Цель урока: развитие способности учащихся использовать иностранный язык как инструмент общения в диалоге культур современного мира, т.е. развитие речевой компетенции по теме: «Виды транспорта».
Задачи урока:
- Обучающие:
- ввести и первично закрепить лексику урока;
- совершенствовать навыки чтения, аудирования и диалогической речи;
- тренировать навыки письменной речи.
- Развивающие:
- развивать способности самостоятельно применять полученные знания для решения коммуникативных проблем и работы в парах;
- развивать поддержание контакта на иностранном языке;
- развивать языковые догадки и аудитивное внимание.
- Воспитательные:
- воспитать интерес к изучению иностранного языка;
- показать практическую значимость языка.
Тип урока: комбинированный
Методы обучения: словесный, наглядный, практический, самостоятельная работа
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, коллективная, парная
Продолжительность: 40 минут
Учебные пособия и оборудования к уроку: УМК под редакцией М.З.Биболетовой, тематические картинки, компьютер с мультимедийным проектором, видеоклип, магнитофон, аудиокассета, доска.
Источники информации
- Lexicon “Means of transport” (Picture cards ” Things That Go”)
- Vicky Shipton. Penguin Reader. “London”
- Macmillan Reader “This is London”
План урока:
I. Организационный момент. Беседа с дежурным класса.
II. Введение в тему урока. Изучение нового материала:
1. Фонетическая отработка новой лексики по теме.
(Приложение 1)
2. Первичное закрепление лексики. Игра «Угадай
слово».
3. Развитие познавательного интереса, расширение
кругозора, знакомство с видами транспорта
изучаемого языка.
а/ просмотр видеоклипа «Транспорт Лондона» (Приложение 2)
б/ обсуждение по просмотренному фильму.
4. Активизация лексики в устной речи. Тренировка
навыков чтения.
5. Физкультминутка.
6. Совершенствование навыков аудирования и
диалогической речи.
а/ прослушивание аудиозаписи;
б/ чтение по ролям (2-3 пары);
в/ перевод и обсуждение;
г/ работа по содержанию диалога: изменение в диалоге места, виды транспорта
7. Тренировка навыков письменной речи. Выполнение упражнения.
III. Закрепление лексического материала:
а/ просмотр презентации «Means of transport». (Приложение 3)
б/ прослушивание песни «Happy New Year» ABBА.
IV. Домашнее задание.
V. Итоги урока.
ХОД УРОКА
I. Организационный момент. Беседа с дежурным класса
A teacher: Good morning, pupils! Sit down, please. I am glad to see
you. How are you?
Students: – Thanks, fine!
A teacher: – Are you ready for lesson?
Students: – Yes, we are!
A teacher: Fantastic!
A teacher: It’s time to say “Hello!” Class:
“Hello!”
A teacher: It’s time to say “Hello!” Class:
“Hello!”
A teacher: It’s time to say “Hello!” Class:
“Hello!”
A teacher: And start our
lesson! Class: And start our lesson!
а) беседа с дежурным:
A teacher:
– Who is on duty today?
– Who is absent?
– What date is it today?
– What day is today?
– What season is it now?
– What is the weather like today?
– What is the sky?
A teacher: Ok! Very well! Sit down, please.
II. Введение в тему урока. Изучение нового материала:
1. Фонетическая отработка новой лексики по теме
A teacher: Today we have a new topic “Means of transport”. Different people have different hobbies, but many people like travelling. I would like you to look at the blackboard. Will you read the following words? Let’s read these words all together! (Дети произносят слова хором за учителем, заранее развешанные на доске)
A double-decker bus A motorbike A van A plane An airship A spaceship A bicycle A car A horse Underground |
A helicopter A train A bout A coach A ship A ht-air-balloon A fire engine An ambulance An ocean liner A tram |
A teacher: Pupils, tell me please how many groups we can divide
transport into?
Students: – into 4 groups.
A teacher: – Say, what are they?
Students: – transport in air, on water, on land and underground
transport.
A teacher: OK! Now, pupils read them one by one. (Дети
произносят слова друг за другом)
2. Первичное закрепление лексики. Игра «Угадай слово»
A teacher: As I know, you like to play. I shall think of the word and you will guess it.
Игра «Угадай слово» Учитель загадывает одно из слов, выученных на предыдущем этапе урока, а ученики пытаются его отгадать. Дети начинают отгадывать слово, задают общие вопросы типа:
Student 1: Is it “a plane?”
A teacher: No, it is not.
Student 1: Is it “a bicycle?”
A teacher: No, it is not.
Student 1: Is it “a yacht?”
A teacher: Yes, it is... (a yacht, a
helicopter, a bicycle, a horse …).
3. Развитие познавательного интереса, расширение кругозора знакомство с видами транспорта изучаемого языка
A teacher: I advise you to watch a video clip about London transport. See carefully, after ending we will discuss about means of transport in London. Ok!
а/ просмотр видеоклипа «Транспорт
Лондона»;
б/ обсуждение по просмотренному фильму.
A teacher: – How do the people usually travel
from place to place? Name, please.
Student 1: – By bus, by taxi, by horse, by bike, by train, by
plane, by ship.
A teacher: – What transport is the most safe, comfortable and not
expensive in London?
Student 2: – A double-decker bus.
A teacher: – Is London really a great city?
Student 3: – Yes, it is.
A teacher: – Do you pay your attention what colour is
English taxi?
Student 4: – Black taxi.
A teacher: – What colour are English buses?
Student 5: – Red buses.
A teacher: – Is travelling by double-decker bus fantastic?
Student 6: – Yes, of course. I think that travelling by double-decker
bus is fantastic.
A teacher: – Are Londoners like travelling by bike?
Student 7: – Yes, they are. I believe Londoners are like travelling by
bike.
4. Активизация лексики в устной речи. Тренировка навыков чтения
A teacher: It is time to read the word combinations from exercise 81, page 53 in your textbooks. Can you translate these word combinations? Who is ready to start? Учащимся предлагается выполнить Ex.81, p.53. Сначала дети читают и переводят словосочетания из данного упражнения, а затем соотносят слова с определениями и выполняют тестирование.
5. Физкультминутка
A teacher: Are you tired? Let’s do the morning-exercises together, please!
Hand up! Clap-clap! Hand down! Clap-clap!
Turn right! Hop-hop! Turn left! Hop-hop!
Nod your head! Hop-hop! /2 times
Feet apart! Feet together! /2 times
Stamp your feet! Hop-hop! /2 times
Stamp your feet! Hop-stop!
6. Совершенствование навыков аудирования и диалогической речи
A teacher: East or West home is best. Let’s travel on Russia. Let's read the dialogue. Open your book at p. 54, find ex.82. At first, listen to the tape.
a/ listening to the tape;
b/ reading this dialogue in pairs in a natural manners (2-3 pairs);
c/ answer the questions, find the answers in the dialogue:
- What means of transport did Alexander travel by?
- Where did he travel?
- Where did Alexander start his travelling?
- Did the boy enjoy his tour?
- What was it Alexander’s traveling?
d/ translate the dialogue into Russian;
e/ change in the dialogue the place, the kinds of transport and act out (2-3
pairs).
7. Тренировка навыков письменной речи. Ex.83, p.54
A teacher: We shall learn the adjectives which help us to
describe different kind of travelling. What adjectives can you name? Look at the table and
the list of the words in the exercise 83, page 54 in your textbooks. Write down the
adjectives into the columns in the table. Are you ready to read the words from the first
column?
Данное упражнение выполняется в письменной
форме в течение 3-4 минут. Ученики распределяют
прилагательные в две колонки для описания
путешествия на самолете и на поезде. По истечении
времени упражнение проверяется всем классом.
III. Закрепление лексического материала
A teacher: Now, I advise
you to watch a project “Means of transport”.
1/ просмотрпрезентации «Means of transport»
2/ прослушиваниепесни «Happy New Year» ABBA.
IV. Home work: p.54-55 (работа в словаре), ex.86, p.55 читать и перевести
V. Итоги урока
A teacher: That’s all for today. Thank you for lesson. You are good! Next lesson we shall listen to the text about popular forms of transport in various countries. You will read and translate it. Have you got any questions? Good-bye, pupils! Дети получают оценки за работу на уроке.