Урок-игра "Поговорим о животных" ("Let's talk about animals"). 3-й класс

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»

Класс: 3


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (4 МБ)


Цели:

Образовательная

  1. Развитие умений и навыков устной речи: систематизировать учебный материал и применять его в учебной деятельности.
  2. Развивать умения и навыки в чтении.
  3. учить понимать на слух текст, полностью построенный на знакомом языковом материале;

Развивающая - развивать интонационный слух, слуховую и зрительную память.

Воспитательная – прививать любовь к животным, природе.

Оборудование: магнитофон, CD (МР3) запись к уроку, презентация «LET’S TALK ABOUT ANIMALS», знаки транскрипции, мяч, учебные карточки.

Ход урока

I. Организационный момент

1. Приветствие.

T. Good morning!
What a fine morning!
The day is sunny and so bright.
My dear friends, am I right?

P1. Yes, we are right.

T. Children are you pupils?

Cl. Yes, we are?

T. Where are you?

P2. We are in the classroom.

T. What are you doing?

P3. We are sitting at the desks.

T. Do you like English lessons?

Cl. Yes, we do.

T. Are you ready for the lesson?

Cl. Yes, we are.

2. Сообщение темы и целей урока.

T. Today we start to study a new unit with an interesting name “Happy Green Lessons.” Who can translate the name of the unit? You will talk about animals. Let’s start how. I think you are ready.

II. Фонетическая зарядка

Но сначала потренируем язычки. Let’s remember the story about the little monkey, обезьянка проснулась и собралась гулять. Она звонит в колокольчик, созывает друзей: [n], [n], [n]. Show me the symbol of the sound [n]. Прибежали к обезьянке друзья и зовут её на улицу [ei], [ei], [ei]. Show me the symbol of the sound [ei]. Они все запели песенку [l], [l], [l]. Show me the symbol of the sound [l]. Услышала ворона и повторяет за ними [k], [k], [k]. Show me the symbol of the sound [k]. И филин захотел спеть с ними [w], [w], [w]. Show me the symbol of the sound [w].

III. Речевая зарядка.

It’s time to play now. One pupil will name one word. Another pupil will repeat it and add his own word.

Игра « Снежный ком». Один из учеников произносит слово по теме « Животные». Следующий ученик повторяет это слово и добавляет еще одно слово и т.д. Выигрывает тот, кто назовет наибольшее количество слов в том порядке, в каком их называли ученики.

A Tiger. A Tiger and a lion. A Tiger, a lion and a crocodile. A Tiger, a lion, a crocodile and a rabbit. A Tiger, a lion, a crocodile, a rabbit and a monkey. A Tiger, a lion, a crocodile, a rabbit, a monkey and a fox.

IV.

1. Развитие умений и навыков устной речи.

Тренировка навыков устной речи.

P1. Card 1. We are going to play a ball. I shall explain how to play. I toss the ball and name a number. You catch the ball and name the animal that you know.

-1- pig
-2 - rabbit
-3- cow
-4- monkey
-5- tiger
- 6- giraffe
-7- lion

T. All right …, turn the top.

P2. Card 2. Let’s play the game “I play like a bid” Учимся выполнять движения.

I fly like a bird.
I swim like a fish.
I run like a rabbit.
I climb like a monkey in the zoo.

T. Well, Thanks. Take your seats… turn the lop.

P3.Card 3. Listen and clap your hands when you hear the words on the topic “Animals”. Monkey, sheep, book, fox, pig, pen, wolf, family, bear, face, neck, lion, dog, boy, rabbit, teeth, cow, pencil-box, horse.

Презентация (слайд 2). Т.Children, look at the blackboard. There some words and their translations on it. But translations are mixed.

 Teeth

Хвост

 Feet

Зуб

 Eye

Нос

 Hand

Зубы

 Tooth          

Глаз

 Ear

Шея

 Neck

Ухо

 Nose

Рука

 Tail

Ступни

2. Развитие навыков чтения. Проверка домашнего задания.

- Let’s read the stories about different animal. They are in exercise 4, page 33 in your textbooks. Read the stories and match them with the pictures. Will you read the texts about? Listen with to my statements and agree or disagree with them.

- Kangaroos can jump well.

- Crocodiles are very strong and angry.

- Giraffe like to eat meat. Giraffes have got big teeth.

V. Физминутка.

T. It’s time to stand up and do some exercises. It will help us to remember the parts of our face and our body. Listen to the poem and remember it.

Head and shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes,
Knees and toes.
Head and shoulders,
Knees and toes,
Eyes, ears, mouth and nose.

VI. Развитие навыков аудирования.

1. Учить понимать на слух текст. Listen to exercise 1, Page 1 in your textbooks.Выполнение упражнения по учебнику.

2. Презентация (слайд 3 и далее).

Т. Listen to me, look at the blackboard. Try to guess the riddles.

1. I’m big. I’m grey.
My nose is long.
My tail is short
I’m an … (Elephant)

2. It gives us milk and butter too
And can say moo (Cow)

VII. Подведение итогов урока.

T. Our time is over. Will you stand up, please? Dear children, you had a very good time at the lesson. You have done task. You know the names animals and parts of body. I like your answerers. Every pupil has been given a good mark.

- Have a nice day! See you tomorrow! Good-bye, children!

VIII. Домашнее задание.

Now write your task for the next lesson. Deschribe and draw your favourite animal.

Список использованной литературы:

  1. Биболетова М. 3. Английский язык: книга для учителя к учебнику Английский с удовольствием/ Enjoy English для 3 класса общеобразовательных учреждений- Обнинск: Титул, 2010г.
  2. Биболетова М. 3. Английский язык. Английский с удовольствием (Enjoy English): Учебник – английского языка для 3 класса общеобразовательных учреждений - Обнинск: Титул, 2010г.
  3. Дзюина Е.В. Поурочные разработки по английскому языку. К УМК М.З. Биболетовой 3 класс. Москва: Вако 2010г.
  4. Илюшкина А.В. Изучаем английский легко и весело. Санкт – Петербург 2010г.
  5. http://yandex.ru/yandsearch.
  6. htpp://google.ru/images.