Урок английского языка в 8-м классе по теме: "Животные и защита окружающей среды"

Разделы: Иностранные языки


Задачи:

  • развитие устной речи и навыков аудирования.
  • Воспитательные:
    • формирование адекватного восприятия и отношения к фауне земли, воспитание положительного отношения к животным и к охране окружающей среды.
  • Развивающие:
    • расширение кругозора учащихся, развитие познавательного интереса, активизирование речемыслительной деятельности, развитие памяти и внимания.
  • Учебные:
    • создать условия для формирования умения учащихся участвовать в обсуждении на основе полученных знаний по теме и организации монологических и диалогических выступлений; помочь учащимся обобщить знания о животных и высказать собственное мнение об охране окружающей среды в объеме 10-15 предложений.

Речевой материал: лексический и грамматический материал, усвоенный на предыдущих уроках на рецептивном и продуктивном уровнях.

Оборудование: классная доска, раздаточный материал (вопросник и карточки со списком зашифрованных слов), картинки с животными, текст для чтения из УМК И.Н.Верещагиной, О.В.Афанасьевой English V, карта мира.

Тип урока: закрепление и совершенствование знаний.

Ход урока

1. Оргмомент (приветствие)

Teacher: Hi, boys and girls! I'm glad to see you. Let's begin our lesson. The theme of our lesson is "ANIMALS & ENVIRONMENTAL PROTECTION".

2. Основная часть

2.1. Фонетическая разминка

Teacher: First of all let's prepare our tongues for the English language:

Tongue twister – a big black bear sat on a big black bug, this big black bug bit this big black bear.

Proverb – a bird in the hand is worth two in the bush

(подобрать русский эквивалент - лучше синица в руках, чем журавль в небе)

2.2. Угадайте животное по описанию

Teacher:

I’ll tell you some information about different animals & you’ll try to guess their names. Most of these animals live in the tropical rainforest or the jungle of Brazil & in Galapagos. Do you know anything about Brazil? Look at the map, please. Where is it situated? And the Amazon is the

biggest river in the world. The islands of Galapagos belong to Ecuador; they are situated in the Pacific Ocean.

Guess these animals, please:

  • it’s a large animal with sharp teeth, it lives in the sea. Some types of them can attack people. (shark)
  • it’s a small insect which bites people & animals & drinks their blood. It usually lives in the countryside, in the wet & humid places (mosquito)
  • it’s a brightly colored tropical bird. People often keep it as a pet. This bird can talk like a human (parrot)
  • it’ a small insect with eight legs. It usually makes a net, catches other insects & eats them (spider)
  • it’s an animal which lives in South & North America, it moves very slowly (sloth)
  • it’s a large reptile which lives in the water in the hot tropical countries. It has a long body, a long mouth with many sharp teeth. Its skin may be green or brown. It attacks people or animals & eats them (crocodile)
  • It’s an animal that can pull its head & legs into the shell on its back. It uses this shell as a house. It walks very slowly. Some of them can swim. People often keep them as a pet (tortoise)
  • it’s a long thin animal without legs or wings. It can creep or jump. Its length can be several meters. Some of them have a poisonous bite which can kill animals or people (snake)

2.3. Угадайте название животного при помощи вопросов

Ученики по очереди выходят к доске и загадывают какое-нибудь животное, а остальные должны угадать при помощи вопросов.

Вопросник (для раздачи):

  • is it wild or domestic?
  • is it big or small?
  • what colour is this animal?
  • where does it live? (forest, jungle, bush, sea, air, town, desert)
  • has it got a nest or a hole?
  • does it sleep in winter?
  • can it jump? (run, fly, walk, fight, swim, creep, burrow)
  • has it got spots, stripes, thorns or shell?
2.4. Викторина (повторение грамматического материала – степени сравнения )

Teacher:

  • do you know the longest snake? (Python)
  • do you know the fastest insect? (American cockroach)
  • do you know the most aggressive animal? (Hippopotamus)
  • do you know the smallest dog? (Chihuahua)
  • do you know the biggest dog (Mastiff)
  • do you know the smallest bird? (Calibri)
  • do you know the fastest animal? (Cheetah)
  • do you know the slowest animal? (Sloth)
  • do you know the most intelligent animal? (Chimpanzee)
  • do you know the strongest animal? (Rhinoceros-beetle)
  • do you know the biggest animal? (Blue whale)
  • do you know the tallest animal? (Giraffe)

2.5. Чтение незнакомого текста (из УМК И.Н.Верещагиной, О.В.Афанасьевой English V (стр.149 N10) и его обсуждение в сравнении с фильмом о воспитанном людьми львенке, фильм смотрели на предыдущем уроке в интернете www.youtube.com/watch?v=cvCjyWp3rEk&NR=1 и дома самостоятельно читали статью на эту же тему http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_the_lion вопросы для обсуждения:

  • What do you think about the story from your book? Compare it with the film.
  • Was it a real story or only a tale?
  • Why do you think so? Prove your opinion, please.

2.6. Защита вымирающих животных и охрана окружающей среды (обсуждение с использованием ранее изученных текстов из УМК И.Н.Верещагина, О.В.Афанасьева English – V стр.118-120 N17, стр.144-146 N22,

English Test By Test V cтр.74-75,

А.П.Миньяр-Белоручева 120 Topics стр.153-155, статьи из интернета http://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_Durrell)

Список вопросов:

  • why are several animals disappearing from the Earth nowadays? Can you name these animals?
  • how do people destroy habitats of animals?
  • what are advantages & disadvantages of industrial development?
  • how can we protect animals & wildlife? What must people do to save the wild animals?
  • what do you know about Gerald Darrell & his zoo?
  • what do you know about National Parks & reserves?
  • what has been done in many countries to improve the environment?
  • what should be done to solve the environmental problems?
  • why do the environmental problems require the cooperation of all nations?

2.7.Придумайте устно сказку о животных, начало дано

Once upon a time there was a little monkey in the jungle…

2.8.Определите, какое животное здесь зашифровано (раздаточный материал):

Teacher:

you have to guess ten animals:

SRPOWAR (SPARROW)

SNAW (SWAN)

LECDIRCOO (CROCODILE)

GROF (FROG)

AEELG (EAGLE)

ACT (CAT)

LISNA (SNAIL)

WEHAL (WHALE)

NAT (ANT)

SPEHE (SHEEP)

3. Заключительный этап (подведение итогов урока, домашнее задание).

Write down your homework, please…

Thank you for the lesson. I'm very pleased with your work. Your marks for the lesson…