Цели урока:
Познавательная:
- приобщить учащихся к культуре других стран;
- расширить страноведческие знания.
Развивающая:
- развивать культуру устной и письменной речи;
- развивать речемышление учащихся путём включения их в совместную продуктивную творческую деятельность, направленную на решение коммуникативных задач, моделирующих реальные речевые ситуации;
- развивать умение плодотворно взаимодействовать с партнёрами по общению, то есть социальную компетенцию.
Воспитательная:
- воспитывать уважение к культуре других народов;
- воспитывать эстетический вкус и бережное отношение к наследию прошлого.
Учебно-коммуникативные задачи:
- Определить уровень коммуникативной компетенции учащихся во всех видах речевой деятельности.
- Пополнить словарный запас идиоматическими выражениями, активизировать их употребление в речи.
- Проверить навыки приставочного и суффиксального словообразования.
- Проверить владение грамматическим материалом: «Употребление определённого артикля с именами собственными».
Ход урока
Организационный этап:
Приветствие. Тема урока. Определение целей и задач урока.
Teacher: The theme of the lesson is: Travel & Holidays.
Now we have great opportunities for travelling all around the world. English helps us communicate with native speakers, make new friends, learn more about the culture and traditions of different countries.
Please, say: What abilities is it important to have to make the travelling comfortable, pleasant and the main thing useful?
Students: It’s important to be able to communicate.
Teacher: What do you mean as you say: “to be able to communicate”?
S: We should understand English speech and speak English.
S: We should have a rich vocabulary and build words and sentences correctly;
S: We should have a good pronunciation;
T: Is it important to be able to tell or write about our travelling experience?
S: Yes, it is. / It’s very important.
T: What should we practise in to have all these abilities?
S: To have a good pronunciation we should do phonetic exercises;
S: To have a rich vocabulary we should learn new words and expressions;
S: To build words and sentences correctly we should have word formation and grammar practice;
S: To understand English speech and speak English we should have listening practice and conversation practice;
S: To be able to tell or write about our travelling experience we should have monologue and writing practice.
(предложения учащихся фиксируются педагогом на доске в виде плана урока)
T: Let us work according to our plan! You have report cards. At the end of the lesson everyone should give a mark to yourself.
(бланк для самооценки – см. раздаточный материал)
Фонетическая зарядка:
(для фонетической зарядки используется тематическая лексика, а именно прилагательные marvellous / delightful / magnificent / majestic / charming / antique / ancient / enormous / gigantic / unique / extraordinary / luxurious; учащиеся мотивируются на использование этих прилагательных в своей речи)
T: As a phonetic practice I offer you some adjectives. They can make your speech impressive. Use them while telling or writing about your travelling experience. Please, repeat after me!
Работа с новой лексикой:
(определение идиомы, введение новых идиоматических выражений, активизация употребления идиом в речи)
T: Let us remember what an idiom is!
S: An idiom uses language in a non-literal but metaphorical way. It is fixed and recognized by native speakers.
T: Please, read the sentences containing idioms and find out expressions which are close to Russian
- у чёрта на куличках
- непроторенная дорожка (место, где редко ступала нога человека)
I’ve recharged my batteries. = I am ready to come back to work.
I like places off the beaten track. = I like going to quiet and unusual places.
It was just what the doctor ordered. = It was exactly what I needed.
The nearest hotel is in the middle of nowhere. = The nearest hotel is very far from here.
Spain is the best place to let your hair down. = Spain is the best place to have a good rest.
We packed everything except the kitchen sink. = We had too much luggage.
S: An English idiom in the middle of nowhere is close to Russian «у чёрта на куличках»;
S: An English idiom off the beaten track is close to Russian «непроторенная дорожка»
T: Who wants to do an individual task?
The task is: Describe the place where you spent your most unforgettable holiday; in your description use as many idioms as possible.
S: I do. / I want to have this task.
Основной этап урока – организация СПТД учащихся:
T: Now I want you to work in pairs and groups.
The first task for working in a pair is: | Make up and perform a dialogue about how to make a hotel reservation. |
The second pair gets the following task: | Read the text about the Taj Mahal. Transform the text into the dialogue and perform it. |
For working in groups I offer two texts:
If you want to have word formation practice, you get the text “Stonehenge”.
If you want to have grammar practice, your text is “The Great Wall of China”.
Please, what is your choice?
S: “Stonehenge” / “The Great Wall of China”
T: You have 10 minutes to get ready.
Презентация продукта деятельности:
(оценку за выполнение индивидуального / парного / группового задания ставит учитель; ученик вносит полученный балл в соответствующую графу в карточке успеваемости: monologue / conversation / word formation / grammar practice)
Организация обратной связи:
(чтобы выяснить, как учащиеся усвоили материал из презентаций своих одногрупников и материал урока в целом, им предлагается выполнить небольшое тестовое задание, предназначенное для самоконтроля; полученный балл ученик вносит в карточку успеваемости в графу test yourself)
Подведение предварительных итогов. Корректировка целей и задач на второй урок.
T: You have done phonetic exercises. For broading your vocabulary you’ve learnt some idioms. What have you already practised in?
S: We have had monologue /conversation /word formation /grammar practice.
T: What else should we practise in?
S: We should have listening and writing practice
Практика аудирования:
(задание формата ЕГЭ, предназначено для взаимоконтроля; полученный балл вносится в карточку успеваемости в графу listening practice)
T: So, we’ve planned to have listening and writing practices. Let us begin with listening! You will listen to some young people speaking about what kind of holidays they prefer. Read the task attentively and get ready for the listening practice.
Please, let your classmate check your answers and give you a score.
Put your mark into your report card.
Практика письма:
T: Let us have writing practice!
You all are the members of the travel agency. Your task is to design a promotional poster about Hamburg, one of the most beautiful cities in Europe: you should write an article describing the place and use photos to make your poster more inviting to readers.
When we write an article describing a place, we usually write four paragraphs. In the first paragraph, we give the location of the place and the reason for choosing it.
In the second and third paragraphs, we describe the main aspects of the place.
We should describe what we can see and do there.
In the fourth paragraph, we write our comments and feelings about the place, as well as our recommendation.
We normally use present tenses to describe a place. We also use a variety of adjectives to make our article more inviting to readers.[2]
T: You have 15 minutes to get ready. Please, start working!
(каждый ученик имеет четыре листка бумаги разного цвета по количеству абзацев; это сэкономит время работы над постером – ученик не будет дублировать текст, а приклеит уже готовый)
T: The time is over! Who wants to present the first / second / third / fourth paragraph?
S 1, come here and begin to make the poster / S 2, please, join S 1 / …
(учащиеся, которые первыми справились с заданием, оформляют постер; в их распоряжении открытки с видами Гамбурга, ватман, клей, фломастеры и т.д.; остальные ребята делают тест)
T: To find out what kind of traveller you are, do the quiz ‘Are you an adventure traveler or not?”
T: Who is a real traveller interested in exploring other cultures?
S: I am. / We are.
T: And what about you?
S: I don’t have the spirit of an adventurous traveller / …
Презентация рекламного постера:
T: Do you like the poster? Who wants to visit Hamburg? What marks do the poster makers get?
(презентовавшие рекламный постер, вносят полученный балл в графу writing practice, остальные сдают свои работы учителю для последующей проверки)
Заключительный этап урока – подведение итогов:
T: Remember everything we’ve done during the lesson and say: Which of these proverbs can we use as a motto of our lesson? Explain your point of view.
- There is no place like home.
- Travel broadens the mind.
- The wise traveller leaves his heart at home.
S: I think that as a motto of our lesson we can use the proverb ‘Travel broadens the mind’. While travelling we learn more about the history and culture of other countries, meet interesting people, practise in speaking English. That broadens our mind and helps us to become well-educated people.
T: What are your marks?
(учащиеся суммируют свои оценки, полученные ими за все виды речевой деятельности, вычисляют средний балл и озвучивают свою оценку за урок)
T: The homework is to learn by heart new idioms and make up situations with them.
The lesson is over. Thank you. Good bye.
Раздаточный материал: Приложение.
Список литературы:
- Practice Exam Papers for the Russian National Exam; Olga Afanasyeva, Virginia Evans, Victoria Kopylova; Express Publishing – Centercom, 2004.
- Click on 4; Virginia Evans, Neil O`Sullivan; Express Publishing, 2002.
- Idioms Organiser; Jon Wright; Thomson Corporation, 2002.