Конспект открытого урока (факультативного занятия) элективного курса "Бизнес" по теме"Телефонные разговоры"

Разделы: Иностранные языки


Тип: комбинированный.

Цели:

  • вторичное осмысление уже известных ЛЕ,
  • совершенствование лексико-грамматических структур (тренировка и активизация в речи),
  • выработка умений и навыков по их применению.

Поставленные цели реализуются через:

  • выполнение лексических упражнений различного типа,
  • развитие навыков аудирования,
  • развитие навыков чтения,
  • знакомство с Британским телефонным алфавитом,
  • знакомство с формой телефонных сообщений,
  • развитие навыков диалогической речи.

Оборудование и материалы:

  • магнитофон,
  • компьютер, проектор,
  • раздаточный материал (карточки).

ХОД УРОКА

1. Оргмомент:

(слайд 1)

(см. приложение 1)

(слайд 2)

-Good morning, everybody! Let’s begin our lesson.

Today we are working on the topic ‘Phone calls”, and we are going to:

-practice in using words and phrases;

-do many different exercises;

-listen to some phone calls;

-discuss phone rules &get acquaintance with the British

Phone Alphabet;

-learn to leave & take messages;

-practice in dialogue speech.

Before we start, I want you to answer some questions just to prepare for the following work. Look at the blackboard, read the questions and answer them.

2. Речевая

зарядка:

(слайд 3)

(ученики отвечают на вопросы, вопросы см. приложение1, слайд3)

Now, will you prepare your home assignments(см. приложение 2.5.), because your work will be based on them. At home you should have studied the examples & learnt the words. I want you to work in pairs for 2-3 minutes to practice the words by fulfilling some exercises. Will you take cards & work.

3. Тренировка ЛЕ

(контроль д.з.)

(ученики работают в парах и выполняют упражнения на карточках, см. приложение 2.1.).

The time is up. Let’s check.

4. Работа в парах:

 

Контроль:

(слайды 4-5)

(самоконтроль по слайду см. приложение1).

Thank you, well done.

When we speak on the phone we should observe several

rules. Will you look at the blackboard & read them. Now you’ll work in groups & discuss which of them do you find more useful. Give your arguments.3 min. for this work.

5. Тренировка ЛЕ:

работа в группах

(cлайд 6)

 

Контроль:

(ученики работают в группах, потом один из группы

отвечает)

The time is up. Let’s check.

Thank you, good answers. I think you will remember the rules in case you need them in your future job.

And now look at the blackboard, here you can see so called the British Phone Alphabet (the list of easily distinguishable words, each representing a letter of the alphabet). It is used to spell the words while speaking on the phone. You may also use them in your future work.

And now we continue to practice the words. I want you to listen to some dialogues/ phone calls & fulfil some assignments. Will you take cards & work in pairs.

6. Знакомство с

Британским телефонным алфавитом:

(слайд 7)

(ученики прослушивают диалоги и выполняют задания) (см. приложение 2.2.).

ОК, let’s check. Thank you, well done.

Often, when we call smb. up, it turns out that the person wanted is not in & then we need to leave him/ her a message with necessary, useful or even urgent information. Now look at the cards, we shall begin with exercise 3. (Will you be ready to pass me your cards to check). Work in pairs.(см. приложение 2.3.)

7. Развитие навыков аудирования:

 

Контроль:

(ученики работают в парах, выполняют упражнение)

ОК, I think you are ready, let’s check, look at the blackboard. (ученики проверяют свои работы)

 

Look at the form of the message. For taking it you need caller’s name, his/ her phone numbers, you need to know for whom the message is & the message itself.

8. Тренировка ЛЕ,

знакомство с формой телефонных сообщений

(работа в парах)

 

Контроль:

(слайд 8)

Now I want two of you to read, & all the rest to fill in the messages.

(двое учеников читают диалог, остальные заполняют форму сообщений) (см.приложение 2.3.)

Now look at the blackboard & check. Well done, thank you.

 

Now I’m giving you cards with different situations, I want you to change your partners & make up your own dialogues with leaving & taking messages.

9. Развитие навыков чтения с извлечением необходимой информации

 

Контроль:

(слайд 9)

(ученики меняют партнера и работают в парах, составляя диалог по ситуации, данной на карточке)

(см. приложение 2.4.)

Well, the time is up. Let’s listen to your dialogues.

(ученики рассказывают свои диалоги)

Thank you very much<.

At home you should study the material “Making arrangements by telephone”,study the examples, learn the words & be ready to make up your own dialogues.

10. Развитие навыков диалогической речи:

 

Контроль:

(задание см. приложение 2.6.)

Well, thank you for your work today & though it was an optional lesson today, I’ll give you marks … today.

The lesson is over, you may be free, good bye.

11. Домашнее задание

 

12. Подведение итогов занятия

(слайд 10)

 

Литература

1. “Can You Speak over the Telephone”, T.G.Shelkova, I.Ya.Melekh.

2. “Let’s Start Business”, D. Vircus, N. Toots.

3. “Business & Commerce”, Neil Wood.