План-конспект открытого занятия по теме "Discover London"

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  1. Познавательная: формирование элементарных представлений о незнакомой стране.
  2. Развивающая: дальнейшее развитие навыков активного говорения.
  3. Воспитательная: повышение мотивации к изучению английского языка.

 

Задачи:

  1. Совершенствование речевых умений по теме.
  2. Активизация ранее изученных лексико-грамматических структур в речи учащихся.
  3. Закрепление умения отвечать на незапланированные вопросы, которые возникают во время беседы.
  4. Расширение общего и страноведческого кругозора.
  5. Развитие внимания, тренировка языковой догадки и интонационного слуха.

Оборудование:

  1. Магнитофон.
  2. Карта Лондона.
  3. Портреты членов королевской семьи.
  4. Мультимедийное сопровождение. Презентация «Знакомимся с Лондоном».
  5. Кукольная одежда.
  6. Билеты.

Продолжительность занятия: 30 минут.

Ход занятия

1.Организационный момент.

Стюардесса (учитель) встречает детей и проверяет их билеты.

Stewardess: Hello. May I see your ticket, please?

Pupils: Hello. Here it is.

Stewardess: Look at your ticket and take your place according to the number.

(Дети рассаживаются по местам).

Stewardess: Welcome aboard! We are going to make a trip to London. We will arrive in London at about 3:10 p.m.And now listen what is the weather like today?

Pupils: It is sunny. / It is not rainy. / It is not windy.

Stewardess: Give me information about yourself.

What is your name?

Where are you from?

How old are you?

Where do you live?

How are you today?

What is your mother’s name?

2. Речевая разминка.

Up down, up down,

Which is the way to London town?

Where? Where?

Up in the air.

Open your eyes and you are there.

Welcome to Great Britain!

Welcome to London!

Презентация.

3. Достопримечательности Лондона. Обзорная экскурсия.

Teacher: Please, tell me what is the most popular transport in London?

Pupils: It is a double-decker bus.

T: What colour is it?

Ps: It is red.

T: Take your seats in the double-decker bus and let’s make a trip around London.

Look through the window and answer: What do you see?

Презентация.

P1: I see the Tower Bridge.

P2: I see the Tower of London.

P3: I see Big Ben.

P4: I see London Eye.

P5 I see London Zoo.

4. Члены королевской семьи.

(Презентация с портретами членов королевской семьи.)

T: What is it?

Ps: It is Buckingham Palace.

T: Look who lives there?

P1: It is the Queen Elizabeth.

P2: It is Prince Charles

P3:It is Prince William.

P4: It is Prince Harry.

P5: It is Princess Diana.

5. Закрепление ЛЕ по теме «Посуда».

T: Listen! It is Big Ben.Let`s count.

Ps: One, two, three, four, five.

T: What time is it now?

Ps: It is 5 o’clock.

T: What do the English drink at 5 o’clock?

Ps: They drink a cup of tea.

T: Lay the table, please.

P1: Put the napkin/the cup/the spoon/the saucer on the table.

P2: выполняет действия.

6. Relaxation. «I Am a Little Teapot».

7. Сюрпризный момент (выход королевы).

T: Look, who is it?

What is her name?

Queen: You are very clever boys and girls. You know London very well and I hope in future you will not lose your way there. And I invite you to my ball. But what do you put on for to go there?

8. Систематизация лексики по теме «Одежда».

P1: I put on the dress.

P2: I put on the tie.

P3: I put on the hat.

9. Танец «Менуэт» с королевой.

Queen: Girls, you are so beautiful.

Boys, you are so handsome.

Let’s dance together!

Queen: I wish you good luck! Good –bye!

10. Подведение итогов.

T: Remember the proverb: В гостях хорошо, а дома лучше.

Ps: East or West home is best.

T: It is time to come back to our progymnasia.

Take your seats and fasten your seatbelts, please.

Up-down-down,

Open your eyes and you are there.

Welcome to Russia!

Welcome to our town!

T: Our traveling is over.