Конспект личностно ориентированного урока в 7-м классе по учебному комплексу М.З. Биболетовой

Разделы: Иностранные языки


UNITE 2 “MEET THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL TEENAGERS’ COMPETITION”

SECTION 1 “Say «Hello» to the Winners of the International Competition”

Цель: формирование элементарных умений общения на английском языке.

Задачи:

  • Обучающий аспект: научить использовать полученные знания на практике.
  • Развивающий аспект: способствовать развитию личностной активности учащихся средствами английского языка.
  • Воспитательный аспект: воспитывать уважительные отношения учащихся друг к другу в процессе занятия.

Тип урока: комбинированный.

Методы урока:

  • по источникам знаний: словесный, наглядный, практический;
  • по степени взаимодействия учителя и учащихся: беседа, самостоятельная работа, ролевая игра;
  • по характеру познавательной деятельности учащихся: репродуктивный, проблемный.

Оснащение урока:

  1. Компакт-диск с записью текста для аудирования.
  2. Индивидуальные карты учеников.

ТСО:

  1. Компьютер.
  2. Проектор.
  3. Экран.

Литература:

  1. УМК Биболетовой М.З.
  2. Энциклопедия «Английский для каждого».
  3. Интернет-сайт.

Ход урока

1. Организационный момент. Приветствие

– Hello, boys and girls.
– Hello, our teacher.
– How are you?
– Fine, thanks.
– Are you ready for the lesson?
– Yes, we are.
– Sit down, please.

Рапорт дежурного в классе.

– Who is on duty today?
– I am.
– Who is away today?
...
– What is the date today?

What is the weather like today?

– Thank you, sit down.

2. Сообщение темы и задач урока.

Цель урока записана на доске

Т: Сегодня на уроке будем учиться рассказывать о своих товарищах, о себе. Также познакомимся с разными странами и национальностями.

3. Фонетическая зарядка.

(ИНТЕРДОСКА: занавес)

Т: Read out the words with the sound [] …(один человек работает у доски, остальные – на картах)

Portugal, Belgium, Japan, Bulgaria, Egypt, Germany, Georgia, Greece, Hungary

How many words did you find? (опрос учащихся по цепочке)

4. Речевая зарядка.

Warm up activity (revision of the vocabulary) (ИНТЕРДОСКА)

Т: Let’s continue our lesson with a short memory game “the Winner of competitions” and revise adjectives.

(Memory game “the Winner of competitions” is a quick warmer to practice adjectives).

Т: You can see letters of the alphabet on the blackboard. (C, B, G, H, L, S)

There is also a picture of a boy here. It is the Winner of competitions.

There is a sentence on the blackboard: “The Winner of competitions is …”

Your task is to think of an adjective for each letter of the alphabet. I’ll begin …

Ex: The Winner of competitions is clever.

You should continue my sentence. Note that you must repeat what the other people have said before you.

5. Послушайте стихотворение

и подумайте, с кем, начиная с завтрашнего дня, вы сможете поздороваться/ попрощаться по-английски (ДОРОЖКА 25)

Good morning,
Good afternoon,
Hello, Hi!
This is the way we greet.
Good bye!

Дети: I can say ”Good morning” to my mother.

6. Введение новой лексики через диалоги

стр. 34 упр. 1.

1) Т: Read the dialog for detailed information. What do Englishmen say when they want to… (ИНТЕРДОСКА):

  • поздороваться
  • представиться
  • представить кого-то
  • поблагодарить
  • спросить как дела
  • сообщить, что дела идут хорошо
  • узнать, откуда приехал участник
  • рассказать, из какого вы города

диалог разыгрывают дети:

– Hi, Liza! How are you?
– Fine, thanks. How are you?
– Fine, fine. Let me introduce my neighbour. This is Roy Mill from Canada.
– Pleased to meet you, Roy. I’m Liza Carey.
– Pleased to meet you, Liza. Where do you come from?
– From Boston. I’m from the United States.

(один человек отмечает нужные фразы у доски, остальные – на картах)

2) These are the places from where the finalists came. Listen and repeat. (ДОРОЖКА 13)

3) Do you know where these people are from? (ПРЕЗЕНТАЦИЯ)

  • Hi. I’m not from the USA and I was not born in Australia. The capital of my country is not Paris. My nationality is not Japanese. (He is from Holland. He is Dutch. The capital of his country is Amsterdam)
  • The capital of my country is neither Berlin nor Lisbon. I don’t speak Italian. I don’t live in Europe. I come from Asia. (She is from China. She is Chinese. The capital of her country is Beijing)
  • Hello, my nationality is not Austrian. I’m not from Europe. I speak English but I am not from Britain and I am not from Australia. (He is from America. He is American. The capital of his country is Washington D. C.)

Write down your answers in the crossword

7. T: And now let’s remember questions which help you in getting information about a person and filling in an application form about yourself.

8. Game “If you are happy”

9. Подготовительная работа перед заполнением анкеты о себе.

Использование проектора.

Тry to fill in this application form. (презентация – Приложение 1)

APPLICATION FORM QUESTIONS
1. Name_____________________________
2. Surname ___________________________
3. Age_______________________________
4. Place of birth________________________
5. Address____________________________
6. Nationality__________________________
7. Hobby_____________________________
1. What’s your name?
2. What’s your surname?
3. How old are you?
4. Where were you born?
5. Where do you live?
6. What’s your nationality?
7. What’s your hobby?

T: Some questions are Personal Questions. It’s not always polite to ask personal questions as it may lead to embarrassment (смущение). If you are asked such questions, you may answer I’d rather not say. (Меня больше устроило бы не отвечать.) It’s private. ( Это личное.)

10. Аудирование стихотворения I’d rather not say.

(ДЕТИ ЧИТАЮТ СТИХОТВОРЕНИЕ)

T: Listen to the poem “ Personal Questions” and try to understand it.

Where were you born? Where were you last night?
I’d rather not say. I’d rather not say.
Where are you from? Why weren’t you home?
I’d rather not say. I’d rather not say.
How tall are you? Did you stay out late?
How old are you? Did you have a good time?
How much do you weigh? Did you see a good play?
I’d rather not say. I’d rather not say. [2]

T: Did you like the poem?

11. Roleplay.

Ex 3 p 34. You are a participant of the World Teenagers’ Competition. (музыка)

a) Think of five questions you would like to ask people when you first meet them.

b) Ask your partner your questions and answer his/her questions.

12. Reflexion.

What have we done today? What have you learned?

Рефлексия достижения цели: Цель урока была записана на доске и в конце урока проводится обсуждение её достижения.

We have reached the aim (achieved the goal) of the lesson. Choose and finish the sentences.

13. Home task.

Домашнее задание по выбору.

  • составить диалог-знакомство
  • составить кроссворд (страны и национальности)

Приложение.