Урок английского языка по теме "Климаты мира"

Разделы: Иностранные языки


Тип урока: урок формирования лексических навыков.

Цели урока:

  • Учебная: формирование лексических навыков говорения;
  • Развивающая: развитие познавательной деятельности, мышления, умения переносить полученные знания на решение новых задач;
  • Воспитательная: формирование целостной картины мира, воспитание потребности расширять свой кругозор.

Учебник: “Cambridge English for Schools in Russia”, Student’s Book Two, авторы Эндрю Литтлджон и Дианы Хикс под редакцией Ольги Виноградовой.

Оснащение урока: интерактивная доска, презентация “Countries and climates” (Приложение 1), наглядные пособия “Climates”, “DISASTERS”, раздаточный материал в виде бланка для заполнения “Traveller's card” (Приложение 2), набор разрезанных букв (Приложение 3), описание климата с пропущенными словами (Приложение 4), набор картинок для коллажа, бумага, фломастеры, клей для оформления минипроектов “Climates of the world”.

Ход урока

1. Речевая зарядка.

Good morning, children! I am glad to see you!

Повторение изученного ранее.

It’s warm in the classroom. And what is the weather like today? Look through the window! It’s cold today. The weather is frosty. What season is it? Is it autumn, spring, winter or summer?

Pupils: It’s winter.

Right. I like winter. It is cold and sometimes frosty in the street. There is much snow. Do you like to play snowballs? What can you do in winter?

What seasons do you know? What is your favourite season? Is it cold/warm/hot/windy…in…?

Children, there are 4 seasons in Russia. Our climate is temperate continental. But in our planet there are many other countries with other climates. These climates are: polar, tundra, cool temperate, warm temperate, desert, monsoon and tropical ones. There are many different disasters: flood, fire, sand storm, drought, hurricane.

2. Формирование лексических навыков говорения

1) Ознакомление с названиями климатов.

Our planet is big. There are many countries on it. There are hot, cold, wet and dry countries.

Now, children, let’s have a trip. We are going to visit some countries and see what the weather like there. You should fill in these cards of travelers. (Приложение 1).

Презентация “Countries and climates” (Слайд №1, приложение 1).

Слайд №2, приложение 1. The route of our tour. We are going to visit Greenland, Great Britain, Spain, Egypt, India and Brazil. Let’s go there by plane.

Слайд 3, приложение 1. Have a good trip!

Слайд №4, приложение 1. Greenland has a polar climate. The winters are very cold (-40°C) with dry winds. The summers are short and cool (+8°C).

Слайд №5, приложение 1. In Great Britain it is a cool temperate climate. They have rain almost all the year. The weather is foggy and wet. The summers are warm (+20°C) and winters are not cold (-3°C).There are often floods.

Слайд №6, приложение 1. Spain has a warm temperate climate. It is very hot and dry weather in summer ( +40°C). There are a lot of forest fires. The winter is not cold (+6°C) but warm and wet. Sometimes it rains.

Слайд №7, приложение 1. Egypt is in a desert climate. There is very little rain. It is very hot during the day (+52°C) but at night it gets very cold (- 2°C). Sometimes they have sand storms.

Слайд №8, приложение 1. India is in a monsoon climate. There are two seasons – a wet season and dry one. They have rains from June to October (+16°C). There is a dry season from October till May (+40°C). There are often droughts.

Слайд №9, приложение 1. Brazil is in a tropical climate. It is always hot and wet. The temperature is usually 25°C. There is a lot of rain all the year. Sometimes they have hurricanes.

2) Применение новых знаний при оформлении минипроекта “Climates of the world”.

Слайд №10, приложение 1. Please, make a poster about one climate with your group. Good luck!

Исходя из количества учащихся, образуем творческие группы. Задание каждой группе – оформить коллаж одного из климатов. Учащиеся выбирают один конверт с буквами и складывают название климата, затем из раздаточного материала выбирают характерные для данного климата картинки с изображением погодных явлений и природных бедствий. В раздаточный материал также входят шесть характеристик климатов, но с пропущенными словами, которые нужно вставить (Приложение 3). Дети подбирают материал, оформляют свои коллажи, вывешивают на доску, таким образом, получается выставка «Климаты мира».

3. Итоги урока.

Children! Your projects are fine. Now you know 6 climates of the world. What are they?

Very good! Your marks are…

4. Рефлексия.

Dear friend! Please, choose the sun if you like the lesson and the cloud if you disliked it.

Thank you, the lesson is over. Good bye!