Цели урока:
образовательные
1) активизировать ранее изученные
лексические единицы, речевые формулы по теме
“Дом. Квартира”;
2) активизировать изученный грамматический
материал, конструкции there is (there are), предлоги места
и направления.
3) активизировать фразы и структуры выражения и
обоснования своего мнения, предпочтения.
развивающие
1) развитие коммуникативных способностей
учащихся по теме;
2) сопоставлять факты, анализировать, высказывать
свою точку зрения по теме.
воспитательные
1) развивать культуру речи;
2) воспитывать уважение, понимание, терпимость к
другой культуре и языку.
Задачи: создание условий для развития познавательной сферы учащихся и формирование уважительного отношения к иноязычной культуре.
Ход урока
1. Организационный момент
Good afternoon, children. I’m glad to see you. Many guests came to our lesson today. Sit down please. Today we are going to speak about the house and the flat, review the words to our topic and work at grammar. The aim of our lessons to sum up all the information, you have learnt at the previous lessons. Let’s start.
2. Let’s begin with phonetic exercises. Repeat after me.
3. What’s the English for:
Стол, стул, гостиная, спальня, этаж, кровать, кресло, восемь этажей, на девятом этаже, в гостинной, в ванной, перед столом, позади кресла, под кроватью, рядом со шкафом, в холодильнике, на стене, известная картина, сад перед домом, многоэтажный дом, ее письменный стол, моя кровать, твой гардероб, его любимое кресло, наша маленькая квартира, белая плита?
4. Look at the screen. Odd one word out.
5. Answer my questions, please.
- Have you got a flat?
- What is the number of your flat?
- How many rooms are there in your flat?
- Is your flat big or small?
- Have you your own room?
- Is there a computer in your room?
- What is there in your room?
- What are there on the walls?
- Do you like your room?
6. Name the furniture or the room and say how we use it.
7. Now look at the table. Let’s repeat the prepositions.
And now make some sentences.
8. Circle the correct preposition. РТ с. 34 у. 5
9. Listen and complete the sentences. (раб. тетр. Стр. 31 № 3)
10. Read the text and write the words.
My Dream House. Рт с 32 №1
11. Let’s check your hometask. Your home task was to retell about your room or your friend’s room.
12. Now tell me, please, what you can see in our classroom.
13. Now we shall work at grammar. Fill in ‘there is’ or ‘there are’.
Now let’s check.
14. Look at the screen. You can see the sentence. Make up as many questions as you can.
There are two big sofas in the sitting room.
- Are there two big sofas in the sitting room?
- How many big sofas are there in the sitting room?
- What are there in the sitting room?
- Where are the sofas?
- What are the sofas?
15. Make up questions.
16. Correct the sentences.
- I wants to write you about my house.
- My house are nice.
- I have got a three rooms.
- They is a living room, a bedroom and a dining room.
- My living room big.
- There is two windows in the living room.
- The bedroom are big and nice.
17. Translate into English.
- В нашей квартире три комнаты.
- У нас есть холодная и горячая вода.
- Ее квартира большая и светлая.
- Мы живем на втором этаже.
- У вас есть телефон?
- У него есть зал, спальня и столовая.
- Перед виллой красивый маленький сад.
- Его квартира на третьем этаже.
- Рядом со спальней ванная.
- Сколько комнат в квартире?
Д/з: РТ с. 30 у. 3 (заполнить пропуски), с. 32 у. 4 (составить предложения).