Информационные технологии на уроках иностранного языка в начальной школе

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


В последние годы все чаще поднимается вопрос о применении информационных технологий в начальной школе. Чтобы овладеть иностранным языком, недостаточно только воспроизвести материал учебника. Обладая элементарной компьютерной грамотностью, мы, учителя, способны создавать оригинальные учебные материалы, которые увлекают, мотивируют учащихся на успешные результаты.

Я работаю по учебно-методическому комплексу М.З. Биболетовой "Enjoy English". В своей работе на уроках я часто использую презентации, так как считаю, что они обладают преимуществами по сравнению с традиционными средствами представления наглядности. Презентация Power Point позволяет более наглядно представить новый лексический и грамматический материал, служит опорой при обучении всем видам речевой деятельности. Отдельные слайды презентации можно использовать как раздаточный материал (опоры, таблицы, схемы, коллажи). Презентация активизирует внимание всей группы учащихся, дает возможность управлять их вниманием за счет эффектов анимации. Она поддерживает познавательный интерес обучающихся, усиливает мотивацию учения, а также эффективность восприятия и запоминания нового учебного материала. Кроме того, презентация экономит учебное время.

В данной статье мне хотелось бы рассказать об уроке, который я провела во 2 классе по теме «Школьные принадлежности», раздел "Hello, English!" с использованием презентации (УМК М.З. Биболетовой "Enjoy English").

Цель урока: закрепить лексические навыки по теме Задачи:

  • развивать социокультурную компетенцию через знакомство учащихся с обычаями страны изучаемого языка (как считают англичане);
  • развивать умения и навыки устной речи с использованием речевых образцов: I have got..., The dog can...;
  • развивать навыки аудирования с опорой на иллюстрацию;
  • продолжить работу с алфавитом, ознакомить с буквой Mm;
  • поддерживать интерес к изучению английского языка;
  • воспитывать бережное отношение к природе, животным.

Оборудование: материалы презентации, карточки с буквами, транскрипционные значки, алфавит, подарки-сюрпризы для детей.

План урока:

  1. Оргмомент.
  2. Фонетическая зарядка.
  3. Выполнение аудитивного упражнения с опорой на иллюстрацию.
  4. Составление монологических высказываний с использованием речевого образца The dog can... .
  5. Физкультминутка.
  6. Рассказ учащихся о своих школьных принадлежностях с использованием речевого образца I have got… .
  7. Знакомство с буквой Mm.
  8. Подведение итогов урока.

ХОД УРОКА

Teacher: Good morning, friends! I'm really glad to see you. Sit down, please! Today we are going to visit Mr. Brown's Zoo with our merry clowns Tim and Tom. Mr. Brown is very kind and his Zoo is so unusual. There are no cages there. The animals walk around and talk to the visitors. Look at the screen and name the animals. (Иллюстрациянаслайде).

PI, P2, P3...   a tiger, a fox, a bear, a crocodile, a lion, a monkey, a parrot, an elephant.

Teacher: Well done! Let's tell the story about Mr. Brown's animals together. When Tim and Tom came into the Zoo they heard different sounds.

The bear was looking for an apple: [p] – [p] – [p] – [p];
The lion was running after the butterflies: [h] – [h] – [h] – [h];
The parrot was teasing the crocodile: [g] – [g] – [g] – [g];
The elephant was grumbling at the parrot: [v] – [v] – [v] – [v];
The monkey was learning to whistle: [w] – [w] – [w] – [w];
The tiger was lying in the sun and growling: [r] – [r] – [r] – [r];
But all the animals were glad to see Tim and Tom: "Good morning, Tim!",
"Good morning, Tom!"

Teacher: Listen to Mr. Brown's story about his Zoo and name the missing animals.

TAPESCRIPT:

Mr. Brown: Hello, Tim and Tom! I'm Mr. Brown. This is my Zoo.
I have got a bear. I have got a fox. I have got a lion.
I have got a tiger. I have got a crocodile. I have got a monkey.

PI, P2: A parrot, an elephant.

Teacher: Count the animals!

PI, P2, P3: One, two, three, four, five, six, seven, eight.

Teacher: Boys and girls, say what the animals at the Zoo can do. Use the model.

(Модель предложения на слайде)

PI, Р2, РЗ: The elephant can walk and ran. The fox can walk, run and jump.

Teacher: Mr. Brown's animals can do different tricks. Show it for them. Bob, you will be a coach. Come up to the blackboard, please!

Coach:

Please, walk! Please, run! Please, skip! OK!
Please, swim! Please, fly! Please, draw! Fine!
Please, jump! Please, count from 1 to 5 like the English do! Well done!

Teacher: Thank you, Bob. Now let's play the game and remember the names of the school things!

(Игра на внимание "What is missing?" с использованием презентации)

Teacher: Tim and Tom found a school bag at the Zoo. Help Billy to prove that it is his bag. Say what he has got in his bag. Use the model! (Модель на слайде)

PI, P2, P3:

I have got a pen and a pencil.
I have got a rubber and a pencil box.
I have got a textbook and a workbook.

Teacher: Well done! And now say what there is in your bags.

PI, P2, P3:

I have got a pen and a pencil.
I have got a rubber, a pen and a pencil box.
I have got a textbook, a pencil box and a workbook.

Teacher: Fine! Now let's sing the song "What is your name?"(2 куплета)

PI, P2, P3:

What is your name? What is your name?
Can you tell me, what is your name?
My name is Alex, my name is Alex.
You won't forget it, my dear friend!

How old are you? How old are you?
Can you tell me, how old are you?
I am just seven, I am just seven.
And are you older, my dear friend?

Teacher: Fine! Thank you! I think you are good at the English alphabet. Name the letters and sound the symbols!

(Повторение изученных букв и звуков: задания на слайдах)

Teacher: Today we'll learn one more letter. This is the letter Mm. Remember the words which go with the sound [m].

PI, P2, P3: name, monkey, jump, swim

Teacher: OK! Listen to the poem which has the word with the sound [m].

TAPESCRIPT:

The letter Mm

Little mice, little mice! Would you like a piece of ice? We would like a piece of cheese. Yes, please!

Teacher: Can you name the word which goes with the new sound? Of course it is the word "mice"– мышки. OK! Now open your workbooks! Lesson 14, exercise 1. Write the letter Mm, please! It's enough. Do exercise 3, please.

Teacher: Now remember what school things every pupil has in his bag.

PI, P2, P3:

I have got a pen and a pencil. ~
I have got a rubber and a pencil box.
I have got a textbook and a workbook.

Teacher: OK! Clever of you! Your homework is: exercises 1 and 2 on page 12 in your Workbooks. Don't forget to bring coloured pencils! Boys and girls, you've worked so hard. I'm pleased with your work. I've got some presents for you – these nice bookmarks with the picture of Teddy Bear. Good bye, friends! See you later!