Цель урока: научить учащихся говорить о действиях других людей; о своих действиях.
Задачи урока:
Образовательные: формирование грамматических умений и навыков Present Simple Vs в устной и письменной речи; формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать о своем рабочем дне).
Развивающие: развитие умений общаться на иностранном языке; строить высказывания по образцу и самостоятельно.
Воспитательные: привитие интереса к иностранному языку; умение работать в парах, группах, самостоятельно.
Оснащение: УМК Н.Н. Деревянко, С.В. Жаворонкова "New Millennium English 5"; Unit 2 (Издательство Титул 2009); компьютер, проектор, карточки, доска.
Ход урока
1. Warm - up.
Good morning, dear children! Nice to see you ! How are you today? I want to listen to you about your working day. Tell me what you usually do in the morning. I ' ll comment your actions.
P1. I get up at 7 o'clock.
T. He gets up at 7 o clock.
P2.I have breakfast at 7.30.
T. He has breakfast at 7.30.
P3.I go to school at 7.45.
T. He goes to school at 7.45.
P4.I wash my hands and face.
T. She washes her hands and face. Etc.
(На доске закрыта пословица, к концу урока учащиеся должны ее прочитать и перевести. После каждого задания открывается одно слово). Учитель открывает первое слово- All.
2. To practice reading for detail to elicit the grammaticall meaning of -s and doesn't.
Today we'II speak about the 3rd person singular in the Present simple. Now open your books at page 28 ex.1a. Read the text and fill in the table bellow. (для проверки задания используется проектор и Интернет на сайте www.school-collection.edu.ru.}
I | Му brother | Mum | Dad | Asya |
Get up at 7 o'clock Don't take her for a walk in The morning Come home Hug and stroke her Have lunch Take her for a longer walk |
Helps me | Cooks special dog food for Asya | Takes us to the park Throws the ball |
Gets up at 9 o'clock Meets me at the door and gives Me a paw Sits and looks at me Eats special food Sits on the sofa and watches TV Needs a lot of exercise Brings the ball back |
T. Tell me when we add -s to the verb. Учитель открывает второе слово -is.
3. To practice phonetic.
Let's practice saying the verbs in the Present Simple (the 3rd person singular). Look at the table and explain when we write -s / -es but say [s], [z], [iz]. Ex 2 p 28.(учащиеся слушают запись и повторяют за диктором; обьясняют правило ). Учитель открывает третье слово-good.
4. To practice speaking.
Work in groups. (На доске написаны животные: a cat, a dog, a mouse, a fish.Учащиеся в каждой группе выбирают животное, описывают его действия и угадывают название животного другой группы.) Учитель открывает четвертое слово-that.
5. To practice writing.
Pair work.(Учащиеся получают карточки).
Card 1
Make up negative sentences.
1. He goes to school.
2. He buys ice-cream every day.
3. He does his homework after school.
4. He likes milk.
5. She listens to music.
Card 2
Make up positive sentences.
1. He doesn't go to school.
2. He doesn't buy ice-cream every day.
3. He doesn't do his homework after school.
4. He doesn't like milk.
5. She doesn't listen to music.
Exchange the cards. Check your partner's work and give the mark.
Учитель открывает пятое слово-ends.
6.To practice talking about other people's activities.
Say who does what in your family.(На доске написаны фразы).
Play computer games, go shopping, drive a car, play football, help mum, watch TV.
Учитель открывает последнее слово. All is good that ends good.
7. Рефлексия. Домашнее задание.