Урок английского языка "Мозг и компьютер"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока:

  • Практическая: активизация творческого мышления учащихся по данной теме.
  • Развивающая: Продолжить развитие у учащихся мыслительных операций, таких как: сравнение, аналогия, анализ, обобщение, выделение главного.
  • Воспитательная: Продолжить воспитание толерантного отношения к мнению другого человека, умения взаимодействовать в группах.

Задачи урока:

  • Совершенствовать навыки чтения и письменной речи по теме;
  • Продолжить развитие навыков самостоятельной и групповой работы учащихся;
  • Совершенствовать навыки публичного выступления.
  • Стимулировать развитие воображения и абстрактного мышления.

Этапы урока:

  1. Организационный момент;
  2.  Warm Up;
  3.  Чтение текста;
  4.  Работа по выполнению инструкций в группах;
  5. Первичная презентация итогов работы групп;
  6. Работа в группах по написанию текста;
  7. Презентация текстов;
  8. Подведение итогов работы групп. Выводы;
  9. Оценка групп. Рефлексия.

Методы:

  • формирования коммуникативной компетенции;
  • формирования самооценки;
  • организации работы в группах и индивидуально.

В ходе урока применяются технология синектика - метод психологической активизации творчества.

Оформление доски: инструкции, таблица.

Ход урока

1. Орг. Момент

Teacher: I am very glad to see you today. I hope this lesson will be interesting and useful for you. Don’t be too shy to answer my questions. What will we speak about? O’K. The topic is close to the subject what you are trying to specialize. Your profile subject is…. (Student’s answer) So, we’ll speak about computers. And we’ll work in groups.

2. Warm Up

- Are computers useful nowadays?

- Have you got a computer at home?

- What do you use your computer for?

3. Reading

Teacher: This time you have to read a text about computers. Mind, you have some words in the list and instructions for work. You have seven minutes for reading and completing the chart.

Now, seven minutes are over.

- What is this text about?

- Have we already known everything about computers?

You have to name the paragraphs. (Students give the paragraphs; names and the whole class decide what name suits better).

4. Первичная презентация итогов работы групп (первоначальное формулирование проблемы)

My last questions will be very difficult what associations do you have with the word computer? What can you compare the computer with? Give the examples from your life. (прямая аналогия) The class fills in the chart together

Now I’d like you to work in groups and write your texts about ... (The topic depends on what associations the students give) The groups have 10-15 minutes

5. Работа в группах по написанию текста

6. Презентация текстов;

7. Подведение итогов работы групп. Выводы; (Depends on the text’s topics)

8. Оценка групп. Рефлексия.

Teacher: Do you think that the text of other group was good? Why?I want you to put a mark to each other in your group. Mind only how active everybody has been. Your English I will value late.

Приложение