Задачи урока:
1. Образовательные:
- Закрепить лексический материал по теме: “Времена года. Погода” в памяти учащихся;
- Способствовать формированию умений и навыков школьников монологической речи;
- Совершенствовать орфографические навыки.
2. Развивающие:
- Развивать навыки связной речи;
- Развивать мышление, память.
3. Воспитательные:
- Повысить интерес учащихся к изучению английского языка.
Ход урока
<Слайд 1 >
I. Организационный момент.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Pupils:
Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, our teacher,
We are glad to see you!
T.: Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson.
What is the date today?
P.: Today is the … of…
<Слайд 2>
T.: Is December a spring month or a winter month?
P.: December is a winter month.
T.: What seasons do you know?
P.: We have 4 seasons: winter, spring, summer, autumn.
T.: Now we are going to listen to a song. What is this song about?
<Слайд 3 > (звучит песенка про погоду)
II. Объявление целей урока и введение в сюжет урока.
Ученики слушают песенку про погоду.
T.: What is this song about?
P.: This song is about weather.
T.: Yes, you are right. Today we are going to speak about weather. What season is it now?
P.: It is winter now.
<Слайд 4 >
III. Фонетическая зарядка.
T.: let’s read the poem about winter. But first we must train our tongues. ( учитель показывает карточки с транскрипцией звуков).
[ou]: snow, blowing,
[w] : wind, blowing, white, winter;
[i]: live, hill, bridge, windmill, city.
[ai]: white, night, bright.
<Слайд 5 >
T.: Now read the poem about winter.
The snow is falling,
The is blowing,
The ground is white
All day and all night,
The ground is white
All day and all night.
IV. Основная часть. Отработка изученного материала (лексика).
T.: And so, children, let’s remember different types of weather (повторяем изученную лексику).
<Слайд 6 > Look at the screen and say what the weather can be. ( Дети называют погоду, соответствующую данным картинкам. После того как назвали, появляется правильное слово.)
P1: Sunny.
P2: Cloudy.
P3: Foggy.
P4: Clear.
<Слайд 7 > (выполняем то же самое задание)
P1: Fine.
P2: Bright.
P3: Windy.
P4: Rainy.
<Слайд 8 >
P1: Hot.
P2: Cold.
P3: Warm.
P4: Snowy.
V. Отработка лексико-грамматического материалаю
<Слайд 9 > (картинка с изображением зимы, вспомогательная фраза In winter it is … )
T.: What is the weather like in winter?
P1: In winter it is cold.
P2: In winter it is snowy.
P3: In winter it is windy.
P4: In winter it is clear.
<Слайд 10> (картинка с изображением весны, вспомогательная фраза In spring it is … )
T.: What is the weather like in spring?
P1: In spring it is cool.
P2: In spring it is sunny.
P3: In spring it is fine.
P4: In winter it is warm.
<Слайд 11 > (картинка с изображением лета, вспомогательная фраза In summer it is … )
T.: What is the weather like in summer?
P1: In summer it is hot.
P2: In spring it is sunny.
P3: In spring it is rainy.
P4: In winter it is bright.
<Слайд 12 > (картинка с изображением осени, вспомогательная фраза In autumn it is … )
T.: What is the weather like in autumn?
P1: In autumn it is rainy.
P2: In spring it is cloudy.
P3: In spring it is foggy.
P4: In winter it is warm.
VI. Разминка
Hands up!
Hands down!
Hands on waist,
Sit down.
Hands up!
Shake! Shake!
Hands down!
Stand straight.
Hands up!
Hands down!
Hands on waist,
Sit down.
VII. Повторение правил чтения и правописания. (лексико-грамматический материал)
<Слайд 13 > ( картинки с изображением видов спорта; даны названия, нужно вставить пропущенные буквы). To sk…. j…mp, pla… hock…y, play b…dminton, p…ay t…nnis.
<Слайд 14 > To r…n, to s…im, to sk…te, to sk…. j…mp.
<Слайд 15 > To tobogg…n, to r…de a bike, to water-sk…, to d…ve.
<Слайд 16 > To play b…sket ball, to play volley-b…ll, to j…mp, to sk….
<Слайд 17 > (картинки с изображением видов спорта, вспомогательные фразы для высказывания In winter I can… In winter I like to… ).
T.: what can you do in winter?
P1: In winter I can toboggan, play hockey.
P2: In winter I can skate, ski jump.
T.: what do you like to do in winter?
P1: In winter I like to toboggan, to play hockey.
P2: In winter I like to skate, to ski jump.
<Слайд 18 > (картинки с изображением видов спорта, вспомогательные фразы для высказывания In summer I can… In summer I like to… ).
T.: what can you do in summer?
P1: In summer I can dive, swim.
P2: In summer I can jump, run, water-ski.
T.: what do you like to do in summer?
P1: In summer I like to play badminton, play tennis.
P2: In summer I like to run, jump, and play football.
<Слайд 19 > (картинки с изображением видов спорта, вспомогательные фразы для высказывания In autumn I can… In autumn I like to… ).
T.: what can you do in autumn?
P1: In autumn I can run, jump, ride bicycle.
P2: In autumn I can play football, play tennis.
T.: What do you like to do in autumn?
P1: In autumn I like to ride bicycle, jump.
P2: In autumn I like to play football.
VIII. <Слайд 20 > ( кроссворд )
T.: Now at the end of the lesson we are going to make the crossword. Please, find the words about weather and seasons. I give you 5 minutes. (каждому ученику дается листок с кроссвордом)
<Слайд 21 > (кроссворд выводится на экран, дети по очереди находят слова, проговаривают, переводят)
IX. Подведение итогов и выставление оценок.
Teacher: Today we have spoken about seasons and weather. And at home I’d like you to write about your favorite season.
X. Домашнее задание.
T.: Your homework is to write some sentences about your favorite season.