Тема: «What’s the News?»
Тема урока: «Mass Media» (средства массовой информации)
Тип урока: повторительно-обобщающий
Вид урока: дискуссия
Общая цель изучения:
- формирование и развитие навыков общения через активизацию понятий, связанных с телевидением, прессой, радио;
- формирование творческого и критического мышления учащихся через дискуссию и презентацию собственного мнения;
- повышение интереса к СМИ в своей стране и их влияние на сознание, формирование жизненной позиции личности.
Задачи |
||
Обучение |
Развитие |
Воспитание |
Активизация лексики и лексико-грамматических конструкций при описании различных каналов российского и британского телевидения, а также других средств массовой информации – газет, журналов, выяснение их роли в развитии общества. | 1. Развитие навыков и умений
монологической и диалогической речи при
описании реалий родной культуры в терминах,
понятных для членов международных сообществ. 2. Развитие способности к эвристичности |
1. Сравнение средств массовой
информации, их значение в России и Британии, а
также в жизни подростка 2. Воспитание толерантного отношения к мнению других людей, приобщение к культуре |
Содержание |
Методический инструментарий |
Результат |
1. Организационный этап:
2. Речевая зарядка. Предъявление проблемы для обсуждения 3. Брифинг «Британское и российское телевидение» 4. Монолог «Моя любимая TV программа» 5. Чтение и анализ текста «British Newspapers» |
Методы:
Средства:
Формы:
|
1. Выражают мнения о СМИ, дают оценку,
предпочтения, рекомендуют, обсуждают, исследуют
значение и роль СМИ в жизни людей 2. Определяют виды газет и их классификацию |
Подготовительная работа:
I гр.: Работа с газетой «Аргументы и
факты», «Moscow News».
II гр.: Анкета «What TV viewer are you?»
Литература:
- Словарь под ред. Лонгмана
- Газета «Первое сентября». Newspapers»
- Журнал «Speak Out»: статья «For and against TV»
- Журнал иностранного языка в школе «Роль СМИ»
- Журнал «Взгляд на Британию»
ХОД УРОКА
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I. Организационный этап |
|
Good morning, students. Sit down, please. It’s nice, to meet you. Get ready for the lesson. Is anybody absent today? Today is the 3d of February. What does the weather forest say? At the lesson we are going to speak about Mass Media. We’ll improve out speaking abilities on the topics «British and Russian TV and Radio», «Newspapers», «The Role of Mass Media in people’s life». The mottos of our lesson are: |
|
II. Фронтальная беседа |
|
Modern life isn’t impossible without information. Is that true? How do you obtain information? What is Mass Media? What is Mass Media associated with? Thus, we can learn about the world by watching TV, listening to the radio, by reading
newspapers or magazines. Which way do you? «Tastes do differ» |
P1. Yes, it’s true. Modern life. Isn’t impossible
without information. P2. We obtain information at school, by watching TV, listening to the radio, reading newspapers, from Internet. P3. Mass Media is the way of giving and getting… P4. Mass Media is associated with «The TV», «The Press», «The Radio», «The Internet» (Приложение 1) P1. Monologue «Radio» |
III. Briefing «The British and Russian TV» |
|
Television is definite by the most popular way of getting information. It
attracts the attention of millions of people every day, every evening. Of course, we want
to know more about TV. Emagine, that you are journalists. You are at the briefing at the
International information Agency. Let me introduce the directors of the channel of Russian
TV and British one. (Приложение 2) You are going to write an article about the British and Russian televisions. Interviewing will help you to do it. (Приложение 3) «Live and learn» |
Questions P1. How many channels do the British TV sets have? What
does BBC consist of? |
IV. How you know much about British and Russian TV? |
|
British and Russian TV offer a lot of programmes in different subjects. What is your favorite one? What programme world you advise me to watch? «So many men, so many minds» |
Monologues «My favorite programme» |
V. «The Press» |
|
«The Press» is another popular way of getting information. Let’s read
the article about the British newspapers and say: What’s difference between «the serious» and «the popular» newspapers»? (Приложение 4) Classify them Imagine that the first I group will be «The politics» and II group «The housewives» (Приложения 6-7) Discuss the articles from the newspapers «What does the author say» (приложение 8) Now, let’s sum it up. What’s the role of Mass Media in people’s life? |
Speak about the difference between the types of newspapers. (Приложение 5) Dialogues Monologues «The author» says, that…» Monologues |
VI. Заключение |
|
So, we’ve learned that Mass Media. Help us to learn more about the world around, to become more intelligent. So? I should say, that «obtain information, obtain the world» | |
VII. Grades. Hometask |
|
A composition «The Role of Mass Media in my life» |