Задачи:
- закрепить лексику по теме “Food”;
- активизировать в речи прилагательные, характеризующие внешность и черты характера;
- повторить числительные до 100;
- повторить модальные глаголы (must, can) и глаголы, обозначающие действия;
- воспитывать интерес к английскому языку, учить общаться друг с другом.
Тип урока: комбинированный, с элементами ролевой игры.
Подготовительная работа:
- Сделать маски-шапочки учеников Лесной школы.
- Коллективный проект “Английский язык на полках нашего сельского продовольственного магазина”.
Ход урока
1. Организационный момент
Good morning! How are you? How is your Mum? ( etc)
What season is it now? What is the weather like today?
Is it snowy (cloudy, slippery, foggy, windy) today?
2. Сообщение темы, цели урока
– Сегодня мы будем играть в школу, вы – ученики Лесной школы. У вас сегодня несколько уроков. Колокольчик будет прерывать уроки на перемены, на которых мы будем играть, петь песни – отдыхать. У нас сегодня много гостей. Давайте представимся им.
Дети в масках – шапочках читают стихи о себе – учениках Лесной школы.
A Mouse
My name is Mary,
I am a mouse.
Do you know my cosy house?
I live in the pantry,
Sometimes in the kitchen,
I like to play with a silly grey kitten.
A Rabbit
My name is Martin,
I am a rabbit,
I’ve got a little “tasty” (вкусный) habit. (привычка)
I like green grass,
Cabbidge and carrots,
I like to listen to clever parrots!
A Cat
My name is Jane,
I go to school,
My bag is heavy,
It’s always full.
And I’m so small and weak…
But I can read and write
Too quick!
A Dog
I am a dog,
My name is Jack,
My fur is yellow and black.
I am a friend
Of all the animals at school,
And I am very-very cool!
A Fox
Bess is my name,
I am a fox,
A cunning, clever, reddish (orange) fox
My tail is long and very fluffy,
I like it, but sometimes
I’m huffy (обижать).
An Elephant
I am an elephant,
My name is Thomas.
I am big and I am strong
And my trunk is very long!
I came from Africa – you know,
I play the violin with a bow. (смычок)
A Bear.
My name is Billy, I am a bear,
About my figure I don’t care,
I like sweets, cakes and honey,
I like to climb up trees
And I look funny.
A Cock.
My name is Nick, I am a cock,
My feather is my beautiful cloak.
I like to eat seeds,
I like to eat corn,
I like to sing my morning song
3. Представление нового ученика
– Children, we have got a new pupil today, he is an elephant from Africa.
Ask him questions, please.
Ученики задают вопросы новому ученику.
4. 1 урок – русский язык
А. Повторение известных прилагательных,
подобрать к ним антонимы.
Б. Подобрать определения, характеризующие
сказочных героев
(Вывешиваются их портреты.)
В. Описание внешности Незнайки
(Дети дают полные ответы на вопросы учителя в быстром темпе.)
- Is he nice or ugly?
- Is he kind or cruel?
- Are his lips thin or thick? (Etc.)
– А сейчас мы исполним песенку про дом, в котором вы живете:
Our House.
We have a house. It isn’t small.
We have a house – not high at all.
It isn’t old, it isn’t new.
The rooms are big,
But there are few.
The windows are big and light,
The walls in the room are clean and bright,
The floor is brown, the ceiling’s white.
The house has attractive sight!
2-й урок – математика
- Ученики называют числительные по математической таблице от 1 до 100 в быстром темпе вразбивку.
- Затем решают примеры (Например: 78 + 16 = ).
Звонок – перемена.
Дети встают в круг, вспоминают считалки, которые знают.
One potato, two potatoes, three potatoes, four,
Five potatoes, six potatoes,
Seven potatoes more. (Etc.)
3 урок – урок чтения.
Ex. 6, p. 44. Eight Friends.
Чтение текста для получения нужной информации.
На доску вывешиваются цветные кошечки.
This cat is red. What is its name?
What can it do? What can’t it do? What does it like?
Звонок.
Игра 1. Закончи фразу, подобрав нужное слово с рисунком.
I fly like a bird, I swim like a fish,
I trot like a horse, I walk like a boss,
I run like a hare, I climb like a bear,
I hop like a frog, I sleep like a dog,
I squot low – low and then I begin to blow.
Игра 2. Ученики выполняют движения, используя для восприятия опрный конспект с одними глаголами и рисунками (fly – рисунок птички).
4 урок – урок пения.
Повторяем модальный глагол can.
Ученики исполняют песню на мотив “Я на солнышке лежу” по опорному конспекту, в котором все глаголы зарисованы.
I can ski and I can skate,
I can draw and I can paint,
I can jump, I can run,
It’s a gay and useful fun!
I can read and I can write,
I can count, I can ride,
I can give, I can take,
I can build, and I can brake.
I can walk and I can talk,
I can rest and I can work.
I can swim, I can dive,
I get four and I get five.
I can speak and I can think,
I can eat and I can drink,
I can sing, I can ring,
I can buy and I can bring.
Звонок – перемена.
– Children, now we are going to our school canteen. Let’s have a look at the menu (читаем хором).
For breakfast: porridge, a cheese, sandwich, tea with sugar and lemon.
For lunch: meat/fish salad, cabbage salad, ham, eggs, vegetable soup, pea soup, fried fish, beefsteak, potatoes, macaroni, rise, tea, coffee, milk, juice, pancakes , a roll, a bun.
– Работа в парах: диалог “В столовой” (подготовлен дома).
Следующий урок – классный час.
После столовой идём на встречу с доктором (учитель надевает белый халат).
“What must we do to be healthy?” Ex. 6, p. 38 – текст зашифрован в рисунках.
Доктор просит расшифровать советы. (Текст читался раньше).
– А теперь заполните фразу I must … to be healthy глаголами из песни “I can ski”
Ученики говорят “ I must eat vegetables to be healthy. I must drink juice to be healthy’’.
– А сейчас мы идем в театр на спектакль “Little Red Riding Hood”
Перед инсценировкой дети поют песню “Little Red Riding Hood Rap”.
Just on the edge of a deep dark wood
Lived a girl, called
Little Red Riding Hood.
Her grandmother lived not far away,
So Red went to pay her a visit one day.
And the Big, Bad, Wolf,
Who knew her plan, he turned his nose
And ran, and ran.
He ran till he came
To her grandmother’s door,
And woke her up
With a great big roar.
He took her place in her nice warm bed.
And he waited there for little Miss Red…
Ученики исполняют 1–2 сценки из подготовленного к Новому году спектакля.
5. Итог урока
Подводятся итоги, задается домашнее задание: прочитать текст Ex.6, p.44, рассказать об одной из кошек.