Открытый урок по английскому языку в 4-м классе по теме "Parts of body"

Разделы: Иностранные языки


Цели: Обобщить и систематизировать ЗУН учащихся по теме «Parts of body».

Задачи:

  1. Образовательная
    • Закрепление аудитивных навыков.
    • Тренировка навыка выразительного чтения диалога.
  2. Развивающая
    • Развивать умения и навыки устной речи: учить описывать внешность, используя изученную лексику.
    • Развитие мышления.
  3. Воспитательная: Повысить интерес учащихся к изучению английского языка.

Оборудование: компьютерная техника, плакат с изображением куклы, раздаточный материал для письменной работы.

Электронные учебные пособия:

  • Слайд-шоу по теме «Времена года»
  • Песня «Seasons» – звуковое слайд-шоу
  • Звуковое слайд-шоу по теме «Parts of body»

Ход урока

1. Greeting.

T.: Good morning boys and girls!

Ps:

Good morning, good morning
Good morning to you
Good morning, good morning
We are glad to see you!

T.: I’m glad to see you too in our “Merry School”. Today we’ll have four lessons:

  1. Phonetics
  2. Reading
  3. Mathematics
  4. Biology

2. Speaking.

T.: But first I want to know how you are today. As for me I’m fine and what about you.

Ps: I’m fine, thanks (I’m very good. I’m so, so. Etc)

T.: Now let’s speak about seasons.

Look at this screen and repeat after me : winter, spring, summer, autumn (Приложение 1).

T.: Answer my questions:

- What is your favorite season?

Ps: My favorite season is summer.

My favorite seasons are winter and summer. Etc.

T.: What season is it now?

Ps: It is winter.

T.: What is the weather like today?

Ps: It is warm. It is cold. It is frosty. It is windy.

T.: Thank you very much. Let’s sing a song about seasons (Приложение 1)

Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.

T.: Good of you. You are good singers!

3. Phonetic drill

T.: Let’s start our first lesson “Phonetics”.

T.: Look at the blackboard, here you see a poem:

I’ve got two eyes
With which I see.
I’ve got one heart
To live and be.

T.: Listen to me and repeat after me.

T.: And now I dust some words. Can you read this poem?

I’ve got two ____
With which I see.
I’ve got __ heart
To live and be.

(Работа ведется до тех пор, пока не сотрется все стихотворение).

T.: Who can recite this poem?

4. Practice in reading

Т.: The second lesson is “Reading”.

Open your books on page 39, exercise 12. Here you see a dialogue, now we’ll have a competition and choose the best pair!

  • First, listen to the tape-recorder
  • Read this dialogue to yourself
  • Read this dialogue in pairs to each other
  • Let’s read this dialogue in pairs and choose the best.

T.: Your reading is perfect. I like P1, P2, P3, P4’s reading best of all. Whose reading do you like?

(После прочтения диалога учащиеся сами выбирают лучшую пару).

5. Dynamic pause

T.: Our next lesson is “Mathematics”.

  • Let’s have a rest and count from 1 to 10 and from 10 to 1.
  • Now we’ll play a game “Mathematics”.
    Stand up please. Your task is to do the sums and you’ll show me the answer jumping.
    f.ex. T.: Two plus three.
    Ps.: (jumping) One, two, three, four, five! Etc.
    (Проводится игра «Математика»: следует решить примеры и прыгнуть столько раз, чему будет равняться решение примера.)
  • Guess the animal (соедини числа и угадай кто нарисован).

6. Lexics

Т.: Our last lesson is “Biology” and the theme is “Parts of body”

  • Look at this screen and repeat (Приложение 2)
    - body, head, hair, ears, eyes, eyebrows, nose, mouth, cheeks, chin, neck, shoulders, arms, hands, fingers, legs, feet.
  • Let’s play the game “Touch”.
    Игра «Дотронься». Учитель произносит одну команду, например: «Touch your nose!», а выполняет другую (дотрагивается до уха), учащиеся следят за тем, что говорит учитель, и выполняют нужную команду.
  • A poem «Head and Shoulders»
    Head and shoulders
    Knees and toes, knees and toes
    Head and shoulders
    Knees and toes, knees and toes
    And ears, and eyes, and mouth, and nose,
    Head and shoulders
    Knees and toes, knees and toes.
    Учащиеся повторяют стихотворение, которое сопровождается соответствующими движениями.
  • Listening comprehension (elements)
    Закрепление лексики при помощи описания инопланетянина. На доске развешены рисунки учащихся. Задание: описать одному из учащихся внешность инопланетянина, таким образом, чтобы остальные догадались, о каком рисунке идет речь.
    P1: It has a big head, three eyes, a nose, a mouth, and four ears. It has long hair. It is green.
  • Writing

T.: All of you have cards with the pictures and now let’s check your knowledge on the topic «Parts of body». You should name parts of body.

Учащиеся выполняют письменную работу: подписать все части тела.

T.: Pass me the cards and let’s check. But what’s up? There are missing letters. Will you help me?

Проверка письменного задания у доски (плакат с изображением куклы): вписать недостающие буквы в словах (по теме «Parts of body»)

7. Conclusion

Т.: Our lessons in the «Merry school» comes to an end. Thank you for your work. Today you were active and worked well. Do you like our lesson today?

What do you like?

What don’t you like?

What do we do today?

What should we repeat?

Homework: repeat the words on the topic «Parts of body»