Цель: повышение интереса к изучению английского языка.
Задачи:
- продолжить формирование фонетических и лексических навыков, языковой догадки;
- развивать умение аудирования и чтения;
- прививать интерес к культуре Англии;
- воспитывать чувство взаимопомощи и внимания друг к другу.
Оборудование:
Доска, листы бумаги (2шт. на каждого ученика), карточки с буквами (для определения названия команд), карточки с рифмующимися словами (2 экз.), картинки с ребусами, карточки со стихами (2 экз.), разрезанный лимерик (2экз.). Если есть возможность можно использовать интерактивную доску.
Ход урока
Организационный момент.
T: Good morning boys and girls. Today we are going to have a little fun. You will see that learning English is very interesting and fun. But first we shall speak about your mood! I have the pictures of 4 faces. They are “OK”, “Good”, “Bad”, “So-so”. If your mood is fine, draw “Good”, if your mood is good, draw “OK”, if your mood is bad, draw “Bad”, if your mood is so-so, draw “So-so”.
T: We’ll have a competition so let’s form two teams.
Задание 1:
Now let’s find names for your teams.
(Командам раздаются карточки с буквами, из которых учащиеся могут составить слова: joy, fun)
Задание 2:
Task 2: find rhyme words.
Найти рифму к словам из первого столбика в словах из второго столбика:
Team 1: | Team 2 | ||
doll | cow | frog | play |
bee | boy | clock | nine |
mouse | bag | moon | we |
tag | ball | see | dog |
toy | tree | day | sock |
face | rose | tea | tax |
nose | pace | wax | sea |
Задание 3:
Task 3: decode rebuses
Решить ребус:
Team 1: | Team 2: |
Задание 4:
Task 4: Listen to the translation of funny English nursery rhymes and find their English variants.
Учитель читает переводы рифмовок и просит учащихся после прослушивания найти соответствующие стихи на английском языке.
Шалтай-Болтай.
Шалтай-Болтай
Сидел на стене.
Шалтай-Болтай
Свалился во сне.
И вся королевская конница
И вся королевская рать
Не могут Шалтая,
Не могут Болтая,
Шалтая-Болтая собрать
Доктор Фостер.
Доктор Фостер
Поехал в Глостер.
Целый день его дождь поливал.
Он в лужу свалился,
Намок, простудился,
И больше он там не бывал.
Не может быть.
Клянусь, божусь:
Вчера я видел
Свинью без парика.
Три умника.
Три мудреца в одном тазу
Поплыли по морю в грозу.
Будь прочнее старый таз-
Длиннее был бы мой рассказ.
Humpy-Dumpty.
Humpy-Dumpty
Sat on the wall.
Humpy-Dumpty
Made a great fall;
All the King’s horses
And all the King’s men
Couldn’t put Humpty
Together again.
Doctor Foster.
Doctor Foster
Went to Gloucester
In a shower of rain;
He stepped in a puddle,
Right up to his middle,
And never went
There again.
On Oath.
As I went to Bonner,
I met a pig
Without a wig,
Upon my word
And honour.
Three wise men of Gotham.
Three wise men of Gotham
Went to sea in a bowl;
If the bowl had been stronger,
My story would had been longer.
Задание 5:
Task 5: All you know that a limerick is a nonsense poem of five lines. Now you must make a limerick.
Составить из разрезанного по строчкам лимерика осмысленное стихотворение.
Team 1
They returned from the ride
Who smiled as she rode on the tiger.
There was a young lady of Niger,
And the smile on the face of the tiger.
With the lady inside-
Правильный ответ:
There was a young lady of Niger,
Who smiled as she rode on the tiger.
They returned from the ride
With the lady inside -
And the smile on the face of the tiger.
Team 2:
He awoke in the night
Who dreamt he was eating his shoe.
There was an old man of Peru,
And found it was perfectly true!
In a terrible fright,
Правильный ответ:
There was an old man of Peru,
Who dreamt he was eating his shoe.
He awoke in the night
In a terrible fright,
And found it was perfectly true!
T: Thank you for your work. Now it’s time to finish our competition. It is interesting to know who is the winner today. Let’s clap our hands. Will you stand up, please? Let’s sing the song “If you’re happy”.
T: Let’s draw your mood now. Compare your first picture and the second one. I am happy that your mood becomes better.