Цель: формирование коммуникативных навыков учащихся по теме “Еда”.
Задачи:
- обучение навыкам аудирования (просмотр фрагмента видеофильма о еде);
- совершенствование умений вести диалог по теме;
- отработка навыков чтения и письма;
- воспитание любви к родному краю.
Оборудование: доска, видеомагнитофон, раздаточный материал, картинки.
Ход урока
1. Орг. момент. Беседа с дежурным.
Т: What date is it today? What day of the week is it? What do you like to eat? Etc.
(появляется Вини Пух)- Hello, Winnie. Pupils, what does he like to eat?
Yes, Winnie likes a lot of food.
2. Фонетическая зарядка. (слова написаны на доске)
Find the odd word-
sweet, meat, eat, bread
apple, carrot, orange, cabbage, sandwich
cheese, coffee, cake, cucumber
3. Let’s recite the poem!
I like carrots, I like fish,
I like orange, too!
I like eating all the time,
I like food, do you?
4. Подстановка слов по теме Food в стихотворение.
5. Now we’ll watch a film about food and do the task. (учащиеся смотрят фрагмент видеофильма и выполняют задание - назвать продукты по-английски)
6. Give it a name! (на доске слова и картинки)
water, juice, tea, coffee, lemonade - (drinks)
apple, orange, banana, lemon – (fruit)
cucumber, potato, tomato, carrot, cabbage – (vegetables)
7. Make the plural of the words! (учащиеся называют множественное число существительных предыдущего задания, дописывают окончания на доске).
8. Физкультминутка. Let’s count potatoes!
1 potato, 2 potatoes, 3 potatoes, 4,
5 potatoes, 6 potatoes, 7 potatoes, more…
9. The food is so tasty! Еда такая вкусная, ребята, давайте угостим Вини и своих товарищей!
(учащиеся вытягивают карточки с названиями продуктов на английском и разыгрывают диалоги на основе учебника – упр.1, стр.124). Let’s act out your dialogues!
10. Pupils, Winnie has a letter, but he cannot read it. Can you help him, please! Ребята, Вини Пух получил необычное письмо – оно из прошлого – и сам не может его прочитать. Помогите ему, пожалуйста.
T: Children, where do we live? Yes, we live in the north of Russia. We are pomors. Now we’ll read the letter about pomor food. Мы прочитаем письмо о традиционной поморской еде.
1) Let’s read the new words!
pomors – поморы
a pie (pies) – пироги
a berry (berries) – ягоды
a mushroom (mushrooms) – грибы
a turnip (turnips) – репа
2) Guess the words!
ukha
rybnik
kulebyaka
kvass
kissel
samovar
mors
Pomor Food
Hello, dear friends!
We are pomors. Pomor food is nice and healthy.
We eat soup with vegetables and fish soup (ukha). Pomors eat a lot of fish. Pomors like many vegetables: carrots, cabbage, potatoes and turnip.
We have porridge every day.
Pomors eat white and brown bread. We like pies with fish, porridge, vegetables, berries and mushrooms. Fish pies are rybnik and kulebyaka.
Pomors drink kvass and kissel. We like tea and drink it from samovar.
We have berry juice (mors) and make (варим) berry jam.
3) Say in other words:
fish soup – (ukha)
fish pies – (rybnik, kulebyaka)
berry juice – (mors)
11. Подведение итогов.
12. Домашнее задание.