Цели:
Образовательные:
- Научить учащихся употреблять в речи лексику по теме Погода;
- Употребление глаголов в будущем времени;
- Совершенствования техники чтения.
Воспитательные:
- Формирование эстетических навыков;
- Бережное отношение к природе.
Оснащение урока: аудиомагнитофон, магнитная доска, картинки с изображениями природы с различными природными явлениями, карточки с новыми словами.
Ход урока
1. Речевая зарядка: ученик сдаёт рапорт дежурного, называет дату, время года. Учитель ставит цели урока: Our theme for today is "My favourite season". We shall speak about the weather in winter, in summer, spring and in autumn, read the text about two rabbits and discuss it.
2. Фонетическая зарядка:The teacher shows the card [W]
--Name the sound! The pupil-[W]
The teacher-[W W W] the pupils-[W W W]
The teacher: and our tongue twister:1 Why do you cry Willy?
Why do you cry?
Why Willy? Why Willy?
Why Willy? Why?
How much wood would a woodchuck chuck, if a woodchuck would chuck wood?
Whether the weather be fine
Or whether the weather be not
Whether the weather be cold
Or whether the weather be hot
Whether the weather whatever the weather
Whether we like it or not.
3. Повторение лексики: Учитель показывает слова на карточках, учащиеся повторяют.
Cloudy -bright windy-snowy sunny-rainy frosty-slippery foggy-warm the weather
Отработка лексики:
The teacher: Answer my questions about the weather today!
a/ Is it cold today?
Is it sunny today?
b/ What will the weather be like in summer?
Will it be cold in winter /spring, autumn/
c/ What will you do in winter /spring, summer, autumn/?
d/ What is your favourite season? What will you do in winter? /the teacher asks several pupils/
4. Reading and acting the dialogs about the weather in Sochi at p. 79 ex. 10
--acting the dialogs about Sochi and London
And now we shall revise the Hobbit`s song at p.63 ex. 11
-reading,
-reciting of the poem
-singing (звучит аудиозапись песни, учащиеся поют).
Thank you very much!
5. Reading: We shall read the text about two rabbits at page 71 ex. 27
-reading
-doing ex. 28 in orally form
-acting of this text
Thank you very much and now we`ll relax a little. Our song about Grizly-Bear.
6. Reading of the new text at p. 75 ex. 1
Подведение итогов, выставление оценок, задание на дом.