Задачи урока:
- Обучающая: закрепление и активизация новой и изученной ранее тематической лексики в коммуникативной деятельности учащихся, практика в употреблении структур с either..or Совершенствование навыков чтения, аудирования, говорения.
- Развивающая: развитие когнитивной (познавательной) активности учащихся, расширение кругозора и жизненного опыта, сообщение учащимся практических знаний о сфере деятельности, заявленной в теме, развитие умения участия в коммуникации с аргументацией своего выбора, мнения
- Воспитательная: обучение культуре проведения отдыха. Ознакомление с культурными и страноведческими реалиями, правилами поведения и практическими знаниями для поездки в другую страну. Сообщения чувства уверенности и защищенности во время отдыха за рубежом.
Этапы урока
Этап 1 Введение в тему урока (слайд 1)
It's April, isnt't it? It's time to think how to spend summer holidays. Many people spend their holidays traveling about the country, many of them go abroad.
This is the Globe. There's much to see in the world: high mountains and deep canyons, rivers and lakes and hundreds of countries. Every year millions of globe trotters cross the Globe.
What makes them do it?
Этап 2 Речевая зарядка и высказывания учащихся о целях путешествия (слайд 2)
Т- Why do people travel?
People travel for different reasons. Высказывания учащихся в режиме P1, Р2, Р3
People travel
To have fun
To see the sights
To enjoy nature beauties
To do sports
To forget about everything
To do business
To practice a foreign language
To study, to relax
Несколько учащихся делают обобщенное высказывание о причинах путешествия, например:
My mum (Dad, friend) usually travels to see the sights, to do sports, to enjoy nature and of course to relax.
Этап 3 Фонетическая отработка названий стран и высказывания учащихся по модели What country would you visit? I'd rather visit:(слайд3)
Этап 4 Подготовка учащихся к высказыванию с использованием грамматической структуры с союзом either:or.(или:или) (слайд 4)
Учащиеся читают фразы в режиме P1, P2, Р3, и затем все стихотворение
Either:or- или:или
- either Italy or Spain
- either Greece or the UK
- either China or Japan
- either Main or Maryland
- either Canada or Poland
- either India or Holland
- either Cuba or Ceylon
- either Rome or Lebanon
Этап 5 парная работа - тренировка употребления структуры в речи учащихся (слайд 5)
Pair Work
Model 1
Where will you spend your holiday this summer?
We'll visit either
Greece or Turkey.
Canada or the USA
China or India
Europe or Australia
Spain or Portugal
Scotland or Germany
Этап 6 (слайд 6) Презентация новой лексики:
-
package holiday и self catering holiday
- сontact smb
We can choose
either a package holiday-
It's when you contact a travel agency, which provides you with tickets, accommodation, meals, activities and excursions. You only have to pay.
or a self catering holiday-
you don't contact a travel agency, you choose a route, reserve tickets, accommodation,
pay for meals and activities yourself.
1 презентация и толкование (перевод на родной язык)
2 беседа Do you choose a package holiday? Why? (a self catering holiday?)
And your mum, dad? Is it convenient, expensive? Why do people choose self catering holidays? ( save money, don't trust travel agents, travel by car.)
Этап 7 Отработка тематической лексики в речи учащихся
I can (have) walking tours bus tours outings go places attend language courses |
I can do water sports diving windsurfing boating horse riding do the sights do water based rides |
Высказывания учащихся о мотивации выбора отдыха по путевке
I choose a package holiday because:
Этап 8 Активизация речевой деятельности учащихся в форме викторины и их высказывания о видах отдыха, которые они могут выбирать.
Учащиеся аргументируют свой выбор и объясняют, каким видом отдыха они могут заниматься в этой стране (слайды 11-18)
Учащиеся прослушивают вопросы викторины, выбирают правильный ответ из трех вариантов и отвечают на вопрос. Затем отвечают на вопрос учителя: What holiday activities can you do (have) in Spain? (Canada, etc.) (работа с интерактивной доской)
Этап 9 Проверка домашнего задания - чтение рекламы туристического агентства.
Высказывания учащихся о странах, которые они хотели бы посетить и почему.
1) Disney World for Kids and Adults
A tour to Paris will be unforgettable. You'll be able to enjoy various holiday activities. The excursion to the top of the Eiffel Tower will be breathtaking . You'll have a bus tour around the city and take photos of the world famous sights. A romantic carriage ride about the parks of Paris will impress you most.
Flight tickets, accommodation, meals and activities will cost from 200 to 300 $ per person.
2) Earthly Paradise in Adaland
You'll have your best holiday in Adaland. It's the coolest hotspot in Turkey. Adaland Aqua Park is the biggest in Europe. We offer ocean pools, excellent water sport facilities, water based rides, mini tornadoes. Kids under 15 have free accommodation and mea Please phone for details 9860012
3) The Greatest Wonder in the World
If you haven't been to the Niagara Falls yet, come and see it this summer. You'll enjoy picturesque views of the falls and the Niagara River. Various water sports and boat trips up and down the river will be available. You'll be able to enjoy the beauty of the Great Lakes region. You'll have a bus excursion to Ottawa and see the sights. Daily prices are from 125 to 200 $ per person. Please phone to reserve tickets and accommodation.
4) A Week in England
You'll spend a week in London for fun and profit. All kinds of activities will be at your disposal. You'll enjoy sightseeing trips, going places. You can have active pursuits such as horseback riding, boating and cycling. You'll be able to attend a language course.
Задания для обсуждения прочитанного:
1 What type of reading is it? (Travel guides, travel leaflets, travel ads)
2 What countries are they about?
3 Do they offer package or self-catering holidays?
4 What countries (places) would you like to visit? (use either:or, please)
5 Please explain why
Учащиеся высказываются о желании посетить страны, описанные в рекламных текстах, и используют структуры с союзом either: or.
Далее они обоснуют свой выбор, используя информацию текстов, и дополняют высказывания сообщением о том, каким отдыхом они могут заняться в той или иной стране.
Образец высказывания:
P1 I'd rather visit either Canada or England.
T Why Canada?
P1 I have never been to the Niagara Falls. I'll be able to see the beauty of the Great Lakes region. I'll have a bus excursion to Ottawa and see the sights.
T- What holiday activities can you have in Canada?
P1- I think I can do water sports and water based rides. I can have bus tours, walking tours, outings. I can probably attend English language courses.
Этап 10 Прослушивание учащимися текста, содержащего советы для начинающего путешественника. Для успешного выполнения задания учитель создает мотивацию:
We all want to have a safe holiday. Everybody wants to avoid obstacles, nobody wants problems. We often ask people for tips. You will listen to a few very useful tips for a traveler. Before listening there will be some new words to explain. (слайд19)
Дотекстовая работа с новой лексикой
1 Презентация новой лексики и ее толкование, фонетическая отработка в беседе с учащимися
Travel insurance -money paid to a traveler if something wrong happens
reputable - an agency you can trust agency
currency- money used in a particular country
currency rate- exchange rating
weird food - unusual food [wi?d]
2 Тренировка употребления новой лексики. Выполнение подстановочного упражнения с использованием интерактивной доски (В соответствии с заданием нужно выбрать соответствующее слово и прочитать предложение.)
Fill in the words from the list below
1You can't leave the country without a :
2 We use: when we go abroad.
3 Mass media gives every day ...
4 You'd better not eat :food such as frogs' legs or crabs.
5 It's wise to contact a:
1 A reputable agency
2 A travel insurance
3 weird
4 currency
5 currency rate
Listening
I'm afraid you don't have enough experience in traveling yet. I can give you some tips to teach you how to have a safe trip abroad.
In the first place you should, of course, have a travel insurance from a reputable insurer.
Don't forget to make copies of your passport, tickets, travel insurance and other important documents.
Take a mixture of money with you: cash, travelers' cheques and a credit card.
You must be well informed about the currency of the country and currency exchange rates.
Please, don't keep all your money in one place, beware of pickpockets.
Avoid eating weird food, eat the food you usually eat at home, otherwise you can get sick and have a lot of problems.
Study a foreign language to communicate.
Respect the laws and traditions of the country you've chosen for your visit.
- Прослушивание 1 How many tips does the traveler give? (1 задача)
- Прослушивание 2 What tips can you give to a traveler in order of their importance? (2 задача)
Этап11 Контроль понимания (слайд 21,22) зачеркнуть неправильные варианты (работа с интерактивной доской)
Tips for a Traveler Abroad
- You should get a) private property insurance
b) a travel insurance
- It's better to make copies of
a) your passport, tickets, your health insurance
b) diplomas and certificates
- You should take a) only cash
b) cash, a credit card and travelers' cheques
- Try not to eat a) weird food
b) spicy and salty food
- It's important to study
a) the native language of the country
b) a foreign language to communicate
- You ought to respect
a) the rights of the native
b) the laws and traditions of the country
Этап 12 Формирование обобщенного высказывания учащихся на основе аудирования. Учащиеся дают советы путешественнику, выстраивая логическое высказывание с помощью слов first,second, next,then, after that, finally и подстановкой тематической лексики
Этап 13 Обобщение речевой деятельности учащихся на уроке
Парная работа учащихся по развитию диалогической речи по карточке с подстановкой тематической лексики, активизированной на уроке
Let's go to Pasadena
a-Ask what your friend is doing this summer.
b- either :or: And you?
a- I'll spend my holiday in Pasadena
b-Pasadena? Where is it?
a- It's in California
b- Ask if he will have a tour.
a- Yes, I'll book a :
b- What does the agency provide you with?
a-You contact:
b-Ask what holiday activities he can enjoy.
a- You can::it's earthly paradise
b-Are there any obstacles to avoid?
a-I think you shouldn't eat: and of course:
b- Ask if he can give you the phone number of the agency.
a- Sure
Мотивация диалогической речи учащихся - прослушивание куплета песни "Пасадена" (есть на аудиокассете УМК)
Teacher: What place is the song about?
Where is it?
Ok It's in California, USA. Talk about visiting Pasadena. Fill in the topical words and complete the dialogue.
These worksheets are for you. They'll help you speak about this unforgettable place.
Please use as many topical words as you can
Этап14 Завершение урока, комментарии, выставление оценок, объяснение домашнего задания
The End