Разработка урока 'A Magic Island' для 3-го класса по УМК 'Английский в фокусе' ('Spotlight 2')

Разделы:


Тема урока:  «A Magic Island».

Цели:

  • Развивающие:
    • Развитие памяти и внимания.
    • Развитие умения пользоваться сравнениями.
  • Воспитательные:
    • Формирование у детей культуры чтения, умения внимательно вчитываться в слова, предложение, текста.
    • Формирование познавательной активности.
  • Практические:
    • Развитие техники чтения вслух и про себя.
    • Развитие умения читать с извлечением основной информации.

Учебные задачи:

  • Тренировать произношение звуков.
  • Правильно озвучивать графический образ слова и соотносить его со значением.
  • Учить связному высказыванию по теме  «Одежда».

Оснащение урока: магнитофон, флэш-карточки, учебник, рабочая тетрадь.

Содержание урока:

Лексический материал:

Речевой материал:

Jacket, coat, skirt, T-shirt, shoes, socks, hat, jeans,  shorts, trousers, black, yellow, brown, blue, red. It’s windy (sunny, cold) today, let’s go (see, dance)

ХОД УРОКА

Этапы

План урока

Режим

Время

I. Орг момент Приветствие, знакомство учителя с учениками. Сообщение учителем темы урока.
Проверка домашнего задания
T – Cl
T – P1P2
3 мин
II. Фонетическая зарядка Tongue twister
A Kangaroo King is wearing a jacket and socks (SB p. 108 ex. 2)
T – Cl
T – P1P2
 

5 мин

III. Речевая зарядка Remember cloths and weather.
Student’s book p.108 – Game
Fine differences between 2 pictures. WB ex 3 p 59
Game “Guess who?”
T – P1P2 7 мин
IV. Введение новой лексики Введение новых ЛЕ:
Flower – цветок
Tree – дерево
Welcome – добро пожаловать
let’s go – пойдем
let’s see – давайте посмотрим
let’s dance – давайте танцевать
lots of fun – очень весело
T – Cl
T – P1P2
10 мин
V. Физминутка песенка «Hokey-Cokey» (Приложение 1) T– Cl 4 мин
VI. Тренировка новой лексики Работа в Student's book p. 107
  • Прослушивание текста p 107
  • совершенствование навыков чтения (история)
  •  перевод 4 части текста

Заполнить таблицу со звуком /k/

T – Cl
T – P1P2
12 мин
VII. Объяснение домашнего задания Student’s book – p.106-107 выучить слова, р. 107 уметь хорошо читать историю с помощью диска T  2 мин
VIII. Подведение итогов урока Что было сделано на уроке.
Выставление оценок

T

2 мин

План-конспект урока:

I. Оргмомент

T: Good morning, boys and girls!
Ps: Good morning!
T: Let me introduce myself. My name is Marina Anatolievna. Today we’ll speak about Magic Island. What was your home task for today?

II. Фонетическая зарядка

T: And now look at the blackboard, please. Listen to me with attention:
A Kangaroo King is wearing a jacket and socks (представлено на доске, прочитывается по принципу «Снежного кома»: сначала учитель прочитывает одно слово, а учащиеся повторяют, затем два и т.д.)
T: Very good for you. Let’s remember our last lesson. Look at the pictures and tell me what’s the weather like? (Учитель показывает карточки с изображением погоды)
P1 – It’s windy
T: Yes, You are right. And now look through the window and say what’s the weather like? Is it sunny today?
Ps: No. It’s windy
T: Yes, you are right.

III. Речевая зарядка

T: Do you want to play a very interesting game?
Ps: Yes.
T: Please, open your Student’s books on page 108. Look at these pictures and find the differences. One by one. For example, the man in the 1st picture is wearing a yellow T-shirt, and the man in the 2nd picture is wearing a red T-shirt. Is it clear?
Ps: Yes.
T: Let’s begin.
P1: The man in the first picture is wearing a brown jacket, and the man in the second picture is wearing a black jacket…
T: Well done!!! Please, open your WB on page 59. Do ex. 3. You have 1 minute. Let’s check. What is Larry wearing?
P1 – jeans, jacket
T: Well done. What about Lulu? 
P2 – coat, skirt…
T: Very good. Let's play a game “Guess who?” You must describe anyone of your classmates and we will try to guess who this is.

IV. Введение новой лексики

T: Now, open your SB on page 107. Look at the pictures and think who can you see in these pictures?
P1 – Lulu (ученики называют героев)
T: Yes, very good. Let’s remember the last story. Describe the weather in the picture 1 (2, 3), please.
P1 – It’s rainy
T:  What do we put on when it’s rainy?
P4 – coat, boots, trousers
T: Very good! Please open your vocabulary. Write down the new words into your vocabularies.
Look at the blackboard again, please. What is the Russian for “flower”? (указывает на картинку)
P1  – Цветок
T: Yes. What is the Russian for “tree” (Welcome, Let’s go, Let’s see, Let’s dance, Lots of fun)?
P2 – дерево…
T: Very good. Now, say these words after me.

V. Физминутка

T:  Now let’s have a rest. Stand up. Prepare your right arm.
(Звучит песенка «Hokey-Cokey» УМК Chatterbox Pupil’s book 2, автор Derek Strange, изд. Oxford University Press) (Приложение 1)

VI. Тренировка новой лексики

T: Ok. Sit down.  Look at this story. Listen to the cassette and follow in your books.
(Playing the cassette to the ex. 3 p. 107)
T: Listen it again and then read it.
(Playing the cassette to the ex. 3 p. 107)
T: And now let’s read our the story. (Pupils get the roles of Lulu, Lary, Nanny, Woman.)  Please, begin.
P1 – Wow! This is a magic island!...
T: Well done! Let’s try to translate the last paragraph.
Ok. And now let’s play a game ”Find the same letter”(SB on page 108.) Look at this table. There  are 3 columns. You have to put these words in these columns. For example, coat. I put it in the 1st column, because there is letter c. Is it clear? You have 2 minutes to do this exercise.
T: Ok. Who is ready? Let’s check. Please, read the 1st column
P1 – (coat, candle, cat)
T: Ok. That’s right.Can you name other words with sound /k/?(За каждый правильный ответ ученик получает жетон, который учитывается при выставлении оценок за урок)

VII. Объяснение домашнего задания

T: Please, open your diaries and write down your home task. SB p. 107 ex. 3 (CD 2 № 16) – read, WB p. 59 ex. 3 (part 2) – write. Also you should learn new words. Is it clear?

VIII. Подведение итогов урока

T: So, some of you worked very well. So, I put you good marks.(P1 gets 5, P2 gets 4 … ) The lesson is over. Good-bye!
Ps: Good-bye!