Триединая цель:
- творческое закрепление и обобщение изученного материала по теме “School Life”;
- развитие навыков монологического высказывания, развитие внимания, воображения, умения сравнивать;
- воспитание культуры общения, умения работать в группе, воспитание интереса к школе, к англоязычной культуре.
Задача: проконтролировать ЗУНы учащихся по изученной теме в говорении, чтении, орфографии.
Оборудование: детские рисунки школьных кабинетов, самолетик, флажки, бумага, макет часов, таблица, портфель со школьными принадлежностями, кассета со стихом, песней-зарядкой.
Ход урока.
1. Оргмомент:
The theme of our lesson is “School Life”. What shall we speak about? Yes, about our Russian schools, classrooms, subjects, English schools, etc.
What proverb about school do you know?
Complete the proverb on the board.
It’s never ……. to learn
2. Активизация лексики по теме:
а) Name all the words on the topic “School” / аукцион слов по рядам /
b) Name all the school subjects / в парах игра в самолетик/
с) Match the parts of the words, read them
ju st pl | mp ite ad
lau lea | gh ng rn
re wr si | udy ay
All these things we can do at school: sing songs, study, learn poems and words, write and read.
3. Фонетическая зарядка:
Let’s read the poem about school.
Open your books p.83 ex.10
4. Беседа по теме “My Day”. Повторение лексики, связанной со временем. /макет часов/ Игра:
Ведущий: What’s the time? What do you do at this time?
5. Тренировка умения задавать вопросы.
Игра: What is there in my school bag? Guess./ портфель со школьными принадлежностями/
- Is there a ruler in your bag?
- Are there books in your bag?
6. Тренировка памяти и внимания.
Look at the picture of a classroom for a moment and then describe it.
7. Физкультминутка “ Hands up! Hands down! …”
8. Контроль навыков монологического высказывания. Работа в группах.
Now you’ll work in groups. One group is from Russia, another group is from Great Britain. You’ll tell us about your school year, subjects, uniforms, what you do and learn at school. The plan on the board can help you.
(флажки)
- The school year …
- Classes begin …
- … at the age of …
- number /name/
- uniform
- subjects
- timetable
9. Развитие умения сравнивать
What are the differences between Russian and English schools? What things are the same?
10. Составление расписания.
Развитие воображения и навыков самостоятельной работы.
Your timetable is difficult sometimes.
Now you can make up your own timetable.
Choose one day of the week and write down the lessons you would like to have.
Whose timetable do you like most?
11. Итоги.
Why do we like school?
I like school because … i
- nteresting
- important
- funny
- difficult, etc.
Do you like our lesson? Why?
Thanks a lot for your hard work.