Урок–презентация в 4-м классе при изучении темы "It's a festival" учебника "Milli–4"

Разделы: Иностранные языки


Одним из действенных способов организации речевого взаимодействия учащихся на уроке английского языка является проектная методика.

Выполнение проектных заданий позволяет школьникам видеть его практическую пользу от изучения иностранного языка, интереса к этому предмету.

Работа над данным проектом проходила в 4 классе при изучении темы "It is a festival" учебника "Milli". Ребятам было предложено еще до прохождения темы выполнить проект, что вызвало большой интерес. Было решено работать в группах.

Работа над проектом включала несколько этапов.

На первом этапе обсуждались содержание и характер проекта, способы сбора необходимой информации. Были сформированы 3 микрогруппы с учетом психологической совместимости партнеров, уровня владения языком, творческих способностей.

На втором этапе проводилась работа по выполнению проекта.

Ставились следующие учебные задачи:

  • учиться читать тексты, извлекать нужную информацию, использовать полученные сведения в своей работе;
  • обмениваться информацией с партнерами;
  • учиться составлять кроссворды;

Практическая деятельность учащихся заключалась в следующем:

  • получение информации о праздниках из различных источников и материалов, как на русском, так и на английском языке;
  • создание "полезного словаря" (ученики выбирают и заучивают слова и выражения, которые им пригодятся при написании свои х рассказов);
  • подготовка сочинений о праздниках на основе почитанных и проанализированных текстов, предложенных учителем;
  • подбор песен, стихов, музыки;
  • составление собственных кроссвордов;
  • демонстрация собранного творческого материала в форме альбома для школьной газеты;

Завершающий этап - презентация проектной работы.

При работе над проектом английский язык выступает как средство, при помощи которого учащиеся получают необходимые им сведения и выражают свои мысли.

Учитель продумывает формы организации учебной деятельности, обращая внимание на то, чтобы каждый ребенок принимал участие в проекте в меру своих сил.

На разных этапах выполнения данного проекта участники работали в микрогруппах, парах, индивидуально.

В микрогруппах собирали информацию, составляли приглашение, собирали информацию о праздниках на русском языке, составляли кроссворды.

В парах читали тексты о праздниках на английском языке и коллективно составляли "полезный словарь".

Над сочинениями работ али индивидуально.

Проект представляет собой работу, в которую вложено очень много усилий. Поэтому учителю следует попросить учащихся делать черновой вариант работы, который обязательно проверяется.

Оценить грамотность учитель может и в других видах деятельности. А проектная работа дает возможность всем учащимся по-новому раскрыть себя независимо от уровня владения языком, учит их приемам сотрудничества и взаимодействия в работе, помогает развивать творческие способности и навыки исследования.

Считаю, что проектная методика является эффективным приемом организации учебной деятельности.

Урок-презентация It is a festival

Цели урока:

  • познавательный аспект: увеличение объема знаний о праздниках народа мира;
  • развивающий аспект: развитие творческих способностей учащихся, способности логически излагать полученные данные;
  • воспитательный аспект: воспитание культуры работы в группах, воспитание важных качеств личности как толерантность, консенсус, компромисс;
  • учебный аспект: развитие речевых умений по теме "It is a festival".

Задачи урока:

  • совершенствование речевых умений и навыков;
  • совершенствование умений аудирования с целью извлечения необходимой информации;
  • обобщение полученных знаний;
  • умение писать пригласительную открытку на английском языке.

Оборудование: магнитофон, мультимедийная установка.

На экране проектора "It s a festival" название урока, картинки с видами праздников, звучит музыка.

Ход урока

Приветствие, постановка целей урока.

Good morning children, guests. Nice to meet you today. Sit down, please.

Today we will speak about different festivals of the world. You will know how people celebrate their festivals, when, what they do at these festivals.

For what purpose?

We live in the century of computers. You send email to different countries, make new pen pals and of course you should know the culture, traditions of people, living in these countries. We live in Tatarstan, which is a multicultural republic, more then 100 nationalities live friendly in our republic.The important national values are tolerance, consensus, compromise.

Введение в тему.

На доске

FESTIVAL

What other words festival is associated with?

P1, Р2 и т.д.( dance, songs, music, sweets, delicious food, games, fireworks)

Pupils name, a teacher writes down on the blackboard.

It s time to get acquainted with each group. One representative of the group tells about their festival.

  • The first group:..
  • The second group:
  • The third group:.

3. Презентация проекта.

Слайды каждой группы демонстрируются на проекторе

It s time to present your festivals. You will be the first. You are welcome.

Hi, my name is Nastya. My favourite festival is Diwali. "Рисунок1" It s a five day Hindu Festival of Lights. Traditionally little clay lamps filled with oil and lightened and lined up on the window sills in honor of Lakshmi. "Рисунок2" Houses are cleaned and decorated with flower garlands. People dress in special clothes and do activities. "Рисунок3"

Group 2. When do people celebrate Diwali?

Diwali is celebrated in October or in November. "Рисунок4"

Group 3. What do children do at this festival?

They light fireworks, take part in a sack race, eat a lot of sweets. "Рисунок5"

Thank you.

 Hi, my name is Alina.

I want to tell you about Eid ul Fitr, an important festival of all Muslims. "Рисунок6"It takes

Place on the first day of the tenth month of the Islamic year, it marks the end of Ramadam. Muslims do not eat during the day.

Group 2. Don t children eat during the day too?

At the age of 7 children fast for the first time, but at Eid ul Fitr they have a big meal.

Group 3. Is it a happy festival?

Yes, it s a very happy festival and people wear new clothes "Рисунок7" and visit each other. They give presents to friends and money to the poor.

Hi, my name is Pavel. I want to tell you about the Surin Elephant Festival. "Рисунок8" It s in November. You can taste special food and light fireworks at the festival. And you can take part in elephant races or play elephant football.

Hi, my name is Pavel.

People in China like the Moon Festival very much. "Рисунок9" People send mooncakes to their friends. Mothers tell their children tales about the moon fairy.

Group 2. Do you dance at the festival?

Yes, children look at the moon and dance dragon and lion dances. "Рисунок 10", "Рисунок11"

Thank you.

It s time for the second group.

Hi, my name is Valentin. Our group will tell you about English festivals.

My favorite festival is Halloween. "Рисунок 12" We have it in October. Children wear masks and costumes of ghosts, witches, skeletons

Group 1. Do children like this festival?

Of course it s a very interesting festival. Children go and say<trick or treat>.Traditional colors are orange and black. Children make lanterns out of pumpkins. "Рисунок13", "Рисунок14"

Hi, my name is Dasha.I want to tell you about Easter. Easter is a Christian religious holiday. It is celebrated in March, April because it depends on the moon s cycle.The symbol is Easter Bunny. "Рисунок15" The Easter Bunny has usually a basket of eggs.He coloured eggs for children to find on Easter morning.

Group 3. Do people eat delicious food? The traditional food is hot cross bun. "Рисунок16"

Hot cross buns
Hot cross buns
One a penny
Two a penny
Hot cross buns
If you have no daughters
Give them to your sons.

"Рисунок 17" At Easter children eat chocolate Easter eggs. Parents hide them and children look for them.

Hi, my name is Vadim. My favourite festival is Christmas. "Рисунок18"

Christmas is celebrated on December 25 th. People prepare for Christmas weeks before. They buy presents, decorate a Christmas tree with toys and lights .On Christmas Eve everybody puts presents under the Christmas tree.

Group1. Does Father Christmas give presents?

Yes, people say that at night Father Christmas puts presents into stockings. The traditional meal is roast turkey and Christmas pudding. "Рисунок19"

Thank you.

 It s time for the third group. You are welcome.

 Hi, my name is Katya.

Maslennitsa.Great. It s a traditional Russian festival called pancake week. "Рисунок20"

We always have fun.We organize a party at scool. We wear funny masks and fancy dress and sing Russian folk songs.

Group2. What is the symbol of this festival?

The symbol is a straw doll. People burn it and say good bye to winter and hello to spring.

Group1. Do children play games?

Yes, they take part in the <Khorovod>, Light fireworks, play wooden spoons and eat a lot of pancakes hot and round like sun.

Hi, my name is Ulya.

I want to tell you about Ivan Kupalo. It s a summer festival. It takes place in Ukrain. Look at this girl. "Рисунок21"She is picking flowers and making a wreath. Two girls are casting flower wreaths into the river and let them swim. "Рисунок22"

Group1. When do they celebrate it?

At night.

Group2. What do they do there?

They decorate it with ribbons, sing songs, jump over the bonfire. "Рисунок23", "Рисунок24"

Hi, I m Ilya. I ll tell you about SABANTUY. "Рисунок25"Sabantuy is a celebration of a plough. It takes place at the beginning of summer after the first haymaking. There are a lot of competitions. They are horse racing, national wresling, children take part in a sack race, sing songs, dance, climb a high pole. Everyone shows skills and talent. "Рисунок26"

Hi, my name is Кostya.

Nauruz means the New Year Day. "Рисунок27" It takes place in March. On this day the day is as long as night. People chose the most beautiful girl. She drives in a coach decorated with flowers ribbons and bells.

 Thank you for the interesting information.

Совершенствование навыков письменной речи.

I would like you fill in the invitation cards for the festival and give it to your classmates.

Учащиеся заполняют пригласительную открытку.

Dear __________________________

Please come to our _______________ Festival.

_________ Festival start on __________.

Come and:

____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

With best wishes,

_______________________

5. Рефлексия. Учащиеся дают оценку работе себе, группе и классу.

I

 

MY CLASS

MY GROOUP

6. Подведение итогов.

Вы проделали большую работу, собрали большой материал о праздниках народов мира. У нас получился альбом. Этот альбом мы передадим редактору школьной газеты. О ваших праздниках прочтут все ученики школы и узнают, какие праздники, когда и как отмечают на нашей планете.

Good-bye.