Урок английского языка по теме "Золотое кольцо России" с использованием метода проектов для формирования социокультурной компетенции учащихся

Разделы: Иностранные языки


Формирование социокультурной компетенции предполагает увеличение объема знаний о социокультурной специфике англоговорящих стран, формирование умений выделять общее и специфическое в культуре родной страны и страны изучаемого языка.

Огромное значение для формирования социокультурной компетенции имеет изучение культуры не только англоговорящих стран, но и родной страны. Обучение иностранному языку дает большие возможности для воспитания патриотов своей страны. То, что ребенок может представить культуру и традиции своего народа или региона, где он живет, часто является одним из мотивов изучения иностранного языка. Знакомство с дополнительными материалами по истории, культуре родной страны расширяет кругозор школьников, стимулирует образное мышление, формирует национальное самосознание.

Анкетирование показало невысокий уровень знаний учащихся 11-х классов об истории и культуре нашей страны. Тема “People and Places” УМК О.Л. Грозы и др. “Английский язык нового тысячелетия” для общеобразовательных учреждений позволяет расширить знания о достопримечательностях не только Лондона и небольших английских городов, но и о родном городе и городах Золотого кольца России.

Современность требует от выпускников умения презентовать свои работы, творческие разработки, пользоваться ресурсами Интернет. Я считаю, что уроки с применением метода проекта и использованием компьютерных презентаций способствуют формированию и развитию этих навыков и умений. Работая над проектом, учащиеся продолжают совершенствовать навыки работы с текстом, грамматикой и новой лексикой.

Цели:

  • учебный аспект – развитие речевых умений, умения систематизировать учебный материал, уметь применять его в учебной ситуации;
  • социокультурный аспект – знакомство учащихся с историей и достопримечательностями городов Золотого кольца России;
  • развивающий аспект – развитие способности осуществлять продуктивные речевые действия;
  • воспитательный аспект – привитие учащимся любви к родной стране, воспитание уважения к истории и памятникам культуры.

Ход урока

1. Организационный момент. Сообщение цели урока.

Teacher: Good afternoon, dear students! Today we have an unusual lesson. We’ll have a tour around the towns of the Golden Ring of Russia. I’m sure you’ll learn many interesting things at the lesson.

2. Речевая зарядка.

1. Students work in groups and write down the words they associate with the Golden Ring and then share their opinion with the groupmates and the teacher.

2. Students name all the towns of the Golden Ring of Russia they know. Then the teacher shows the map and they study it together.

3. Развитие монолога.

Teacher: You had a task to prepare projects and persuade your classmates to visit the town of the Golden Ring you present. Be ready to ask two or three questions to each group.

  1. Vladimir (Приложение 1);
  2. Suzdal (Приложение 2);
  3. Yaroslavl (Приложение 3);
  4. Yuriev-Polsky (Приложение 4).

After each project the students of other groups ask questions and hand the teacher the rating cards.

4. Аудирование текста.

Teacher: If you look at our scheme you’ll understand that we haven’t mentioned crafts. Listen to the story attentively and be ready to answer my questions. (Звучит запись на аудиокассете)

Palekh

The villages of Palekh, Mstyora and Kholuy, all north-east of Vladimir, became centers of icon painting as early as the 13th century and later developed special skills at working in miniature. When the 1917 revolution destroyed the market, many painters here turned to lacquer miniatures of legendary or historical scenes on papier-mâché boxes, a technique first developed in the 19th century around the village of Fedoskino, north of Moscow. Nowadays, most people know these tiny works of art as 'Palekh boxes'. Other regional traditions include the crystal and glasswork of Gus-Khrustalny near Vladimir, the textiles of Ivanovo, and finift, the finely painted enamelware of Rostov-Veliky.

The colourful art of Palekh is known in all countries of the world. The black-lacquered art pieces on which the heroes of Russian folklore come to life - the amazing fire-birds and the gold-manned troikas surprise us.

The village of Palekh stretches widely out among the woods and fields. In the XV century it was a part of the Vladimir-Suzdal lands and was one of the first ancient centers of icon drawing trade. In the XVII–XVIII centuries Palekh's craftsmen became the most famous in the icon business.

After the revolution Palekh masters tried to decorate wooden toys, dishes and glass. But the most interesting way turned out to be painting black-lacquered boxes made of papier-mâché by the likes of E.Golikov, E.Vakurov, A.Kotukhin, and E.Bakanov. Those masters along with some of their fellow villagers established, in 1924, a shop of ancient art in which a new kind of folk art was born-the Palekh artistic lacquers. Beautiful by their proportions, elegant by form, the little jewelry boxes, bead boxes, and powder cases beamed with bright colours and sparkled with golden decorative patterns. Ordinary things were transformed into objects of art in the hands of talented artists. Ancient hunting scenes and battles from Russian epics, village scenes and prayers, literary plots and the joy of work - everything was reflected in the art of these distinctive artists. The art of Palekh miniatures expresses the true national character. Many examples of Palekh art have received recognition at international exhibitions and have become world-known.

Questions:

  1. What villages became centers of icon painting?
  2. Why did the icon business go down?
  3. What is Palekh famous for?
  4. What is there on ‘Palekh boxes’?
  5. What famous masters created those boxes?
  6. Why do people all over the world admire those boxes?
  7. What other kinds of regional crafts are well-known in the world?

5. Игра-викторина.

Teacher: Now let’s see who was the most attentive at our lesson. We’ll have a competition “Who knows the sights of the Golden Ring best of all?” Match the picture and the sight. Go to the computers and let us work. (Задание выполняется на компьютере.) Приложение 5

(Учитель проверяет тесты и объявляет его результаты).

VI. Подведение итогов.

Teacher: I appreciate your work very much today. Your marks are …

(Учащиеся слушают оценку своих проектов и узнают результаты рейтинга). Can you tell me if your projects will be useful for the students of other forms, foreigners?

(Ученики оценивают свою работу)

Thank you for the lesson. Good-bye.