Цели урока:
Cоздание условий для формирования целостного представления об обычаях и традициях страны изучаемого языка и своей собственной страны.
Обобщение знаний учащихся по теме “Tag Questions".
Развитие способности к сравнению, к функционально - адекватному восприятию разделительного вопроса.
Развитие способности к обобщению.
Воспитание уважительного отношения к культуре других стран и к своей собственной культуре.
Развитие речевого умения.
Оборудование урока: Магнитофон, символы праздников.
Тип урока: комбинированный, (обобщение и систематизация знаний и способов деятельности)
Форма проведения: работа в парах, группах.
Ход урока
I. Организационный момент:
Вводное слово: Dear girls and boys, during our lessons we spoke and discussed about national traditions and customs, about family traditions. It is an interesting theme, isn't it?
//. Объявление темы и цели урока:
Today we'll speak more widely about it and we'll remember tag questions. We all know that every country has it's own holidays, traditions and customs. Let's remember some holidays and traditions connected with these holidays.
///. Активизация лексики: (работа в группах, таблица №1)
Обсуждение праздников и традиций по схеме:
Months - holidays - traditions - activities (in Britain, in Russia) (обратить
внимание на несовпадение месяцев в сезонах в
Британии и в России).
What is the tradition connected with the New Year's Day in Great Britain?
Which holiday is this symbol connected with? (a shamrock)
What is an unusual holiday in Russia in January?
What similar holidays have we got in winter, spring
IV. Активизация грамматики
(разделительный вопрос): Every holiday has its symbol, hasn't it?Name the holiday connected with these symbols? (на доске расположены символы праздника Дня Святого Валентина)
1.Повтор образования разделительного вопроса.
Let's remember some basic rules of the tag questions. (pa6oтa с таблицей №2) 2.Работа с упражнением учебника ех.1 р. 107. (работа в парах) 3.St. Valentine's Day is one of the favorite holiday in Russia too, isn't it? From this text you know some interesting things, don't you? What interesting facts of this holiday do know? Russian young people like this holiday, don't they? You will have this holiday party on February, 14, won't you?
V.Аудирование
(проверка уровня понимания на слух. Формат задания - short answer)1. Подготовка к аудированию: (работа в
группах)
Everybody likes holidays. Why do we like holidays?
2.Работа с упражнением учебника ex. III p.l
14.
We all like birthday party and presents.
Do you like to give or to receive gifts?
Do you remember traditional birthday's song? And what about Russian song? (“Каравай”) VI. Итог урока:
We compared holidays and we see that we all like the holidays and traditions. The love of traditions is the love of the country. I. Обсуждение цитаты И. Тургенева:
“ A foreign country teachers you to love your own. Go and marvel at foreigners and return with the Russian hearts".
2.Вывод: A person who doesn't respect the traditions of the country doesn't respect his own country, because traditions is the history of the country. We must be tolerant for another cultures but respect our own,.
VI. Объяснение домашнего задания.AB.ex 14 U3.
VII.
Подведение итогов урока лидерами групп, учителем, рекомендации.(Your are worked well during the lesson , your should be more actively.)