Урок английского языка в 4-м классе "Простое прошедшее время" по УМК М.З. Биболетовой "Enjoy English"

Разделы: Иностранные языки


Дидактическая цель: создать условия для систематизации изученного материала и проверки уровня достижения учащихся.

Цели по содержанию:

1. Образовательная: совершенствовать речевые навыки учащихся по теме “Простое прошедшее время”.

2. Развивающая: развивать иноязычные способности учащихся, познавательный интерес, мышление, языковую догадку, внимание.

3. Воспитательная: воспитание интереса к знаниям, культуре умственного труда. Воспитание умения учиться, способностисти к самоорганизации.

Тип урока: комплексное применение знаний и умений (обобщение и систематизация знаний и умений)

Методы: объяснительно-иллюстративный, репродуктивный, частично-поисковый

Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, групповая, индивидуальная.

Средства обучения:

1.М.З.Биболетова. Английский язык: Английский с удовольствием Учебник анг. яз. для 4 класса общеобразовательной школы. – Обнинск: Титул, 2009;
2. Презентация по теме “Спорт”.

Ход урока

1. Оргмомент.

Учитель приветствует учащихся, создает доброжелательную атмосферу, проверяет готовность рабочего места учащихся. Учащиеся приветствуют учителя. Класс делится на две команды, придумывают названия, представляются. За каждый правильный ответ команда получает баллы.

2. Целеполагание и мотивация.

Прием “Яркое пятно”. Звучит песня “Давай Россия!” (Приложение 1)

What associations come to your mind when you listen to this song?

Do you like sports?

What sports do you know? (Приложение 2) (слайды 1,2,3,4)

Today we try to climb up to Olympus, but it will be not easy.

3. Повторение учебного материала.

1.The first step to Olympus is English skiing (слайды 5, 6)

Read the poem. Choose the verbs in Past Simple.

A KITTEN AND A PUPPY

On Monday we met,
On Tuesday we ate,
On Wednesday we walked,
On Thursday we talked,
On Friday we danced,
On Saturday we laughed,
On Sunday we dreamed about Monday.

2. The second step – English volleyball (игра с мячом) называют по очереди глаголы в Present Simple – Past Simple и наоборот (meet – met, give– gave)

3. The third step – Swimming (слайд 7)

Do you know any poems about water or sea animals? (“The whale”)

4. Закрепление учебного материала

1. The fourth step – English ice-hockey (слайд 9, 10)

Complete Jim's story with the right words

My Winter Fantasy

Yesterday I went (go) to the park. I … (meet) my best friend there. It … (be) sunny and cold. We … (ski) in the park. We … (play) snowballs and … (make) a funny snowman. The snowman … (look) at us and … (say), “Hello!” We … (like) it very much.

When … (come) home, I… (have) lunch. At home I … (do) my homework, (watch) TV and … (draw) a picture of my funny snowman.

I … (put) the picture on the wall. At 10 pm I … (go) to bed. The snowman … (smile) and … (say), “Good night!”

2. The fifth step – skating (слайды 11,12)

Make up questions from the words.

1. Did, want, the, children, yesterday, to skate?
2. Week, last, the, boy, in the park, ski, did?
3. Sam, in the river, summer, last, did, swim?
4. A week, did, ago, Martin, football, play?

3. The sixth step – shooting (слайды 13,14)

Make up funny questions to each other.

(for example, Did you fly on the moon yesterday?)

4. The seventh step – biathlon (слайды15,16)

Let's do exercises! (Дети выполняют различные упражнения)

I had fun yesterday
I got up early,
Jumped out of bed,
I wash my hands
And stood on my head.
I jumped for joy,
Put on my clothes,
I cleaned my teeth
And rubbed my nose.
I had my breakfast,
Brushed my hair,
I packed my things
And sat on the chair.

5. The eighth step – Figure skating (слайд 17)

Make up verbs in Past Simple

Koot, vega, oubght, tem, dais, tedwan, rntlea, wlef

(took, gave, bought, met, said, wanted, learnt, flew)

5. Применение изученного материала и контроль

1. The ninth step – freestyle (слайд 18)

Let's check up your home task. You had to write any fairy tales using the verbs in Past Simple.

(Представители от каждой команды рассказывают сказки, которые составили дома)

2. По окончании игры подводятся итоги, и все дети получают шоколадки в виде медалей (золотые, серебряные) (слайд 19)

6. Рефлексия

Закончите предложения:

I liked to… (play, read, ask questions, make up words, make up questions, talk about sports)

I have learnt … (new sports, new poems, new words)

I felt … (good, super, fine, not fine, wonderful)