План-конспект урока английского языка с использованием ИКТ по теме "Спорт. Олимпийские игры"

Разделы: Иностранные языки


Задачи урока:

  • тренировать учащихся в употреблении лексики по данной теме;
  • ознакомить учащихся с известными спортсменами;
  • тренировать учащихся в говорении, аудировании, чтении, письме;
  • развивать у учащихся умение использовать на уроке информационно-коммуникативные технологии.

Оснащение урока: компьютер и интерактивная доска Smart Board, поэтапная презентация учителя к уроку (Приложение 1), компьютерные презентации учащихся, раздаточный материал с заданиями, микрофон.

Предварительная подготовка:

Заключительный урок по теме. Домашним заданием на данный урок было – подготовить компьютерную презентацию об одном из известных спортсменов.

ХОД УРОКА

I. The beginning of the lesson

a) greeting
b) topic: As you can see, the topic of our lesson is “Sport and Olympic games”.

II. Warm-up

Do you do sport?
What’s your favourite kind of sport?
Have you ever watched the Olympic Games?
Do you know what city was chosen to be the place of the Olympics in the year 2014? (эмблема на интерактивной доске)
Do you know who will open them?
Now I would like you to imagine that today we’re the members of the Olympic Committee and our task is to choose a sportsman, who will open the Olympics in Sochi.

III. Listening

Т: As for me, I’d like to represent you Dennis Rodman, a very famous basketball player. Have a look at his photo (на интерактивной доске). You will listen to the information about him and do exercises on the sheets of paper. There are some unknown words, let’s read them. (слова представлены на интерактивной доске) Now listen to the disc and answer the questions in Ex.1.

Ex.1: Answer the questions

  • How many sisters has he got?
  • Was his childhood happy?
  • When did his life change?
  • What is his nickname?

(Проверка упражнения)

T: Now listen to the information once more and then say if the statements given to you are true or false. Correct the false ones (ex. 2 в распечатках):

  • Dennis Rodman was born in 1965.
  • He was raised by his father.
  • He spent some time unemployed and homeless.
  • He played in NBA.
  • He is also famous for being a rock star.

(Проверка упражнения)

T: Now I’m writing his name on the board and later we’ll vote.

IV. Speaking (монологическая речь)

T:  And what sportsmen would you like to represent? Please, be attentive, we have to choose the only one to open the Olympics in Sochi. Ask questions for some more information.

Учащиеся слушают друг друга, записывают имя спортсмена на доске и задают дополнительные вопросы.

После представления учащимися всех презентаций:

T: Thank you! So we have learnt much about the candidates for Opening the Olympic Games in Sochi. Let’s vote for them. I’m sorry, but Dennis Rodman isn’t going to take part in these Olympics, so there is no need to vote for him. Who is for …, raise your hand. и т.д.  The winner is …! Our congratulations! (Обращаемся к ученику, чья презентация победила, как к самому спортсмену) Are you happy? Can you give an interview to our newspaper? So, the reporter will ask you some questions.

V. Speaking (диалогическая речь) + Writing

T: Listen to their conversation and fill in the form. (Учащимися раздаются таблицы, которые следует заполнить)

“Репортер” с микрофоном берет интервью у победителя. Затем другие “репортеры” берут интервью (по заданию учителя: Imagine, your sportsman is the person, who will open the OG in Sochi.)

The task:

Fill in the form about the sportsman:

Name/ surname

age

Country from

Kind of sport

Happy to open the OG? (yes/no)

Future plans

(Учащиеся слушают выступающих, заполняют таблицу, а затем проводится проверка задания)

VI. Conclusion

  • results of the lesson
  • marks, home task, saying good-bye