Тип урока: обобщающий урок с презентацией проектов.
Цели урока:
- обобщить имеющиеся у учащихся знания по данной теме;
- активизировать речемыслительную деятельность учащихся;
- закрепить лексический материал по темам «Времена года», «День рождения», «Праздники»;
- закрепить грамматический материал the Future Simple Tense, «would like (I’d like)»;
- развивать языковую догадку, навыки проектной работы, творческие способности учащихся;
- прививать интерес к предмету.
Задачи:
- Образовательные: тренировать учащихся в употреблении в речи the Future Simple Tense, “would like (I’d like)”, активизировать ранее изученную лексику по темам в устной и письменной речи.
- Воспитательные: воспитать интерес у учащихся к учению и формировать познавательную активность.
- Развивающие: развивать готовность учащихся к коммуникации; активизировать внимание учащихся на уроке.
Оборудование: мягкая игрушка обезьянка; воздушные шары; календарь (4 фотографии); поздравительные плакаты; памятки; магнитофон; аудиодиски с записью музыки к песенке крокодила Гены из мультфильма о Чебурашке, произведений П. И. Чайковского из цикла «Времена года», музыки к песне “Happy Birthday”; жетоны в виде воздушных шаров; дидактический материал (кроссворды, задания, загадки); фрукты, чайная посуда, поднос, скатерть, конфеты, шоколад и торт; ваза с цветами; подарки.
ХОД УРОКА
1. Оргмомент. Приветствие. (Тема. Цель. План урока.)
Teacher: Good afternoon, dear children and our guests. Glad to see you. The theme of our unusual lesson is “Birthdays and Seasons”. Children, we shall review everything you know about seasons, holidays and birthdays. You will do different tasks and you will present your projects. Today we have a guest- monkey Alice. Good afternoon, Alice.
2. Фонетическая зарядка. Песенка «Happy Birthday».
Teacher: Alice has a birthday today and she will be glad to listen to the song ”Happy Birthday”. Try to sing, pronouncing all sounds correctly.
3. Речевая разминка
Учащиеся вспоминают слова по теме «День рождения». Затем они говорят, когда у них будут дни рождения.
Teacher: Еverybody has a birthday. It’s a wonderful holiday. Do you know words on the topic “Birthday”?
Pupils: Presents (cakes, postcards, balloons, games, friends, …).
Teacher: Good for you. We shall begin to speak about future birthdays. My birthday will be on the 10th of April. When will your birthday be, Lena (Denis)? And what about you, Masha (Nikita)?
Pupils: My birthday will be on the 16th of February (on the 4th of January, …).
4. Подготовка к дню рождения
Teacher: We have much to do before our birthdays. What will you prepare for them?
Pupil 1: I’ll make a cake.
Pupil 2: I’ll lay the table.
Pupil 3: I’ll clean our flat.
Pupil 4: I’ll put on my best dress.
Pupil 5: I’ll prepare games.
Pupil 6: I’ll buy new disks.
Pupil 7: I’ll cook my favourite dish.
Pupil 8: I’ll buy sweets.
5. Время года и погода в день рождения
Учитель, предлагает учащимся рассказать о времени года и погоде в их дни рождения, используя календарь на доске. Под сопровождение музыкальных произведений П. И. Чайковского из цикла «Времена года», соответствующих месяцам их дней рождения, учащиеся представляют свои проекты. (Критериями оценки проектов являются: содержание, дизайн, презентация, креативность.) Остальные ученики группы задают им вопросы после презентации.
Teacher: Children, have a look at the calendar. It will help you to tell us about the season when you have your birthday. Masha will tell us about her birthday in winter, Denis and Sabina – about birthdays in summer. Diana wants to tell about her birthday in autumn. Will you ask them questions after listening to their projects?
Pupil 1: My birthday is on the 8th of December. It is in winter. The weather is cold and frosty. It often snows. My mother cooks a holiday supper. My father buys a cake. I lay the table and prepare different games. I put on my best dress. My relatives and friends give me presents and postcards. I am glad to get them. My best present is a computer. After supper we listen to music, sing songs, dance, play games, make jokes. I am happy.
6. Музыкальная пауза
Учащиеся поют песню крокодила Гены о дне рождения из мультфильма о Чебурашке.
Тeacher: Let’s rest for a little, singing “Crocodile Gena’s song” from a cartoon film “Cheburashka. <Приложение 1>
7. Праздники и дни рождения
Учащиеся рассказывают о своих днях рождения и праздниках в России и в Великобритании, которые совпадают с их днями рождения или празднуются в месяце рождения. Во время презентации проектов звучит музыка П.И.Чайковского.
Teacher: A birthday is a holiday. Sometimes birthdays coincide with great Russian or British holidays. They may be some days before or after the holidays. Dima will tell us about his birthday and the New Year’s Day. Lena- about her birthday and St. Valentine’s Day. Kseniya is going to tell about her birthday and April Fool’s Day. Nikita wants to tell us about his birthday and Christmas. Will you prepare questions for them?
Pupil 1: My birthday is on the 4th of January. It is in winter. My mother cooks a holiday dinner. My relatives and friends give me presents. After dinner we play games and walk in the street. My birthday is after the New Year’ Day. It is a merry holiday. My parents and I decorate the New Year’s tree at home and prepare presents. After holiday supper we watch TV. In Britain they celebrate this holiday in Scotland. I like this holiday and my birthday best of all.
8. Подарки
Ученики говорят о том, какие подарки они хотели бы получить на дни рождения.
Teacher: There are no holidays and birthdays without presents. What presents would you like to gеt on your birthdays?
Pupils: I would like to get a doll (a book, a cassette, flowers, sweets, coloured pencils,…).
9. День рождения обезьянки. Поздравления. Угощение
Ученики декламируют стихи и дарят подарки обезьянке. После этого учитель помогает обезьянке угощать гостей.
Teacher: Usually people receive presents and listen to congratulations. As you know monkey Alice has a birthday today. She would like to listen to your congratulations and get presents.
Pupils: Dear Alice I wish you a happy birthday. I am glad to give you flowers (a toy,…) and recite a small poem.<Приложение 2, Приложение 3, Приложение 4>
Teacher: It was great! Now our monkey wants to treat all of you. I will help her. Would you like a cup of tea or coffee? What would you like to eat?
Pupils: I would like (a cup of tea, a banana, an orange, an apple, a sweet, a chocolate, a piece of cake).
10. Проведение конкурсов
Учащиеся отгадывают загадки, догадываются о чем говорят дети по телефону, разгадывают кроссворд, получают за выполнение заданий жетоны. Выигравшему ученику обезьянка дарит коробку конфет.
Teacher: Birthday parties are not interesting without games and competitions. Now we shall have a competition. You will be the best if you do the tasks rightly and quickly. The winner will get a prize.
Tasks:
1. Guess the riddles <Приложение 5>.
2, 3. Guess what the children wish their friends [2], [3]. <Приложение
6, Приложение 7>
3. Do the crossword puzzle <Приложение 8>.
11. Итог урока. Домашнее задание
Teacher: Thank you for your work. You have done the work very well. Everybody gets an excellent mark. What did you like best at the lesson? Your homework is to prepare riddles about birthday presents.
Литература:
1. Биболетова М.З., Денисенко О.А. Английский
язык: Английский с удовольствием / Enjoy English. Part 2.
Учебник англ. яз. для 4 кл. общеобраз. учрежд.
(третий год обучения). – Обнинск: Титул, 1997. – с.
9-13.
2. Данилова Г.В. Английский язык. 5-9 классы:
обучающие игры на уроках. – Волгоград: Учитель,
2008. – с. 31.
3. Илюшкина А.В. Изучаем английский легко и
весело.– СПб.: Издательский Дом «Литера», 2008. – с.
37.
4. Суслина Р.М. Сценарий вечера “Geburtstag”//
Иностр.языки в школе. – 2008. – № 5. – с. 43-45.