Разработка открытого урока "На почте"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

1.Введение новой лексики по теме “Мы пишем письма”.

2.Тренировка лексико-грамматических навыков (порядковые числительные).

3.Активизация навыков чтения.

4.Совершенствование навыка устной речи.

Лексико-грамматический материал: letter, postcard, paper, stamp, pen, pencil, envelope, leter-box, post office, postman, poster, address.

Оснащение: проектор, ноутбук, интерактивная доска, магнитофон, аудиозапись, конверт, рисунки, открытка.

Материал: Биболетова М.З. и др. Enjoy English 3 класс: Учебник англ.яз. для нач. шк./ М.З. Биболетова, О.А. Денисенко, Трубанева Н.Н. – Обнинск: Титул, 2006. – 144с.

План урока

I. Организационный момент.

1.Приветствие.

2.Беседа с дежурным.

II. Фонетическая зарядка.

One, two, three, four

Marry here at the door

Five, six, seven, eight

Eating cherries off a plate.

III.Речевая разминка. Закрепление материала предыдущей темы (порядковые числительные)

Просмотр заранее подготовленного видеоролика, в котором учителя начальных классов говорят, когда у них дни рождения. После просмотра видеоролика, ученики отвечают на вопросы, ответы проверяют по презентации.

Презентация “На почте”. Слайды 3-5.

IV. Введение новой лексики по теме “Writing letters to friends”

Презентация “На почте”. Слайды 6-18.

Упр.1 стр. 75.

V.Закрепление введенной лексики.

Упр.2 стр.75. “На почте”. Слайд 19.

VI. Физкультминутка.

Физкультминутка сопровождается песней “Clap you hands”.

VII.Объяснение многозначности слова letter (письмо, буква).

Презентация “На почте”. Слайд 20.

VIII. Тренировка навыков чтения диалогов.

Упр.5 стр.76.

IX. Домашнее задание. Упр.6 стр.76 (письменно), выучить слова.

X.Подведение итогов.

Ход урока

Teacher: Hello, dear boys and girls! How are you? Let’s sing song “Hello!”.

Поют песню “Hello!”.

Teacher: Very well! Sit down, please! I’m glad to see you! Now say after me, please!

One, two, three, four

Marry here at the door

Five, six, seven, eight

Eating cherries off a plate.

Teacher: Who is on duty today?

Pupil: I’m on duty today.

Teacher: What date is today?

Pupil: The 21st of February.

Teacher: Who is absent today?

Pupil: Nobody is absent.

Teacher: Very good, boys and girls! I have one surprise for you today! We will watch and listen to the interview. In this interview you can see 3 teachers, you know them very well. Do you want to watch this episode? Look at the screen.

Дети смотрят заранее подготовленное видеоролик, где их любимые учителя говорят на английском языке, когда у них дни рождения.

Teacher: Very good! Do you know these people? Yes, they are your teachers. Did you understand, what did they say? Yes, they said about their birthdays. Let’s watch it again and then we will speak about their holidays.

Еще раз смотрят видеоролик, потом учитель задает вопросы, а дети находят на них ответы на слайдах.

Вопросы:

-When is Gulsem Faiskhanovna’s birthday? (Gulsem Faiskhanovna’s birthday is on the 21st of November.)

-When is Milyaush Mansurovna’s birthday? (Milyaush Mansurovna’s birthday is on the 15th of June.)

-When is Alfia Shaydullovna’s birthday? (Alfia Shaydullovna’s birthday is on the 5th of May.)

Teacher: Very good, children! Dear children today we will go to the post office. Do you know what the post office is? Look at the screen. It is a post office. Before we go to the post office, we must learn some new words. Look at the screen. Now I will read them, then we will read them all together.

Teacher: Very good! Now, open your books p.75 ex.2. Let’s read the task of this exercise. Who wants to read? (Look at the picture and answer the questions.)

Читают вопрос и отвечают на них. Проверяют свои ответы на слайдах.

Teacher: Do you want to have a rest? Stand up, please. We will listen to the song “Clap your hands” and do some exercises.

Физкультминутку делают под песней “Clap your hands”.

Teacher: Well done! Sit down, please. Let’s continue our work. Сегодня мы изучили новые слова. Среди них было слово letter. Это слово имеет 2 значение. Посмотрите на экран. В первом случае оно означает письмо, во втором случае буква. Let’s read the sentences.

I like to write letters to my friends.
L is the twelfth letter of the ABC.
Teacher: Now, I will read you some sentences, you will tell what does the word “letter” mean?

Look! I have a letter from my friend. (письмо)

A is the first letter in the ABC. (буква)

Alina likes writing a letter. (письмо)

My favourite letter is D. (буква)

Teacher: Very good! You are very smart children! Oh, look at Kamil! What is he doing?

Pupil: He is reading …

Teacher: Oh, really. It’s time for reading now. Open your books p.76 ex.5. I will read the dialogue, then you will read it in pairs.

Teacher: So (looking at the watch) we have an extra chance to play. Look at me. I have a bag from Miss Chatter. There are some tings in this bag. Do you know, what is there in this bag?

Pupil: Is there a postman in the bag?

Teacher: Now, there is not the postman. The postman is very big.

Pupil: There is an envelope in the bag.

Teacher: Yes, there is. Take it, please. Etc.

Учитель проводить такую игру. Дети отгадывают, что лежит в сумке у учителя. Если отгадывают, то получают отгаданные вещи. В сумке находятся рисунки предметов, которую прошли в этом уроке.

Teacher: Very good. Now open you diaries and write down your homework ex.6 p.76 (write), learn the words by heart from the exercise 1 p.75.

Teacher: How many words did you remember from our lesson today? I want check. The task is to pin the pictures with their names in the post office.

Ученики берут рисунки, называют их и прикалывают на рисунок почты, который весит на доске.

Teacher: The lesson is over. Let’s sing our song “Good-bye”.

Поют все вместе песню “Good-bye” и потом прощаются.

Teacher: Good-bye, dear children!

Pupil: Good-bye, Dina Tabrisovna!