Цель: проконтролировать знание фактического материала по теме, навыки чтения и устной речи учащихся.
Задачи:
- Формировать навыки монологической речи учащихся по теме.
- Учить учащихся читать с различной стратегией.
- Систематизировать навыки употребления грамматических структур see somebody/ something, do something.
- Обобщить лексико-грамматический материал по теме «Stars and Stripes».
- Развивать познавательную активность учащихся, воспитывать толерантность друг к другу и к стране изучаемого языка.
Оборудование: компьютер, проектор, магнитофон с записью песен, стихотворений об Америке.
ХОД УРОКА
I. Оргмомент
T: Good afternoon, children. Take your places, please. Today we have an unusual lesson. It will be the presentation-lesson. Our theme is “America is an example of progress”. Let’s start our lesson with listening to the song “This is my land” and you can sing it together.
II. Фонетическая и речевая зарядка
Listen to the song once again and sing it together, try to remember.
T: And now let’s remember, please, some facts about the USA. Listen
to me attentively and answer my questions!
– Who was the first President of the USA?
– Where is the USA located?
– How many states are there in the USA?
– Who discovered America?
– What is the capital of America?
T: And now translate from Russian into English and answer the questions! (Работают в режиме учитель – ученик – ученик Т – Р1 – Р2)
Т: Что является символом Америки?
Р1: What is the symbol of America?
Р2: The bald eagle is the symbol of America
Т: Где находится статуя свободы?
Р3: Where is the Statue of Liberty?
P4: The Statue of Liberty is in New York City.
Т: Когда Американцы празднуют день
Независимости?
Р5: When do Americans celebrate the Independence Day?
P6: Americans celebrate the Independence Day on the 4th of July
Т: Где самые высокие небоскребы в
Америке?
P7: Where is the highest skyscraper located in America?
P8: The highest skyscrapers are in Chicago.
T: Сколько звёздочек и сколько полосок
на Американском флаге?
P9: How many stars and stripes are there in the American flag?
P10: There are 50 stars and 13 stripes in the American flag.
III. Представление презентации учителя
T: I would like to remember some interesting facts and sights of the USA. You can ask questions, look at the screen and listen to me.
Учитель показывает учащимся свои презентации по теме «Что привлекает туристов в Америку?» и комментирует показ презентаций. Количество слайдов – 20. (7 мин.)
T: And now tell us please what was interesting for you?
P: I saw a car drive through an arch in the tree.
P: We watched Niagara waterfall visit many people. It’s very beautiful.
P: I would like to see big cities of the USA .
P: I would like to see the skyscrapers of Chicago.
T: And now let’s do a test. It’s very short. I’ll give you the
sheets with questions. You must find the answers and tick them in your sheets. You have
only 3 minutes.
Questions in the sheets:
1. Who was the first President of the USA?
a) George Washington
b) Thomas Jefferson
2. Where is the USA located?
а) In the North America.
b) In the South America
3. How many states are there in the USA?
а) 50
b)30
4. Who discovered America?
а) J. Cook
b) K.Columbus
5. What is the capital of America?
а) LosAngeles
b) Washington D.C
6. What is the symbol of America?
а) Bald eagle
b) bear
7. When do Americans celebrate the Independence Day?
а) 5 May
b) 4July
8. Where is the highest skyscraper located in America?
а) InWashington D.C
b)In Chicago
T: Let’s check your answers. Will you read questions and answer.
Представление презентаций учащихся
T: It’s time to our projects. I would like to see your projects. Are you ready? Let’s start.
1 группа: «Влияют ли президенты на историю Америки?»
Всего 13 слайдов. Ученик показывает их и комментирует (5 мин.)
2 группа: «Какие предметы в вашей жизни имеют Американское происхождение?»
Всего 9 слайдов. Ученики этой группы предъявляют свои слайды. (5 мин.)
3 группа: Презентация альбома об Америке.
Ученики показывают свои мини-проекты в виде альбома “Му American scrapbook” (5 мин.)
T: I would like to thank our girls and boys for their projects. Well done.
V. Ответы на вопросы оппонентов (по 3 мин. после каждой группы)
VI. Подведение итогов – 8 мин.
T: Today you have learnt a lot of interesting facts about the USA and
I hope you will visit this country someday and see everything in your own eyes.
I think that the USA is a wonderful country and it is a great example of progress, isn’t
it?
At the end of our lesson our jury would like to tell us the best group. It is the first
and the second group. Congratulations!
Объявляется 3 мин. перерыв для работы жюри на
выявление групп-победителей. Пока жюри подводит
итоги прослушивание записи по магнитофону «America,
the Beautiful».
Награждение победителей (1, 2, 3 место – 5 мин.)
Выставление оценок.
T: Thank you for your job. Your marks … Good bye!