Задачи урока:
- Повторение темы «Food »
- Развитие диалогической и монологической речи
- Повторение грамматических структур
- Ознакомление с новыми словами: an onion and a garlic.
Оформление урока:
- Раздаточный материал по теме «Food »
- Муляжи по теме «Food »
- Магнитофон
- Компьютер, проектор и полотно
- Картинки по теме «Food»
- Карточки по теме «Food»
ХОД УРОКА
1. Организационный момент
Teacher (T): Good morning, children.
Pupils (Ps):
Good morning,
Good morning
Good morning to you.
Good morning,
Good morning
We are glad to see you.
T: How are you, children,
How are you?
I hope you are well, children.
Ps: We hope you are too
T: I am fine, thanks.
How are you, Nikita?
How are you, Natasha?
How are you, Misha?
T: Fine.Who is on duty today?
Ivanova N.: I am on duty.
T: Who is absent today?
Ivanova N.: Nikita and Kiril are absent today.
T: OK. Thank you, sit down, please.
2. Цель урока
T: Dear boys and girls! Today we will talk about food and what you like most of all and what you dislike, we will play, sing and draw. Then you will tell about your favourite food using your creative work and computer.But before it I’d like to introduce you with new words: a garlic and an onion.
3. Фонетическая зарядка
T: Let’s repeat some words (Показываю карточки с овощами и фруктами). Now I switch on the tape recorder you should repeat after it.
4. Речевая зарядка
T: Good job! Now I ask you some questions.
T: Is it a turnip, Yulia? (Показываю карточки с
овощами и фруктами)
Yulia: No, it is not
T: Is it a cucumber, Tanya? (Показываю карточки с
овощами и фруктами)
Tanya: Yes, it is a cucumber
T: Is it tea or coffee, Natasha? (Показываю карточки
с овощами и фруктами)
Natasha: It is tea
T: Do you like milk, Alex?
Alex: Yes, I do
T: Do you like lemon, Lena?
Lena: No, I don’t
T: Would you like bananas, Misha?
Misha: Yes, I would
T: Would you like cake, Natasha?
Natasha: No, I would not
T: What is your favorite food, Andrew?
Andrew: My favorite food is pizza
5. Диалогическая речь
T: Fine. The next task is making dialogues about yourself. I’ll give
you some minutes and check you up. At first I’d like to listen to the model of the
dialogue. Who wants to read it?
Tanya: I want
T: Well. Who else? Andrew? Please.
Tanya (T): Hello!
Andrew (A): Hello!
T: What is your name?
A: My name is Andrew.What is your name?
T: My name Tanya
A: What is your favorite food?
T: My favorite food is pizza. What is your favorite food?
A: My favorite food is soup and meat. Would you like meat?
T: Yes, I would. Do you like pizza?
A: Yes, I do.
T: Thank you. Bye.
A: Thank you. Bye.
(Выступают 4 пары)
6. Игра «Что в сумке»
T: Now, let’s play «What is this?».
Дети должны догадаться на ощупь ,что в пакете;
до игры показываю муляжи, которые будут в мешке :
картошка, груша, помидор, огурец, красная свекла,
редиска, репа, морковка, чеснок, лук.
7. Творческая работа
T: Well! Now I give you sheet of paper where you can see different
fruits and vegetables. You should paint them in color which I will say (раздать
картинки и раскрасить их в нужный цвет).
For example: 2 apples in red. (груша – зеленый, яблоко –
красный, слива – голубой, лимон – желтый,
апельсин – оранжевый)
8. Физкультминутка
Дети поют, сопровождая движениями песню.
Come on, everybody,
Stand up, stand!
Stamp your feet
And clap your hands!Come on, everybody,
Sit down, sit!
Clap your hands
And stamp your feet!
9. Работа с учебником
Дети делают упражнения из учебника на изученную тему.
T: Open your books on page 47 Ex.4. Read and complete the shopping list for Karen.
10. Проверка домашнего задания
Дети рассказывают, что они больше всего любят и не любят и какая их любимая еда, используя свои рефераты на тему «Myfavoritefoodis…». Для данной работы также использовали компьютер и проектор.
11. Подведение итогов
T: Good job, boys and girs! Thank you for everybody.Good bye!(Поставить всем оценки за урок).