Внеклассное мероприятие в 11-м профильном (лингвистический) классе
Цель
- формирование нравственно-культурных ценностей;
- формирование коммуникативных, поисковых и исследовательских навыков.
Задачи:
- развивать познавательный интерес к предмету на уроках английского языка с выходом на создание проектов;
- развивать коммуникативные навыки речи не только на уроке;
- формировать нравственные и культурные ценности у учащихся;
- воспитывать уважительное отношение к художественным ценностям;
- воспитывать ответственность, потребность к личному участию в мероприятии;
- формировать умение взаимодействовать в коллективе, работать в группах;
- расширять кругозор учащихся.
Оборудование: презентации, ТСО, оформленная доска, различные предметы для презентаций.
Ход урока
1.Организационный момент.
Hello everybody!
Let me start our activity which is devoted to the theme of art. The English wisdom proverb says, “ART IS LONG, LIFE IS SHORT”, so it is the motto of our lesson. Today we have gathered to show you our presentations about art. You know, art is so various. It has got different faces, branches: painting, poetry, literature, theatre, cinema, music and so on. The aim of our lesson is to demonstrate you the interests and occupations of the young people, my school-leaves.
2. So start with painting. Last unit was about painting, different styles, branches, artists. Of course, we have heard and seen a lot about masterpieces of De Vinchi, Rambrand, Shishkin….
Sasha, Kate and Yulia are very interested in it. They want to introduce with one of the most fascinating, unpredictable branches of painting – FUTURIZM. Презентация №1.
Девочки представляют презентацию по теме Футуризм. Иллюстрируют серии картин этого направления разных художников, объясняют значение футуризма и в конце представляют творческое задание учащимся на осмысление отдельно взятой картины.
3. Who hasn’t heard such names the Lumiere brothers? What did they make? (first three-minutes films) When was it? (1895) How old is cinematography? (114) Since that time a new era of art has began. A lot of films, cartoons, different TV programmers we can see today. We watch them according of our preferences, mood, tastes. Our girls Kate and Nastya have decided to present some top-hits films. They consist that these films are the best world movies. Презентация №2.
Девочки демонстрируют пять лучших на их взгляд фильмов с последующим опросом учащихся и мнением.
4. How can we live without poetry, literature? It’s another step of art. It’s for our pleasure, for soul, mind. Sometimes it helps us to find out the solving life’s problems. The next group enjoy poetry. The girls would like to show you the creativity of Charlotte Bronte and her sisters. Презентация №3.
Девочки рассказывают о жизни и творчестве писательницы и ее сестер, читают стихи.
5. If we speak of Literature, we can’t help saying about Shakerspear and his great works. We read his sonnets, comedies, tragedies. But what did you hear about theatres, where he and other famous persons had worked? The girls will tell you about famous theatres of Britain and perform some scenes of Shakerspear. Презентация № 4.
Девочки рассказывают о самых популярных театрах Британии и проигрывают сцены из известных произведений Шейкспира.
6. The last presentation is connected with music. How can we live without it? Can we imagine our life without it? Do you like listening to music? What sort of music do you prefer? What does music reflect? How often do you listen to it? Презентация № 5.
Аня и Ксения рассказывают о разных направлениях в музыке, демонстрируют известных музыкантов, групп.
7. In conclusion I’d like to pay your attention on the motto of the lesson and answer my question What does art serve for? (relaxing, broading our mind, doing the life easier, more beautiful). I think art is great and not everyone can become a master, but any person can be interested in it, love it and enjoy it. We are so different people with different ages, nationalities, but we are all united the main thing – ART!
Данное внеклассное мероприятие направлено на обобщение пройденного материала, развитие творческих способностей и познавательного интереса к урокам английского языка с использованием информационных технологий. Обучающиеся используют дополнительные источники, предлагают свой взгляд на мир искусства, выражают свое предпочтение, мнение. Принимается во внимание актуальность, оригинальность, раскрытие содержания темы и подача материала. Такие уроки способствуют формированию языковых навыков, навыков устной речи, умение отбирать и использовать приобретенные знания.