Тема урока: “I know my family tree” (обобщающий урок по теме «Семья»)
Цели:
- развивать монологическую и диалогическую речь;
- активизировать речемыслительную деятельность учащихся;
- развивать навыки аудирования, творческие способности учащихся;
- прививать интерес к предмету;
- формировать навыки работы в коллективе;
- воспитывать межличностные отношения.
Задачи:
- Учебные: формирование и развитие коммуникативных умений учащихся на основе языковых, социокультурных знаний, навыков: умения принимать на слух и понимать краткие сообщения, умения письменно оформлять несложную информацию, умения делать краткие сообщения на заданную тему.
- Развивающие: развитие языковых и познавательных способностей, готовности к коммуникации, способности к догадке, к сравнению и сопоставлению.
- Воспитательные: формирование у учащихся уважения и интереса к своей стране и другим странам; воспитание культуры общения; воспитание интереса к учению и формирования познавательной активности.
Оборудование урока: плакат “ The Family tree”, карточки, рисунки учеников по изучаемой теме, слайды, выполненные с помощью программы “ Power Point” (Приложение 1).
Ход урока
I. Организационный момент.
Teacher: Good morning, children.
I am glad to see you.
Pupils: Good morning, teacher.
Teacher: Today we continue working on the topic “ Family”. We’ll speak about our families.
II. Warm-up Activities.
Teacher: So now, please, answer my questions:
What is the date today?
What is the weather like today?
Is it sunny? Is it cloudy?
III. Phonetic Activities:
Teacher: Let’s repeat the poem about the Family and recite it.
This is my father – a busy man,
He is writing with a pen.
This is my mother – a beautiful lady,
She is looking after a baby.
This is my brother – a clever boy,
He is playing with his toy.
This is my sister – a pretty girl,
She is dancing with her doll.
This is my cat – a funny pet,
It is looking for a rat.
(Учитель показывает карточки со словами: father, mother, …и ученики рассказывают стихотворение)
IV. Фронтальная работа.
Teacher: Look at the blackboard. You can see a tree. It is Misha Inin’s Family tree. Who are the members of Misha’s family?
(Ученики читают имена: Anna, Alex, Inna, Pavel, Kirill, Polina, Masha, отвечают на вопросы и прикрепляют карточки к дереву.)
V. Аудирование.
Teacher: Boys and girls, look at the blackboard and repeat new words.
Christmas holiday
Paris
alone
danger
Teacher: So now, listen to the story about a boy and try to guess: What is his name?
The boy is eight. He is from America. His family is big. The boy has a father, a mother, two brothers and an uncle. His father’s name is Peter. He is very busy. His mother’s name is Kate. She is nice and kind. The boy loves his family a lot.
One day he is left at home by his family when they go on a Christmas holiday to Paris. The boy is alone. He is in danger!
Teacher: YOU are right. His name is Kevin McAllister. Look at him.
(Показ слайдов презентации «Один дома».) (Приложение 1)
VI. Project Presentation.
Teacher: And now let’s check your homework. Present your project to your classmates. ( Ученики вывешивают на доске рисунки и рассказывают о семье).
VII. Fun Time.
Teacher: Now it’s time to play.
1. (Слово “Family” написано вертикально и учащиеся составляют с каждой буквой новое слово)
F A M Y L Y |
Father Aunt Mother sIster uncLe grannY |
2. Назови одним словом.
Doctor, teacher, manager, actor, driver – (Job)
Kevin, Kate, Rob, Ann, Alex – (Name)
Father, mother, son , daughter, granny – (Family)
Cat, dog, parrot, hamster, turtle – (Pet)
Flat5, Lesnaya Street, Kamchatka, Russia – (Address)
3. Образуем новые слова (можно переставлять буквы)
1-я команда | 2-я команда |
Great-grandmother | Great-grandfather |
(eat, mother, he, red, tea, her, at, and date…) |
(at, read, tea, and, her, father, eat, her…) |
VIII. The conclusion of the lesson.
Teacher: Thank you for your lesson. Your marks are…Your home task is…
The lesson is over. Good-bye.