Урок английского языка для учащихся 8-го класса на тему "Средства массовой информации"

Разделы: Иностранные языки


ЦЕЛИ: Развитие критического мышления, посредством чтения текста.

ЗАДАЧИ:

  1. Развитие навыков чтения текста с целью понимания основного содержания.
  2. развитие языковых навыков – устной речи (умение описывать профессии, высказывать мнение и догадку).

ЭТАПЫ урока

I. Introdaction.

Вступительное слово учителя о целях и задачах урока, о новом приеме и структуре урока.

I STAGE – Exciting interest.

Вызов.

Цели:

  1. актуализация имеющихся знаний по теме «Средства массовой информации»
  2. пробуждение интереса к получению новой информации (прием «Кластер») St ~ T

– What are your associations when you hear the word «Dangerous jobs»?

– What do you think:

  1. What dangerous jobs do you know?
  2. Why are they so dangerous?

II STAGEComprehending.

Осмысление – работа с отрывками текста.

Цели:

  1. Поддержать активное восприятие материала и интерес к нему.
  2. Расширить знания по теме.
  1. ph. Reading the information about reporters and journalists (T~Cl)
  2. ph. What do you think about the plot of the story (Stl~St2)
    (pupils give the predictions about the text)
  3. ph. - Reading the 1st part of the text. (2-3 min.)
    T~Cl – What is the main work of journalists and photographers?
    Is it a dangerous work?
    What do you think?
  4. ph. – Reading the 2 nd part of the text. (2-3 min.)
    T~Cl – Where do they get information?
  5. ph. – Reading the 3 rd part of the text. (3-4 min.)
    T~Cl – What kind of pictures are more interesting for photographers?
    Why do journalists and photographers put themselves in dangerous situations?
  6. ph. – Reading the 3 d part of the text. (2-3 min.)

III STAGE – Reflection.

Рефлексия.

Цели:

  1. Присвоение нового материала.
  2. Организовать новый вызов.

T~Cl –

  1. Try to translate the word combination «to find out the facts behind a story».
  2. Discuss with your classmates why journalists and photographers put themselves in dangerous situations. Give your reasons.
  3. Give a title.

Приложение.