Different kinds of transport. 7-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 7


Цели и задачи:

  1. Познакомить учащихся с новой лексикой по теме “Виды транспорта”.
  2. Активизировать лексические единицы по теме “Виды транспорта” и закрепить их в речи.
  3. Совершенствовать навыки аудирования с целью извлечения необходимой информации.
  4. Повторить грамматический материал по теме “Степени сравнения прилагательных”.

Оборудование: компьютеры, мультимедийный проектор , презентация к уроку, диск с аудиозаписью текста, учебник “Enjoy English” для 7 класса под ред.М.З.Биболетовой,– изд. “Титул”, 2010 г.

I. Организационный момент.

– Good morning, boys and girls!
– I am glad to see you.
– How are you?
– I'm fine, thank you.
– Who is absent today?
– And who is on duty today?
– OK. Let's start our work .We shall have a talk about dif
ferent kinds of transport and find out what kind of travelling
you prefer.

II. Введениe новой лексики по теме “Виды транспорта”.

You can see words and pictures for them.
Let s read them one by one.
Учитель предлагает учащимся прочитать слова на слайдах, обращая внимание на произношение. (Слайд 1–15)

A plane
A train
A van
A double-deeker bus
An airship
A helicopter
A spaceship
A ship
A boat
A car
A bicycle
A coach
A motorcycle
Underground

Учащиеся по очереди зачитывают слова и записывают незнакомые в словарь.

III. Первичное закрепление новой лексики.

Учащимся предлагается таблица в распечатанном виде, которую они должны заполнить, используя новую лексику. Затем несколько учащихся зачитывают получившиеся предложения.

I went by …(last summer, last year) I would like go by… I wouldn’t like go by …
A car A plane An airship
A ship A train A spaceship
A bicycle A motorcycl A helicopter
A boat Underground  

IV. Повторение грамматического материала “Степени сравнения прилагательных”.

Учитель задает вопрос: “Как образуются сравнительная и превосходная степени прилагательных?”

На мониторах появляется таблица на повторение данной темы. Учитель обращает внимание на то, что сравнительная степень образуется с помощь суффикса “er”, а превосходная – с помощью суффикса “est”, если слово состоит из одного-двух слогов, и с помощью слов more и most, если слово состоит из трех и более слогов. (Слайд 16).

Comparisons of adjectives (степени прилагательных).

  Positive (положительная) Comparative (сравнительная) Superlative (превосходная)
Односложные прилагательные large (большой)

thin

larger (больше)

thinner

the largest (самый большой)

the thinnest

Двусложные на –ly, -y, w lovely lovelier the loveliest
Другие двусложные и многосложные comfortable More/less comfortable The most / the least comfortable
HO: clever, common, cruel, friendly, gentle, pleasant, polite, shallow, simple, stupid, quiet – образуют степени сравнения всеми способами: simple – simpler – the simplest; simple-more simple – the most simple

Irregular forms (исключения):

Good-better – the best, bad – worse – the worst, much – more – the most, little – less – the least, far – farther/further – the farther/the furthest, many – more – the most, old-older – the oldest (о возрасте), old-elder – the eldest (о старшинстве членов семьи).

V. Актуализация грамматического материала “Степени сравнения прилагательных”.

Работа в парах. Учащимся дается задание, используя прилагательные, данные на мониторах компьютеров, обсудить различные виды транспорта. Прилагательные нужно использовать в сравнительной или превосходной степени.Example, I think a train is cheaper than a plane. , I think a motorcycle is most dangerous kind of transport.

Fast
Slow
Expensive
Cheap
Comfortable
Uncomfortable
Safe
Dangerous
Noisy
Quiet
Boring
Interesting

(Слайд 17)

VI. Активизация грамматического материала по теме: “Степени сравнения прилагательных”.

Different people prefer different kinds of transport. Let`s compare traveling by car plan, train, ship bicycle, bus. Discuss what forms of transport are popular in our country. Use comparative degree and superlative degree.

Example: I think that traveling by plane is more comfortable the traveling by train.

I think that traveling by plane is most expensive. Все учащиеся принимают участие в обсуждении темы, какой вид транспорта лучше по их мнению

VII.Совершенствование навыков аудирования с целью извлечения необходимой информации.

Now lets listen to the text about “Transport in Britain”
Your have to answer the questions.
Transport in Britain.
You can reach England either by plane, by train, by car or by ship. The fastest way is by plane. London has three international airports: Heathrow, the largest, connected to the city by underground; Gatwick, south of London, with a frequent train service; Luton, the smallest, used for charter flights.
If you go to England by train or by car you have to cross the Channel. There is a frequent service of steamers and ferryboats which connect the continent to the south-east of England.
People in Britain drive on the left and generally overtake on the right. The speed limit is 30 miles per hour (50 km/h) in towns and cities and 70 m.p.h. (110 km/h) on motorways.
When you are in London you can choose from four different means of transport: bus, train, underground or taxi. The typical bus in London is a red double-decker. The first London bus started running between Paddington and the City in 1829. It carried 40 passengers and cost a shilling for six kms.
The next to arrive were the trains; now there are twelve railway stations in London. The world's first underground line was opened between Baker St. and the City in 1863. Now there are ten underground lines and 273 underground stations in use. The London underground is also called the Tube, because of the circular shape of its deep tunnels.

Vocabulary:

to reach – достигать
underground – метро
charter flight – чартерный рейс
steamer – пароход
ferry-boat – паром
to overtake – обгонять
shilling – шиллинг
shape – форма
Учащиеся прослушивают аудиозапись данного текста, на мониторах компьютеров появляются вопросы к тексту. Дети должны письменно ответить на вопросы и сдать тетради на проверку. (Слайд 18).

Questions:

1. What is the fastest way of traveling?
2. How many airports are there in London?
3. What kind of service helps to cross the Channel?
4. What are some "rules" of driving in Britain?
5. What does typical bus in London look like?
6. Where was the first underground opened?
7. Why is London underground called the Tube?

VIII. Подведение итогов урока.

That´s all for today. Next lesson we´ll listen to your mini-projects about: “What kind of transport do you prefer, why”.

Have you got any questions? Good bye boys and girls.

Домашнее задание: Разработать мини-проект о том, на каком виде транспорта вы предпочитаете передвигаться и почему.