Цели урока:
Развитие интереса учащихся к изучению английского языка.
Совершенствование фонетических навыков.
Тренировка учащихся в употреблении в речи глаголов движения, названий животных, числительных.
Развитие логического мышления, внимания, памяти, речемыслительной активности учащихся.
Совершенствование лексических навыков.
Оснащение: картинки сказочных героев, раздаточный материал, конверт с картинкой Незнайки, картина с изображением Лунтика, учебник английского языка для начальной школы М. З. Биболетовой “Engoy English-1”.
Ход урока
I. Организационный момент.
– Good morning, boys and girls!
Good morning, good morning
Good morning to you,
Good morning dear children
I am glad to see you!
– Well, thank you. Sit down, please.
– Who is on duty today? Who is absent?
– How are you?
– Ребята, сегодня по почте я получила необычное письмо. Написал это письмо Незнайка. В письме я нашла части разрезной картины. Он написал, что на ней изображён сказочный герой, который в скором времени навестит нас. Но увидеть, кто изображён на картине, мы сможем, если выполним все задания Незнайки. Вы хотите попробовать? Тогда начинаем. После выполнения каждого задания, достаём из конверта один фрагмент картинки.
Задание № 1. Фонетическая зарядка.
– Let's train our tonges and remember the English sounds and words.
– Наш зайчик согревает лапки после прогулки под дождём? [h-h-h]
– К нему часто прилетают его знакомые пчёлки и комарики. Они жужжат почти одинаково, но он различает их: вот прилетили комарики [z-z-z]
– А вот и пчёлки[. . . . ] Чтобы пропеть эту песенку надо зажать кончик язычка между зубами. А теперь выдыхая воздух скажите “з”. Получится звук[. . . ]
– А вот и змейка подползла и зашипела
– Как наш зайчик зовёт друзей погулять? [ei-ei-ei]
– Как он выбивает пыль из диванчика? [d-d-d]
– Thank you very much. And now sound these symbols, please:
[f] [k]
[t] [s]
[r] [d]
– Well, very good. And now name the words with these sounds, please.
– And now, look at the blackboard, please and name the letters in alphabetical order.
– Прочитайте названия движений:
Skip swim sing sit run
– Прочитайте слова-числительные:
Seven ten two six four
– Прочитайте названия животных:
cat cock dog frog pig hen
Задание № 2. Речевая разминка.
Незнайка хвастается, что он знает всё о животных. Исправь его ошибки.
Вот что он написал.
Now you will agree or disagree with him. Listen to me carefully. If I am right repeat my sentence, if I am not right disagree with him.
- Cats can swim.
- A rabbit is red.
- Frogs cannot swim.
- Dogs can sing.
- A cock has ten legs.
- A fox is orange.
- A hen can fly.
Задание № 3. Рассказ о домашнем животном.
1. And now look at this poster and say what is it ? Do you know them?
2. У Незнайки никогда не было домашнего животного и ему очень интересно узнать, почему люди заводят себе четвероногих друзей. Расскажите ему про своих питомцев.
Задание № 4. Загадки.
I. Now you will listen to my stories and try to guess what animal I shall describe.
1. It is not big. It is small. It can jump. It can swim. It can't go. It is green. It lives in the river. (a frog)
2. It is not small. It is not big. It lives in the house. It can climb, run and jump. It can be grey, white, brown or orange. (a cat)
3. It is not big. It is small. It lives in the house. It can run. It is grey. It says: “Pee-pee-pee”. (a mouse)
4. It is big. It lives in the river. It can swim. It can go. It is green. It can't climb. (a crocodile)
5. It is big. It is not small. It can run, go and climb. It lives in the forest. It is brown. (a bear)
II. Записи Буратино попали под дождъ. Но всё равно мы их прочтём. Скажите, какие буквы смыло. Перепишите в тетрадъ записи Буратино вставляя пропущенные буквы.
Take your exercese books and write down it in your exercese books.
Dogs can sw-m and r-n. But they can not s-ng and skip. Cats can not sw-m, but they can j-mp. Cockerels can s-ng.
Задание № 5.
Физкультминутка
1. – It's time to have a rest. Stand up, please. Let's do some exercises.
Hands up, hands down.
Shake, shake, please.
Hands on the hips, please.
Clap, clap, clap.
Go, run, dance, please.
Jump, climb, please.
– Well, thank you. Sit down, please.
To be healthy you must play sport games and every day do morning exercises.
– And now answer my quesnion, please:
What must you do to be healthy?
We must run, jump, swim, dance, sing songs, ride a bycicle, climb, play football, play hockey, tennis, skip.
1. Look at this picture, please . At first, let's read and translate the poem:
My cat is black
My cat is fat
My cat likes rats
Rats are grey and fat.
– And now give the advices to this cat, please.
– Well, thank you very much. And now stand up, please, and let's sing a song. But at first let's count from 1to 10.
– And now tell me please about these pictures, please.
1 little, 2 little, 3 little fingers,
4 little, 5 little, 6 little fingers,
7 little, 8 little, 9 little fingers,
10 fingers on your hand.
Задание № 6.
I. – The last task you can find in your textbooks. Open your books p. 67 Ex. 3, 4. Read and translate the sentences, please.
II. – And now make up sentences using these words:
1. has, Nick, cat, a.
2. big, is, cat, fat, his, and.
3. pig, a, swim, can?
4. grey, is, pig, Ann's, not.
5. seven, has, pens, red, Tim.
III. – And now let's play the game “True — False”. The donkey will help us to learn it.
1 — ряд – это – False
2 — ряд — это – False
Осёл читает предложение, если утверждение правильное, то ученики садятся на ряд “True”, если утверждение неправильное садятся на ряд “False”.
1. Children can fly.
2. Bears live in the garden.
3. Karlson has a sister and a brother.
4. Malvina has a dog.
5. Cinderella is ugly.
6. Cats live in the forest.
7. Frog can swim.
Подведение итогов урока.
– Итак, теперь мы имеем все части картины и можем составить её. Кто же собирается навестить нас? Правильно, главный герой мультфильма – “Лунтик”.
– Thank you very much for the lesson, children. Do you like our lesson?
What do you like to do? Your marks for the lesson.
– It's time to say “Good bye”. Stand up, please. Let's remember our poem.
Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand!
And say “Good bye!”
– Our lesson is over. Good bye boys and girls!
Homework: Ex. 5, 6, 7p. 69-70.