Цель урока: предъявление новой лексики по теме “Политическая система Великобритании”; повысить интерес учащихся к изучению иностранного языка.
Задачи:
- Образовательные: обобщить знания об особенностях политической ситемы в Великобритании; познакомить с основными историческими фактами развития истории этой страны; повторение грамматического материала (модальные глаголы: can, could, be able to);совершенствовать умения слушать, читать с извлечением нужной информации, создать условия для обсуждения учащимися полученных знаний о политической системе Великобритании.
- Развивающие: способствовать развитию навыков к репродуктивной и продуктивной речевой деятельности, оперативной памяти, любознательности, воображения, объёма памяти через постепенное увеличение речевых единиц на аудитивной и зрительной основе.
- Воспитательные: воспитание уважительного отношения к истории и культуре страны изучаемого языка, формирование устойчивого интереса к предмету.
Средства обучения и оборудования
- учебник английского языка Кузовлева В.П.. для 10–11-х классов.
- доска
- компьютер
- мультимедийный проектор
- презентация в Power Point
Оснащение: мультимедийный проектор, экран, материалы по истории Великобритании.
Ход урока
I. Начало урока
1). Приветствие.
T: Good morning, dear friends! Our topic today is Parliamentary Democracy in Great Britain. (Cлайд № 1. См. Приложение)
2). Warming-up.
T: What do you think “democracy” mean? Choose the necessary sentence: (Слайд № 2)
- People do want they want.
- People rule the country.
- People do what they want within the framework of law.
- People elect their representatives to rule the country.
- People say what they think.
- People can live any place they want.
T: Express your opinion using the construction: (Слайд № 3)
– In my opinion people…
3). Проверка д/з.
II. Основная часть урока. Работа по теме урока.
1). Предъявление новой лексики.
Упр. 1, с. 40.
T: Politics is a part of our life. It’s everywhere: in newspapers, on the radio and TV. Some words which connected with politics are international. Match the Russian equivalents with their English words: (Слайд № 4)
– a minister (министр)
– a cabinet (кабинет)
– a department (департамент)
– a constitution (конституция)
– an opposition (оппозиция)
– a Prime-Minister (премьер-министр)
– to coordinate (координировать)
– to control (контролировать)
– monarch (монарх)
– monarchy (монархия)
– democracy (демократия)
– parliament (парламент)
– policy (политика)
– political (политический)
2). Работа над активной лексикой урока.
Упр. 2(2), стр. 41.
T: What activities are the Queen, lawmakers, the Prime-Minister, the members of the opposition involved in?
Match the words from list A and B. (Слайд № 5)
– to appoint (Prime-Minister)
– to determine (the policy)
– to delay ( a programme)
– to revise (a bill)
– to vote (a government programme)
– to sign (a new law)
– to pass (a bill)
– to rule (the country)
– to make(a new law)
– to give (a royal assent)
– to approve (government policy)
3). Грамматическая часть урока. Модальные глаголы (can, could, be able to).
Значение и случаи употребления.
T: Please, tell me. What is the meaning of can?
P: We use can to say that something is possible or that someone has the ability to do something.
T: You are right! But can has only two forms: can (present) and could (past). So sometimes you have to use be able to. We use could especially with these verbs: see, hear, smell, taste, feel, remember, understand.
T: Use can or be able to. Sometimes it’s possible to use the both ones: (слайд № 6)
– George has traveled a lot. He ____speak 4 languages. (can/ is able to)
– Tom _____drive but he hasn’t got a car. (can/ is able to)
– I can’t understand Martin. I’ve never ____understand him. (been able to)
– I used to _____ stand on my head but I can’t do it now. (be able to)
T: Complete a sentence with could, couldn’t, was/were able to. (слайд № 7)
– He had hurt his leg, so he ____walk very well. (couldn’t)
– She wasn’t at home when I phoned but I _____ contact her at her office. (was able to)
– I looked very carefully and I _____see a figure in the distance. (was able to/could)
– My grandmother loved music. She _____play the piano very well. (could/was able to)
– The boy fell into the river but fortunately we_____rescue him. (were able to)
III. Конец урока
1). Подведение итогов.
2). Д/З упр. 2, стр. 18 (Рабочая тетрадь)
Вся информация сопровождается слайдами из Power Point “Parliamentary Democracy in Great Britain”. Приложение.