Цель:
- Формирование грамматических навыков. Образование Future indefinite tense.
- Ознакомление и первичное закрепление грамматических навыков “future indefinite”.
- Проверка усвоения качества знаний грамматических форм вопросительных и отрицательных предложений, Present and Past tenses.
- Закрепление лексического материала по теме “Clothing”.
- Воспитание вежливого отношения друг к другу.
Языковой материал: введение future indefinite tense.
Оснащение урока: таблицы с временами Present, Past, Future tenses; учебник Верещагиной И.Н., Притыкиной Т.А.”English III” и Workbook.
Ход урока
I. Организационный момент 2 мин. | Good morning girls and boys. I shall teach
you English. My name is Nataliya Leonidovna So let`s begin our lesson. Sit down, please. Get ready for the lesson. Answer my questions:
|
It`s winter |
|||||||
II. Фонетическая зарядка без зрительной опоры 2 мин. | Listen to me please and repeat after me [s], [k], ski, sky, skates I like to ski I like to skate – Do you like winter? Can you skate |
Yes. I do Yes. I can skate. I like to skate |
|||||||
Речевая зарядка 2 мин. | Let`s revise the words of the topic “Clothes”. Translate From Russian into English
|
Yesterday we went shopping. |
|||||||
Ввод новых слов 2 мин. | Repeat after me. [ ∫ 3:t] white shirt my father`s white shirt [ ∫ o: ts], pink shorts, my pink shorts Listen to the poem ”What do you wear?” Repeat after me. What does the word “shorts” mean? Open your vocabularies аnd write down the words. Thank you. |
[ ∫ ], [ o:], [3:]
Дети повторяют за учителем Шорты
It`s O.K. |
|||||||
Новый материал (введение) 3 мин. | Every tense has its Temporal index What index of time do you know in Present simple?
What index of time do you know in Past indefinite?
Учитель пишет на доске.
Хотя в современном языке может употребляться will в 1 лице ед. и мн. числе, но по правилам английского языка лучше употреблять shall Open your work books and write this rule |
We know such index of time as usually, sometimes, often, seldom, every day. We know such index of time as at the moment, now. |
|||||||
Первичное закрепление н/м 5 мин. | Make up your sentences. Дети придумывают свои собственные предложения, используя правило.
Is it clear? Make up the negative sentences. Таблица (см. приложение) Will not ) won`t I won`t ski |
I shall study French. Yes.
Дети составляют свои предложения. Учитель помогает и исправляет ответы учащихся |
|||||||
Работа с учебником 3 мин. | Open your textbooks
p. 129, ex 3 Read the text and translate.
Future indefinite tense has such indexes of tense as tomorrow; the day after tomorrow; next day, month, yearю В русском языке есть предлог в В следующем месяце В английском языке употребляется без предлога in. “In the day” means. In English we can shorten auxiliary verbs “will”, and “shall”, and write them, “I`ll…”, “…he`ll” Open your textbooks Page 131 ex 5 Make up the sentences Таблица в учебнике |
Дети читают и переводят. Every day I wake up at 7 o`clock. Tomorrow I shall wake up at 9 o`clock
Через день.
Учащиеся составляют предложения |
|||||||
Tomorrow | We A boy My parents Jane Mark I they |
Will shall |
Play football Ski Go to the Theatre Do a homework |
||||||
– How does Future
indefinite form? What indices of time do you know in Future indefinite tense |
Дети повторяют правила по таблице
Tomorrow |
||||||||
Поисковая деятельность
3 мин.
|
Make up disjunctive questions and give short answers | Учащиеся составляют вопросы по аналогии с
другими временами Опора на таблицу |
|||||||
Interrogative Word |
Auxiliary Verb |
The Subject |
The predicate in the Infinitive | ||||||
The rest of The parts of The sentence |
|
||||||||
У детей на карточках: I shall go to school tomorrow. |
|||||||||
Работа в парах 4 мин. | Get into pairs. Ask each other questions
one by one. Then change over. Make up your questions. |
||||||||
Учащиеся придумывают свои вопросы и
отвечают Where shall we meet? |
|||||||||
Чтение текста 4 мин. | Open your text
books p. 201 ex 6 Read the sentences and transform from Present indefinite into Future indefinite |
||||||||
Аудирование 6 мин. | Listen to the story about Jane. What is she going to do tomorrow. Listen to the story again and tell us about your plans. | ||||||||
Thank you. Very good |
Учащиеся рассказывают о своих планах, используя известную лексику “Clothing”, “Winter” | ||||||||
Д/з 3 мин. | Open your diaries and write down your
homework P. 201 ex 6. Read and translate p. 205 ex 3. Write in your work books p. 200 learn the rule Илона ) Степа ) |
||||||||
Итог урока 1 мин. | We began learning Future Simple. You made
up your sentences and dialogues in which you used this tense. How do you
form the tense Future Indefinite?
It's great. Thank you. The lesson is over. Good bye. |
Дети повторяют, как образуется новое время Future tense. |
Приложение.
Утвердительная форма | Вопросительная форма | Отрицательная форма |
I shall work | Shall I work? | I shall not work. |
He will work | Will He work? | He will not work. |
She will work | Will She work? | She will not work. |
It will work | Will It work? | It will not work. |
We shall work | Shall We work? | We shall not work. |
You will work | Will You work? | You will not work. |
They will work | Will They work? | They will not work. |