stay in our hotel?
P2: Two weeks.
P1: It will cost one hundred pounds.
P2: Here you are.
P1: Your room is 12.
P2: Good bye.
P1: Good bye.

  • монологическая речь.

Teacher: We have bought tickets? Have booked our hotel. Imagine you are in London now. Let's do sightseeing tour around London.

Listen to our guides attentively you have to do some exercises.

(Учащиеся первой группы выходят к доске и рассказывают о достопримечательностях Лондона по упр. 16, стр. 65. Слайды 4-10)

Teacher: We have visited Big Ben, The Tower of London, The Houses of Parliament, Wesminster Abbey. Now look at the map of London in your student's books (ex. 21, p. 67) find and name new places.

(Учащиеся называют новые достопримечательности. Слайды 11-17.)

Teacher: Terrific! We are still in London. We have already visited many places of interest, have made photos? Do you remember the information about them? Let's check.

Finish my sentences.

  1. Big Ben is
    • a palace
    • a bell
    • a square
  2. The Queen lives in
    • the Tower of London
    • Buckingham Palace
    • Winsdor Palace
  3. The Bloody Tower is in
    • the Tower of London
    • the Houses of Parliament
    • Wesminster Abbey
  4. The country's leaders speak in
    • the Tower of London
    • the Houses of Parliament
    • Buckingham Palace

5. Физпауза.

6. Совершенствование навыков чтения по теме « London».

Teacher: Well, we are going on travelling. And you are going to read about two new places: Buckingham Palace and Tower Bridge. Put the sentences in the right order and read the text aloud. You have 4 minutes.

(Учащиеся ставят предложения в логический порядок, а затем зачитывают вслух).

7. Проектная деятельность учащихся.

Teacher: Well done. Imagine you invite some foreign students to Russia, for example Lisky. What would you like to show them?

(Представление презентации одного из учащихся. Слайды 18-27).

8. Совершенствование грамматических навыков.

Teacher: It's time to remember English tenses. You will read the sentences and choose only one variant. (Слайд 28)

Choose the right variant:

  1. Where… your parents last week?
    A
    are
    B
    did
    C
    were
    D
    was

  2. Nick … to school every day.
    A
    goes
    B
    went
    C
    go
    D will go

  3. Jane … not … bread and milk tomorrow.
    A
    did… buy
    B
    will…buy
    C
    does… buy
    D
    do … buy

  4. I usually … my mother and my father in the evening.
    A
    helped
    B
    helps
    C
    help
    D
    will help

  5. My friend … at school last week.
    A
    weren't
    B
    didn't be
    C
    isn't
    D
    wasn't

  6. They … to the Zoo next week.
    A
    goes
    B
    will go
    C go
    D went

9. Ознакомление учащихся с настоящим совершенным временем.

Teacher: So we know different English tenses. And we shall learn the new one.

It is Present Perfect. Will you open your books, page 112, exercise 28

(Учитель объясняет правило, обращая внимание, что для образования времени нужен вспомогательный глагол have/has и третья форма смыслового глагола).

(Слайды 29-32)

10. Первичное закрепление.

Teacher: I want you to read 4 forms of the verbs from exercise 29, page 112.

Now you will make up and translate the sentences from exercise 32, p.113

III. Подведение итогов.

Teacher: Time is up. Our lesson is over.

IV. Домашнее задание.

Teacher: Open your books and write your home task.

The first group: SB ex. 30, p.113

The second group: SB ex.32, p.113 (II part)

Learn the rule p. 112

Использованная литература и ресурсы сети Интернет:

  1. redigo.ru/geo/Europe/UK/London/medialist
  2. www.london.ru/vid.php
  3. www.chudolondon.ru
  4. www.openclass.ru
  5. pedsovet.org
  6. liskinet.ru
  7. Дзюина Е.В. Поурочные разработки к учебнику «Enjoy English-3» для 5-6 классы - М.: ВАКО, 2006.