Задачи и цели урока:
Оснащение урока: тексты, словари, таблица образования страдательного залога английского глагола.
Ход урока
Начало урока: приветствие, сообщение темы и цели урока.
- Dear boys and girls! We are going to read and translate the text "Properties of an electric current". From this text you'll come to know about electricity, magnets, what an electric current is, what effects a current can produce.
Фонетическая зарядка.
- Произнесем следующие слова, обращая внимание на ударения.Pronounce the following words, mind the stresses: to suspend, property, mutual, substance, to exert, to convey, evidence, to decompose, curcuit, to effect, to magnetize.
Лексическая зарядка.
а) Переведите следующие слова на русский язык.
- Translate the following words into Russian:
property - свойство
evidence - доказательство, данные, основание
to suspend - вешать, развешивать
to exert - вызывать (напряжение), проявлять (усилия)
to decompose - разлагать на составные части
to deflect - отклонять
mutual - взаимный
accurate - точный, правильный
б) Найдите английские эквиваленты следующим словам. Find the
English equivalents for:
более или менее - more or less
для краткости - for brevity's sake
помимо - apart from
последний - latter
частично - partly
дальнейший - further
почти, приблизительно - nearly
Проверка домашнего задания. Now let's read and translate the text "Properties of an electric current"
Работа с текстом:
1) Найдите в тексте синонимы следующим словам. Find in the text synonyms for the following words:
almost - nearly
to indicate - to show
strength - force
to conduct - to convey
usually - generally
Вопросно-ответная работа по тексту (ТR Р1R Р2R Р3).
Т.- And now be ready to answer the following questions about the text:
What will become with any piece of soft iron put near a conductor
carrying a current?
Р1.- It will become magnetized.
Т.- How do the two wires through each of which a current of electricity is passing act upon each other?
Р2.- They act upon each other with a magnetic force.
Т.- What happens with the liquid if the circuit is partly solid and partly liquid?
Р3.- The liquid would generally be decomposed into two parts.
Обобщение грамматического материала "Страдательный залог времен группы Simple":
а) повторение образования форм страдательного залога.
Simple Tenses |
Active to ask present I ask past I asked future I shall ask |
Passive to be asked present I am asked past I was asked future I shall be ask |
To be + V3 |
б) Найдите в тексте предложения с глаголами в форме страдательного залога.
Т. - Find in the text sentences with the Passive forms of the verbs and translate them into Russian.
Р1.- A suspended magnet will be deflected.
Р2.- A force is exerted on the magnet.
Р3.- This substance will generally be acted upon by a force.
Р4.- These effects are found to be produced.
Р5.-The latter expression is generally adopted.
Домашнее задание:
- Now, write down your home task for the next lesson:
a) выполнить упр. 8, стр. 47 (письменно)
do exercise 8, page 47 (in written form);
б) составить план пересказа текста
make up a plan of the text;
в) пересказать текст "Свойства электрического тока".
Retell the text and formulate the main properties of an electric current.
Окончание урока. Итог урока. Выставление оценок.
- Children, I'm pleased with your work today. I'll give you only good and excellent marks. Thank you. Our lesson is over. Bye. See you soon!